Kto jest zwolniony z opłaty klimatycznej?
REKLAMA
REKLAMA
Za co pobierana jest opłata klimatyczna?
REKLAMA
Opłata miejscowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych:
1) w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach,
2) w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Opłata pobierana jest za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach. Jej wysokość ustalana jest w uchwale rady gminy, nie mniej jednak nie może przekroczyć 1,99 zł dziennie.
Zobacz również: Kiedy zapłacimy opłatę uzdrowiskową?
Status obszaru ochrony uzdrowiskowej
Aby dany obszar otrzymał status obszaru ochrony uzdrowiskowej, musi spełniać kilka warunków. Zostały one określone w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych:
1. posiadanie złóż naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach leczniczych;
2. posiadanie klimatu o właściwościach leczniczych;
3. spełnia określone w przepisach o ochronie środowiska wymagania w stosunku do środowiska;
4. posiada infrastrukturę techniczną w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, w zakresie transportu zbiorowego, a także prowadzi gospodarkę odpadami.
Opłaty miejscowej nie należy mylić z opłatą uzdrowiskową, która pobierana jest za pobyt na obszarze, któremu nadano status uzdrowiska.
Od kogo nie pobiera się opłaty klimatycznej?
Opłata klimatyczna nie jest jednak pobierana zawsze i od wszystkich. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje bowiem, że opłaty tej nie pobiera się:
1. pod warunkiem wzajemności - od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2. od osób przebywających w szpitalach;
3. od osób niewidomych i ich przewodników;
4. od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową;
5. od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej.
Zobacz również serwis: Podatki i opłaty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat