Elektroniczne sprawozdania finansowe – nowe obowiązki podatników
REKLAMA
REKLAMA
W związku z uchwaleniem ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 398) – dalej: ustawa zmieniająca, doszło do wprowadzenia zmian w zakresie sporządzania oraz składania sprawozdań finansowych zarówno do KRS jak i do Urzędu Skarbowego. Ustawa zmieniająca wprowadza je poprzez nowelizację przepisów ustawy o krajowym rejestrze sądowym, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o rachunkowości.
REKLAMA
Składanie sprawozdań w Krajowym Rejestrze Sądowym
REKLAMA
Od dnia 15 marca 2018 r. na mocy art. 19e ustawy o KRS wprowadzono obowiązek przesyłania sprawozdań finansowych do KRS drogą elektroniczną. Obowiązek ten dotyczy rocznego sprawozdania finansowego podmiotu, sprawozdania z działalności podmiotu, odpisu uchwały o zatwierdzeniu sprawozdań, a także podziale zysku lub pokryciu straty czy też sprawozdania z badania sprawozdania finansowego wraz z załączonym oświadczeniem, w przedmiocie spełnienia wymogów ustawy o rachunkowości w zakresie składanych dokumentów. W ten sposób sporządzone dokumenty, opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP są przesyłane do KRS za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Opatrzenie dokumentów stosownym podpisem musi zostać dokonane przez co najmniej jedną osobę fizyczną. W przypadku spółek kapitałowych – osobę wchodzącą w skład organu uprawnionego do reprezentowania spółki, natomiast w przypadku spółek osobowych przez co najmniej jednego wspólnika umocowanego do reprezentacji spółki. Osobą taką może być także, o ile został ustanowiony, syndyk bądź likwidator spółki. Składane w ten sposób dokumenty finansowe są następnie udostępniane w elektronicznym Repozytorium Dokumentów Finansowych.
Zobacz serwis: Nieruchomości
Wprowadzone zmiany obowiązują od 15 marca 2018 r. jednakże w odniesieniu do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok 2017, dopuszcza się złożenie sprawozdania w formie tradycyjnej z dołączeniem elektronicznej kopii dokumentów w formie skanów opatrzonych podpisem kwalifikowanym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP zgodnie z opisanymi powyżej zasadami. Rozwiązanie takie, jak wynika z art. 38 ust. 2 ustawy zmieniającej, możliwe jest w okresie przejściowym od 15 marca 2018 r. do 30 września 2018 r.
Składanie sprawozdań w Urzędzie Skarbowym oraz przed Szefem Krajowej Administracji Skarbowej
Ustawa zmieniająca wprowadza także zmiany w zakresie składania przed Urzędem Skarbowym sprawozdań finansowych zarówno dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych jak i podatku dochodowego od osób prawnych.
Wraz z dniem 1 października 2018 r., zgodnie z wprowadzonym art. 20 ust. 1g ustawy o KRS, elektroniczne sprawozdania finansowe wraz z pozostałymi dokumentami umieszczone w Repozytorium Dokumentów Finansowych będą automatycznie przesyłane do prowadzonego przez Szefa KAS systemu – Centralnego Rejestru Danych Podatkowych. Co istotne, będą one również udostępniane przez Szefa KAS do Urzędów Skarbowych, Urzędów Celno-Skarbowych, Izb Administracji Skarbowej czy też do Ministerstwa Finansów.
Oznacza to, że od 1 października 2018 r. podmioty wpisane do KRS będą składać sprawozdania finansowe wyłącznie w KRS bez obowiązku ich odrębnego składania w Urzędzie Skarbowym.
REKLAMA
W odniesieniu do pozostałych podatników, prowadzących księgi rachunkowe na podstawie ustawy o rachunkowości, od dnia 1 października 2018 r. również dojdzie do zmiany zasad składania sprawozdań finansowych organom podatkowym. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych - art.45 ust. 5 i dodany ust. 8a – podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe będą przekazywać Szefowi KAS sprawozdania finansowe w terminie złożenia rocznego zeznania w formie elektronicznej, za pomocą struktury logicznej stanowiącej część JPK, w formacie ustalonym przez Ministerstwo Finansów.
Z kolei podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, inni niż podlegający wpisowi do KRS, będą zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składać sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z badania w terminie 10 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
Nowe regulacje zaczną obowiązywać od dnia 1 października 2018 r., co oznacza, że to tego czasu podatnicy składają sprawozdania finansowe do US na dotychczasowych zasadach.
Podsumowanie
Zmiany przepisów wprowadzane przez ustawodawcę spowodują, iż Ministerstwo Finansów będzie dysponować pełnymi danymi finansowymi podatników obowiązanych do sporządzania sprawozdań finansowych. Z drugiej zaś strony, dysponowanie kompleksowymi danymi dotyczącymi sprawozdań finansowych podatników w zestawieniu z danymi pochodzącymi z innych struktur JPK może również usprawnić dokonywanie kontroli krzyżowych i powodować, że będą one bardziej „trafnie” kierowane przez fiskusa do podatników.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA