Zmiana umowy podatkowej z Luksemburgiem
REKLAMA
REKLAMA
W dalszym ciągu za podstawową metodę unikania podwójnego opodatkowania dla Polski pozostanie tzw. metoda wyłączenia z progresją, jednakże wobec niektórych, wyraźnie wskazanych rodzajów dochodu będzie miała zastosowanie metoda zaliczenia proporcjonalnego, tj.: z dywidendy, odsetek i należności licencyjnych, uzyskiwanych przez polskich rezydentów na terenie Luksemburga.
REKLAMA
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
Modyfikacja uniemożliwia stosowanie metody wyłączenia z progresją wobec dywidend wypłacanych polskim rezydentom przez luksemburskie spółki, a tym samym zlikwidowała, wynikające z niej korzyści dla polskich udziałowców. Zgodnie z dotychczasowymi postanowieniami umowy powyższa kategoria dochodu była zwolniona z polskiego opodatkowania. Zmiana polegająca na tzw. zaliczeniu proporcjonalnym będzie umożliwiała jedynie zmniejszenie polskiego podatku o zapłacony podatek w Luksemburgu.
Inną modyfikacją zainicjowaną na mocy protokołu do umowy jest wprowadzenie tzw. klauzuli nieruchomościowej, w myśl której zyski z przeniesienia własności udziałów (w tym sprzedaży), o wartości głównie wynikającej z wartości nieruchomości. Rodzaj opodatkowania zysków będzie należny państwa, w którym dana nieruchomość jest zlokalizowana. Przykładowo, kiedy spółka luksemburska sprzeda udziały w polskich spółkach, posiadających pokrycie w nieruchomościach położonych w Polsce. Dokonana transakcja będzie opodatkowana zgodnie z polskimi przepisami.
Kolejne zmiany, jakie mają zostać wprowadzone na skutek podpisania powyższego protokołu, będą dotyczyły norm regulujących odsetki i należności licencyjne. Obniżeniu ulegnie podatek u źródła od powyższych należności z 10 na 5 %. Ponadto zmianie ulegną również zasady zwolnienia z podatku u źródła wypłacanej dywidendy, a także zostaną wprowadzone postanowienia dotyczące wymiany informacji w sprawach podatkowych.
Zobacz: Umowa podatkowa z Czechami
Przedstawione powyżej zmiany będą obejmowały swym zastosowanie dochód uzyskany po 1 stycznia roku następującego po roku, w którym wejdą w życie, czyli dacie wymiany not potwierdzających ratyfikację przez oba państwa.
Zapowiedź powyższych zmian w gronie ekspertów wzbudza wiele wątpliwości oraz obaw, co do kwestii, czy rzeczywiście przyniesie więcej korzyści niż strat dla przedsiębiorców.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat