Czym charakteryzuje się skarga na przewlekłość postępowania
REKLAMA
REKLAMA
Podmioty uprawnione
REKLAMA
Uprawnionym do wniesienia skargi w postępowaniu sądowo - administracyjnym jest skarżący oraz uczestnik postępowania na prawach strony.
Kto rozpoznaje skargę
Skargę rozpoznaje sąd. Sadem właściwym do rozpoznania skargi jest sąd przełożony nad sądem, przed którym toczy się postępowanie.
Jeżeli skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed wojewódzkim sadem administracyjnym lub Naczelnym Sadem Administracyjnym - właściwy do jej rozpoznania jest Naczelny Sad Administracyjny.
Zobacz: Ugoda z Urzędem Gminy
Procedura wniesienia skargi
Skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiła przewlekłość postępowania, wnosi się w toku postępowania w sprawie.
Zobacz: Jaki czas ma organ na wydanie decyzji
Wymogi formalne skargi
Skarga powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego.
Każde pismo procesowe powinno zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie rodzaju pisma;
- osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- wymienienie załączników.
Skarga powinna ponadto zawierać:
- żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania w sprawie, której skarga dotyczy
- przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie.
Zobacz: Co to jest doręczenie zastępcze
Rozpoznanie
Sąd rozpoznaje skargę w składzie trzech sędziów. Sąd wydaje orzeczenie w terminie dwóch miesięcy, licząc od daty złożenia skargi.
Skargę niezasadna sąd oddala. Uwzględniając skargę, sad stwierdza, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiła przewlekłość postępowania.
Zobacz także: Kiedy składa się zażalenie
Naprawienie szkody
Strona, której skargę uwzględniono, może w odrębnym postępowaniu dochodzić naprawienia szkody wynikłej ze stwierdzonej przewlekłości od Skarbu Państwa albo solidarnie od Skarbu Państwa i komornika.
Postanowienie uwzględniające skargę wiąże sąd w postępowaniu cywilnym o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, co do stwierdzenia przewlekłości postępowania.
Strona, która nie wniosła skargi na przewlekłość postępowania może dochodzić - na podstawie art. 417 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - naprawienia szkody wynikłej z przewlekłości, po prawomocnym zakończeniu postępowania co do istoty sprawy.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
Opłata
Skarga podlega stałej opłacie w wysokości 100 złotych.
Jeśli skargę wniosło kilka osób, każda z nich uiszcza opłatę oddzielnie; jeżeli została uiszczona jedna opłata bez odpowiedniego wskazania, uznaje się, że wniosła ja osoba wymieniona jako pierwsza w skardze.
Uwzględniając lub odrzucając skargę, sąd z urzędu zwraca uiszczona od niej opłatę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat