Czym jest opłata skarbowa i co jej podlega?
Opłata skarbowa to danina publicznoprawna, przejawiająca pewne podobieństwa do podatków i ceł. Jednak, jak podkreślił wojewódzki sąd administracyjny w Poznaniu, opłata ta przeciwieństwie do podatków i ceł, jest związana z wzajemnym, konkretnym świadczeniem ze strony państwa, czyli z ekwiwalentem.
Jednym słowem – uiszczając opłatę skarbową, mamy prawo oczekiwać określonego działania urzędu.
Zasady pobierania opłaty skarbowej zostały uregulowanej w ustawie o opłacie skarbowej, która stanowi, że podlega jej:
a) dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek;
b) wydanie zaświadczenia na wniosek;
c) wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji);
d) złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.
Zobacz również: Podatek od środków transportu
Kto ma obowiązek uiścić opłatę skarbową?
Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawne. Powstaje on w razie zgłoszenia bądź złożenia wniosku przez te osoby w celu dokonania czynności urzędowej przez organ.
Organem właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Opłatę skarbową należy wnieść w chwili powstania obowiązku jej zapłaty. Moment ten reguluje wyżej powołana ustawa, która wskazuje, że obowiązek ten powstaje z chwilą:
1. dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej;
2. złożenia wniosku i wydanie zezwolenia lub zaświadczenia;
3. złożenia dokumentu pełnomocnictwa w organie administracji publicznej.
Na ogół, zapłaty opłaty skarbowej dokonuje się w kasie właściwego organu podatkowego lub na jego rachunek.
Warto pamiętać, że jeśli mimo uiszczenia opłaty nie dokonano czynności urzędowej, nie wydano zezwolenia czy zaświadczenia, osoba przysługuje prawo do złożenia wniosku o zwrot opłaty. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym dokonano zapłaty opłaty, nie podlega ona zwrotowi.
Stawki opłat skarbowych
Oczywiście, wysokość opłaty skarbowej zależy od tego z jaką czynnością mamy do czynienia. Dokładny katalog czynności urzędowych, za które pobierana jest opłata skarbowa oraz wysokość tej opłaty, możemy odnaleźć w załączniku do ustawy o opłacie skarbowej.
Zobacz również serwis: Podatki i opłaty