REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zniesienie opłaty targowej/ fot. Fotolia
Zniesienie opłaty targowej/ fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zniesienie opłaty targowej to główny postulat projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nad którym trwają prace w Sejmie. Zniesienie daniny publicznej, jaką jest opłata targowa ma na celu zwiększenie konkurencyjności micro i małych przedsiębiorców.

Sejm w trakcie 72. posiedzenia (22-25 lipca 2014 roku) rozpatrzył w pierwszym czytaniu poselski projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Autorzy projektu proponują usunięcie z polskiego prawa jednej z opłat lokalnych - opłaty targowej.

REKLAMA

Opłaty lokalne w 2015 roku

Opłata targowa jako przykład daniny publicznej

Opłata targowa – jako danina publiczna - została wprowadzona w Polsce w 1951 r. Funkcjonowała wówczas pod nazwą „podatek targowy”. Obecnie obowiązek uiszczania opłaty targowej mają sprzedający na targowiskach.

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych opłatę targową pobiera się od:

  • osób fizycznych,
  • osób prawnych,
  • jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej,

- dokonujących sprzedaży na targowiskach, z zastrzeżeniem ust. 2b. Ustęp ten wskazuje wyjątki od obowiązku uiszczania opłaty targowej. Zwolnione z niej są podmioty, które dokonują sprzedaży w budynkach lub w ich częściach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Targowisko – definicja pojęcia

REKLAMA

Ustawodawca pokusił się także o wprowadzenie definicji „targowiska”. Zgodnie z p.2  ustawy targowiskami są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż. Jest to definicja bardzo szeroka, która budzi szereg uzasadnionych wątpliwości. W tej kwestii niejednokrotnie wypowiadały się sądy. Zgodnie z wyrokiem WSA w Szczecinie z dnia 8 lutego 2006 r., I SA/Sz 76/05 dla pobierania opłaty targowej nie ma większego znaczenia, w jakim miejscu dokonywana jest sprzedaż. Bez znaczenia pozostaje także informacja o tym, czy dana osoba prowadzi stałą działalność, czy dokonuje sprzedaży w sposób okazjonalny. Pogląd powyższy jest wynikiem bardzo ogólnej definicji pojęcia „targowisko”.

Warto również wspomnieć, że opłata targowa jest daniną niezależną od należności za korzystanie z urządzeń targowych, za inne usługi świadczone przez prowadzącego targowisko.  Sprzedający na targowiskach obciążeni są szeregiem opłat, wśród których wskazać należy m.in.: czynsz wynikający z umowy cywilnoprawnej pomiędzy sprzedającym a właścicielem nieruchomości i opłatę eksploatacyjną (utrzymanie i unowocześnienie targowiska).

Art. 16 ww. ustawy stanowi, że z opłaty targowej zwolnieni są płatnicy podatku od nieruchomości w związku z przedmiotem opodatkowania położonym na targowisku.

Wysokość opłaty targowej

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, wyrażonym w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie przekazania samorządom gminnym swobody w kształtowaniu opłaty targowej, wprowadzenie fakultatywności opłaty targowej byłoby rozwiązaniem niezwykle niekorzystnym, szczególnie dla budżetów gmin. Mogłoby to bowiem prowadzić do rezygnacji z prawa wprowadzania opłaty targowej w niektórych jednostkach samorządu terytorialnego, co w konsekwencji prowadziłoby do naruszenia zasad konkurencji w układzie terytorialnym (odpowiedź na interpelację nr 4067, SPS-023-4067/12).

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Radom gmin przysługuje natomiast uprawnienie do różnicowania wysokości stawek opłaty targowej oraz wprowadzania zwolnień przedmiotowych. Pozwala to na dostosowanie obciążeń fiskalnych do miejscowych warunków ekonomiczno-społecznych, jest zachowanie prawa.

Abonament RTV 2015

Zniesienie opłaty targowej

REKLAMA

W związku ze zmniejszającymi się wpływami budżetów jednostek samorządu terytorialnego z tytułu opłaty targowej grupa posłów KP Twój Ruch, SLD, PSL i posłów niezrzeszonych zaproponowała jej całkowite zniesienie. Wnioskodawcy argumentowali swój postulat faktem iż oplata targowa wywiera szkodliwy wpływ na rozwój zarówno przedsiębiorczości jak i samych targowisk. Celem projektu jest m.in. zwiększenie konkurencyjności oraz szans drobnych przedsiębiorców i sprzedawców oraz aktywizacja mikro i małych przedsiębiorców oraz sprzedawców.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowelizacji ustawy opłata targowa stanowi de facto „guasi-podatek” i jest uważana za przejaw gospodarki kapitalistycznej. Tym samym jest zupełnie niedostosowana do obecnej rzeczywistości gospodarczej.

Górne granice kwot podatków i opłat lokalnych w 2014 r.

Opłata targowa wg samorządowców

Postulat zniesienia opłaty targowej spotkał się ze zdecydowaną krytyką ze strony samorządowców. Zlikwidowanie opłaty targowej spowoduje – zdaniem członków zarządu Związków Miast Polskich – znaczny spadek wpływów w budżetach samorządowych.

Projekt wpłynął do Sejmu 9 maja 2014 r. jako inicjatywa ustawodawcza grupy posłów KP Twój Ruch, SLD, PSL i posłów niezrzeszonych. 1 lipca 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.

Wskazane zmiany mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podstawa prawna:

Interpelacja p. M. Kierwińskiego, posła na Sejm RP, z dnia 13 kwietnia 2012 r., nr 4067, znak: SPS-023-4067/12 i odpowiedź na nią.

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. 1991 nr 9 poz. 31 ze zm.).

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 8 lutego 2006 r., I SA/Sz 76/05.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA