Podatek od nieruchomości pomoże przy zasiedzeniu?

oprac. Marta Pawłowska
rozwiń więcej
podatek nieruchomości zasiedzenie / ShutterStock

Opłacanie podatku od nieruchomości zdaniem wielu ekspertów może być argumentem w sprawie o zasiedzenie. W tej kwestii pojawiają się jednak wątpliwości. 

Sprawy sądowe dotyczące zasiedzenia mogą być bardziej skomplikowane niż wskazuje na to lektura samych przepisów kodeksu cywilnego. Dość często mamy do czynienia z wytrwałą obroną swoich racji przez dotychczasowego właściciela, który aktywizuje się dopiero w obliczu możliwości utraty własności (najczęściej działki). W internetowych artykułach i opracowaniach nierzadko można znaleźć informację mówiącą, że opłacanie podatku od nieruchomości będzie stanowiło argument na korzyść osoby wnioskującej o stwierdzenie zasiedzenia. Niedawne Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 sierpnia 2023 r. (sygn. akt: I CSK 7018/22) dostarcza okazji do ciekawej analizy tego tematu. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wzięli pod uwagę również starsze orzecznictwo. 

Literatura wskazuje, że podatek może mieć znaczenie 

Na wstępie przypomnijmy, że zgodnie z przepisami prawa cywilnego, nabycie własności poprzez zasiedzenie jest możliwe w razie nieprzerwanego posiadania nieruchomości jako posiadacz samoistny trwającego odpowiednio 20 lat (w dobrej wierze) lub 30 lat (w złej wierze). Mówiąc o posiadaczu samoistnym przy zasiedzeniu, trzeba mieć na myśli osobę prawną albo fizyczną, która włada daną nieruchomością jak właściciel. Natomiast dobra wiara oznacza uzasadnione okolicznościami i błędne przekonanie posiadacza samoistnego co do tego, że faktycznie dysponuje wykonywanym prawem (zobacz na przykład: Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 13 marca 2018 r. - sygnatura akt: V AGa 336/18).  

Na korzyść osoby wnioskującej o stwierdzenie zasiedzenia działają kodeksowe domniemania, a mianowicie domniemanie dobrej wiary (artykuł 7 kodeksu cywilnego - KC), ciągłości posiadania (art. 340 KC i 345 KC) oraz samoistnego charakteru posiadania (art. 339 KC). Pomimo istnienia wspomnianych domniemań, osoba zainteresowana stwierdzeniem nabycia przez nią własności nieruchomości powinna posiadać mocne dowody na swoją korzyść. W literaturze prawniczej często możemy spotkać się z poglądem mówiącym, że opłacanie podatku od nieruchomości jest argumentem na poparcie tezy o samoistnym charakterze posiadania. Zarówno urzędowa praktyka, jak i orzecznictwo pokazuje jednak, że z takiego podatkowego argumentu nie zawsze można skorzystać. 

Orzeczenia sądów nie zawsze sprzyjają posiadaczom  

Wspomniane już wcześniej Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 sierpnia 2023 r. (I CSK 7018/22) potwierdza, że w praktyce opłacanie podatku od nieruchomości wcale nie musi być najbardziej skutecznym argumentem na korzyść osoby ubiegającej się o potwierdzenie zasiedzenia przez sąd. W analizowanym postanowieniu SN czytamy, że: „Samo opłacanie podatku od nieruchomości nie świadczy o samoistności posiadania, a jest to okoliczność, która powinna podlegać analizie łącznie ze wszystkimi faktami, które stanowią podstawę oceny prawnej charakteru posiadania nieruchomości”. Sąd Najwyższy w niedawnym postanowieniu zwrócił uwagę, że opłacanie podatku od nieruchomości przez korzystającego świadczy o posiadaniu, ale niekoniecznie musi być to posiadanie samoistne (wymagane w kontekście zasiedzenia). 

Ciekawym orzeczeniem, które pokazuje problem z odmiennej perspektywy jest Postanowienie Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie z dnia 31 października 2013 r. (sygn. akt: I Ns 2661/12/K). W badanej sprawie krakowski sąd rejonowy stwierdził, że podnoszony przez właścicieli działki fakt opłacania podatku od nieruchomości nie powinien być postrzegany jako jedyny argument potwierdzający, że posiadacz nie władał rzeczą jak właściciel. Ostatecznie sąsiad nie zasiedział działki (zobacz orzeczenie o sygnaturze II Ca 757/14), co miało jednak związek z niedostatecznym czasem władania nieruchomością, a nie kwestią płatności podatku. 

W praktyce argument podatkowy bywa problemem

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl w kontekście zasiedzenia zwracają również uwagę na inną kwestię, która może utrudniać powoływanie się na płatność podatku od nieruchomości przez posiadacza. Chodzi o to, że posiadacze samoistni teoretycznie są wymienieni w grupie osób zobowiązanych do płacenia podatku od nieruchomości. Jednakże w praktyce gminy dość często mają kłopoty ze sprawdzeniem, czy dana osoba jest rzeczywiście samoistnym posiadaczem. W efekcie decyzje wymiarowe w sprawie podatku od nieruchomości otrzymuje właściciel. Dzieje się tak, mimo że orzecznictwo sądów potwierdza pierwszeństwo obowiązku podatkowego posiadacza samoistnego przed właścicielem (zobacz na przykład: Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 lipca 2018 r. - sygn. akt: II FSK 729/16). 

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...