Kto jest zwolniony z podatku leśnego?
REKLAMA
REKLAMA
Kto zapłaci podatek leśny?
REKLAMA
Ustawa o podatku leśnym wskazuje, że podatnikami podatku leśnego są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, będące:
1) właścicielami lasów;
2) posiadaczami samoistnymi lasów;
3) użytkownikami wieczystymi lasów;
4) posiadaczami lasów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Podatek leśny ustalany jest przez organ podatkowy w drodze decyzji. Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.
Jeżeli las jest współwłasnością lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.
Zobacz również: Podatek leśny
W tym miejscu warto wskazać, że każdy ze współwłaścicieli powinien otrzymać egzemplarz decyzji podatkowej. Powinny mieć one to samo brzmienie, wskazywać wszystkich współwłaścicieli jako podatników, a podatek w jednej kwocie (nie rozdzielając proporcjonalnie między współwłaścicieli). Jeżeli decyzja zostanie doręczona tylko jednemu z nich, to tylko na nim będzie ciążyło zobowiązanie podatkowe. Od pozostałych można będzie egzekwować podatek dopiero wówczas, gdy i jemu zostanie doręczona decyzja.
Zwolnienie od podatku
Od podatku leśnego zwalnia się:
1) lasy z drzewostanem w wieku do 40 lat (wiek lasu jest określony w planie urządzenia lasu);
2) lasy wpisane indywidualnie do rejestru zabytków;
3) użytki ekologiczne.
Podatku leśnego nie muszą uiszczać również:
1) uczelnie;
2) publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy, w zakresie lasów zajętych na działalność oświatową;
3) instytuty naukowe i pomocnicze jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk;
4) prowadzący zakłady pracy chronionej;
5) instytuty badawcze;
6) przedsiębiorcy o statusie centrum badawczo-rozwojowego.
Rada gminy może w drodze uchwały wprowadzić inne zwolnienia przedmiotowe. Choć ustawa nie określa żadnych kryteriów, wymagań, którymi powinna kierować się rada gminy wprowadzając zwolnienia od podatku, to wskazuje się, że nie może ona m.in.:
1) zwolnić od podatku wszystkich obowiązanych do zapłaty podatku zamieszkałych na terenie danej gminy;
2) zawierać indywidualnych zwolnień od podatku;
3) modyfikować zwolnień ustawowych poprzez określenie dodatkowych wymagań, jakie należy spełnić, by móc skorzystać ze zwolnienia.
Zobacz również serwis: Podatki i opłaty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat