Projekt założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego przewiduje zmianę przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy Prawo ochrony środowiska w zakresie ochrony zadrzewień i terenów zieleni. Proponuje się w szczególności uproszczenie procedur dotyczących wydawania zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów, jak też doprecyzowanie przepisów w tym zakresie. Co więcej, planuje się również obniżenie wysokości opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz kar administracyjnych za ich usunięcie bez wymaganego zezwolenia lub zgłoszenia.
Kara pieniężna
Zgodnie z art. 88 ustawy o ochronie przyrody wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia. Nie dotyczy to drzew, których wiek nie przekracza 10 lat, owocowych czy rosnących na plantacjach (art. 83 ust. 6 ustawy).
Zobacz: Ile trzeba zapłacić za wycięcie drzewa
Wysokość kary
Karę pieniężną ustala się w wysokości trzykrotnej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów ustalonej na podstawie wyznaczonych stawek.
Minister właściwy do spraw środowiska kierując się zróżnicowanymi kosztami produkcji poszczególnych rodzajów i gatunków drzew oraz wielkościami przyrostu obwodu pni drzew, określi w drodze rozporządzenia:
- stawki dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew,
- współczynniki różnicujące stawki w zależności od obwodu pnia.
Warto zaznaczyć, że kara za nielegalne wycięcia drzewa może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Zobacz: Wycięcie drzewa bez zezwolenia może kosztować firmę nawet kilkaset tysięcy złotych
Teren uzdrowisk
Natomiast należności za usunięcie drzew lub krzewów z terenu uzdrowisk, obszaru ochrony uzdrowiskowej, terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz terenów zieleni są o 100 % wyższe od wspomnianych opłat.
Obniżenie wysokości kary pieniężnej
Przewiduje się obniżenie administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie lub usunięcie drzew lub krzewów do wysokości dwukrotnej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów, określanych na podstawie stawek wskazanych w ustawie. Proponowana zmiana znalazła już grono krytyków, według których wysokość kary powinna mieć charakter prewencyjny. Niższe kary nie będą więc odstraszały od nielegalnego wycinania drzew i mogą spowodować nieodwracalne szkody w przyrodzie.
Zobacz także: Wycięcie drzew i krzewów- opłaty i kary 2013
Dostosowanie wysokości kary do możliwości
Zakłada się także dostosowanie wysokości administracyjnej kary pieniężnej do możliwości uiszczenia jej przez sprawcę nielegalnej wycinki drzew. Przewiduje się, aby w przypadku osób fizycznych usuwających drzewa lub krzewy z własnej nieruchomości bez wymaganego zezwolenia lub zgłoszenia na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wysokość kary obniżana była o 50%. Niższa kara zostanie nałożona na osoby, których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku ogłaszanego w Monitorze Polskim.
Zobacz: Czy można wyciąć drzewa na działce?
Złom, wywrot drzewa lub krzewu obumarłego
Odmiennie zamierza się uregulować sytuację drzew obumarłych. Przewiduje się możliwość obniżenia wysokości kary pieniężnej o 50% w przypadku złomu bądź wywrotu drzewa lub krzewu obumarłego, które usunięto bez wymaganego zezwolenia lub zgłoszenia.
Uproszczenie procedury
Projekt założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego przewiduje uproszczenie procedury uzyskania zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów. Na dzień dzisiejszy procedura trwa od jednego do dwóch miesięcy. Obecnie obowiązujące wymogi formalne wniosku o wydanie takiego zezwolenia mają zostać zawężone. Z kolei katalog sytuacji, w których usunięcie drzew lub krzewów nie wymaga uzyskania zezwolenia, ulec ma rozszerzeniu.
Zobacz: Jak uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa?
Kryterium reglamentacji
Aktualnie drzewa mające mniej niż 10 lat mogą zostać wycięte bezkarnie. Napotyka się jednak trudności z określeniem wieku drzewa. W związku z tym proponuje się, by wymóg uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew uzależniony był od obwodu pnia drzewa na wysokości 130 cm. Pozwoli to na jednoznaczne zweryfikowanie wieku drzewa.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Nowy sposób obliczania wysokości opłaty
Proponuje się nowy sposób obliczania wysokości opłaty za usunięcie drzew lub krzewów. Polega na ustaleniu opłaty w oparciu o stawkę zależną od obwodu pnia i od tempa przyrostu pnia drzewa na grubość poszczególnych rodzajów lub gatunków drzew oraz współczynników różnicujących stawki w zależności od lokalizacji drzewa. Wysokość opłaty zależałaby m.in. od rodzaju drzewa oraz miejsca, w którym rośnie.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2009 Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.)