Kiedy przedsiębiorca powinien uiścić podatek od nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA
Warunki zapłaty podatku od nieruchomości przez przedsiębiorcę
REKLAMA
Zgodnie z treścią przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej są obowiązane:
1. składać, w terminie do 15 stycznia, organowi podatkowemu deklaracje na podatek od nieruchomości za dany rok podatkowy;
Deklarację taką składa się do organu podatkowego właściwego ze względu na miejsce położenia przedmiotu opodatkowania. Powinna być sporządzona na formularzu, według ustalonego wzoru. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po 15 stycznia, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tego obowiązku.
2. skorygować deklarację, w razie zaistnienia zmian, które mają wpływ na wysokość opodatkowania, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia;
3. wpłacać obliczony podatek od nieruchomości, na rachunek właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych, w terminie do 15. dnia każdego miesiąca.
Zobacz również: Podatki i opłaty
Co do zasady, organ podatkowy przyjmuje, że dane zawarte przez podatnika w deklaracji są prawdziwe. Jeżeli miałby wątpliwości organ podatkowy może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i podjąć czynności kontrolne. Gdy stwierdzi, że deklaracja zawiera błędy, powinien zwrócić się do podatnik o złożenie wyjaśnień i uzupełnienie deklaracji.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?
Zgodnie z przepisami ustawy, jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.
Momentem, kiedy powstaje obowiązek podatkowy jest faktyczne rozpoczęcie użytkowania nieruchomości.
Zobacz również: Kiedy zapłacimy podatek od nieruchomości?
REKLAMA
Sądy administracyjne w swoim orzecznictwie wskazały, że obowiązek zapłacenie podatku po początku następnego roku powstaje wraz z rozpoczęciem użytkowania budynku jeszcze niewykończonego. Obowiązek podatkowy dotyczy także tej części nieruchomości, która nie została ukończona i przekazana do użytkowania, nawet jeśli podatnik zastrzega, że będzie korzystał wyłącznie z wykończonej części nieruchomości.
Warto również wskazać, że obowiązek zapłaty podatku 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona obejmuje także osoby, które nabyła zabudowaną działkę, a nie tylko osobę, która ten budynek wybudowała (inwestora).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA