Kiedy pracownik podlega wyłączeniu
REKLAMA
REKLAMA
Wyłączenia z mocy ustawy
REKLAMA
Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego enumeratywnie określają katalog okoliczności wyłączenia pracownika z mocy ustawy, i tak pracownik organu administracji publicznej podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie:
- w której jest stroną albo pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy może mieć wpływ na jego prawa lub obowiązki,
- swego małżonka oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia,
- osoby związanej z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli,
- w której był świadkiem lub biegłym albo był lub jest przedstawicielem jednej ze stron, albo w której przedstawicielem strony jest małżonek, krewny i powinowaty do drugiego stopnia oraz osoba związana z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.
- w której brał udział w niższej instancji w wydaniu zaskarżonej decyzji,
- z powodu której wszczęto przeciw niemu dochodzenie służbowe, postępowanie dyscyplinarne lub karne,
- w której jedną ze stron jest osoba pozostająca wobec niego w stosunku nadrzędności służbowej.
Należy pamiętać, że powody wyłączenia pracownika od udziału w postępowaniu trwają także po ustaniu małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.
Pracownik organu administracji publicznej, który stwierdzi zajście jednej z wyżej wymienionych okoliczności, ma obowiązek bezzwłocznie powiadomić o tym fakcie swego bezpośredniego przełożonego.
W przypadku wyłączenia pracownika jego bezpośredni przełożony wyznacza innego pracownika do prowadzenia sprawy.
Wydanie decyzji przez pracownika organu administracji publicznej, który podlega wyłączeniu z mocy ustawy jest podstawę do wznowienia postępowania administracyjnego.
Zobacz również serwis: Gmina
Wątpliwość, co do bezstronności pracownika
Kolejną z podstaw wyłączenia pracownika organu administracji publicznej jest uprawdopodobnienie istnienia takiej okoliczności, która może wywołać wątpliwość, co do jego bezstronności, ale nie jest to okoliczność skutkująca wyłączeniem z mocy ustawy.
Bezpośredni przełożony wydaje w sprawie wyłączenia pracownika postanowienie, które nie jest zaskarżalne.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA