Opłata reklamowa została uregulowana w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Gminy mają możliwość jej pobierania od dopiero od 2016 r. co jest związane z intensyfikacją działań mających na celu ochronę krajobrazu. Opłata reklamowa ma zapobiec nadmiernej ilości reklam co negatywnie wpływa na lokalny krajobraz.
Kto płaci?
Zgodnie z art.17a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opłatę reklamową pobiera się od:
- właścicieli nieruchomości lub obiektów budowlanych, z wyłączeniem nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste,
- użytkowników wieczystych nieruchomości gruntowych,
- posiadaczy samoistnych nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- posiadaczy nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
- wynika z umowy zawartej z właścicielem, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego,
- jest bez tytułu prawnego
- jeżeli na tych nieruchomościach lub obiektach budowlanych znajdują się tablice reklamowe lub urządzenia reklamowe, niezależnie od tego czy na tablicy reklamowej lub urządzeniu reklamowym eksponowana jest reklama.
W sytuacji gdy nieruchomość lub obiekt budowlany jest przedmiotem współwłasności to obowiązek zapłaty mają solidarnie wszyscy współwłaściciele.
Za co płaci?
Opłata reklamowa, jak sama nazwa wskazuje, jest pobierana od tablic lub urządzeń reklamowych. Należy tutaj zaznaczyć, że opłatę tą można pobierać jedynie na obszarach, na których obowiązują zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń.
Warto podkreślić, że wprowadzenie opłaty reklamowej jest opcjonalne więc gmina, która spełnia kryteria wcale nie musi jej wprowadzać .
Opłata reklamowa składa się z części stałej i zmiennej. Część stała jest niezależna od powierzchni tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego. Natomiast część zmienna jest uzależniona od wielkości pola powierzchni tablicy lub urządzenia reklamowego.
W sytuacji, gdy kształt urządzenia reklamowego uniemożliwia wyznaczenie pola powierzchni, część zmienna jest uzależniona od pola powierzchni bocznej prostopadłościanu opisanego na urządzeniu reklamowym.
Ile zapłacisz w 2018 r.?
Tak jak w przypadku wszystkich opłat lokalnych, wysokość opłaty reklamowej wyznaczana jest przez radę gminy w drodze uchwały. Rada musi jednak pamiętać o wyznaczonym przez Ministra Finansów maksimum tej opłaty.
Jak wynika z obwieszczenia Ministra Finansów, maksymalna wysokość opłaty reklamowej w 2018 r. wyniesie:
- stawka części stałej opłaty reklamowej – maks. 2,50 zł dziennie,
- stawka części zmiennej opłaty reklamowej - nie więcej niż 0,21 zł od 1 m2 pola powierzchni tablicy lub urządzenia reklamowego.
Rada gminy może różnicować wysokość stawek opłaty reklamowej uwzględniając lokalizację oraz wielkość lub rodzaj tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego;
Wysokość opłat lokalnych wzrosła o 1,9% w stosunku do 2017 r. ze względu na inflację.
Kto i kiedy płacić nie musi?
Opłaty reklamowej nie pobiera się jeżeli tablice reklamowe lub urządzenia reklamowe:
- nie są widoczne z przestrzeni dostępnych publicznie;
- stanowią szyld, o ile jest on zgodny z zasadami i warunkami sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń;
- są realizacją obowiązku nałożonego przepisami prawa;
- służą wyłącznie do upowszechniania informacji:
- trwale upamiętniającej osoby, instytucje lub wydarzenia,
- o charakterze religijnym, związanym z działalnością kościołów lub innych związków wyznaniowych, jeżeli tablica reklamowa lub urządzenie reklamowe sytuowane są w granicach terenów użytkowanych jako miejsca kultu i działalności religijnej oraz cmentarzy.
Kwotę zapłaconego podatku od nieruchomości od tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego, zalicza się na poczet opłaty reklamowej należnej od tej tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 716 z późn. zm.)
Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 lipca 2017 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r. (M.P z 2017 r. poz. 800)