Do Polski trafia coraz więcej podróbek towarów luksusowych
REKLAMA
REKLAMA
Służba Celna co roku zatrzymuje coraz więcej podrobionych towarów, które mają trafić na unijny rynek. Wzrasta import podróbek towarów luksusowych do Polski.
REKLAMA
REKLAMA
24 lutego br. w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie podsumowujące działania polskich służb celnych w zakresie ochrony praw własności intelektualnej. W tym miejscu należy przypomnieć, że służby celne mają możliwość – zgodnie z przepisami rozporządzenia 1383/03 – dokonać zatrzymania towarów importowanych na unijny obszar celny w związku z podejrzeniem naruszenia praw własności intelektualnej, takich jak np. znaki towarowe.
Z analizy statystyk przedstawionych przez Ministerstwo wynika, że po 2009 roku, kiedy ilość zatrzymanych towarów znacznie spadła – co wiązane było ze światowym kryzysem – w 2010 roku liczba ta znacznie wzrosła, dorównując niemalże wynikom z 2008 roku. Należy sądzić, że taki wzrost ma związek z dwoma czynnikami, tj. ze zwiększeniem importu tzw. podróbek i wzmożeniem aktywności służb celnych.
Zobacz: Jak wypełni deklarację INTRASTAT
Porównując dane dotyczące ilości zatrzymań, tj. spraw, w których funkcjonariusze celni podjęli działania w związku z podejrzeniem naruszenia praw własności intelektualnej, odnotowano kontynuację tendencji wzrostowych z lat poprzednich. W 2008 roku liczba zatrzymań wyniosła 1870, w roku 2009 – 3272, a w 2010 roku – 3557.
Zobacz: Sprowadzanie towarów zza granicy
Z danych przekazanych przez Ministerstwo wynika, że w 2010 roku znacznie wzrosła wartość zatrzymanych towarów. Szacuje się ją na 460 mln złotych (115 mln euro). Wzrost tej wartości w stosunku do 2009 roku wynika między innymi z tego, że coraz częściej importuje się do Polski podróbki towarów luksusowych, takich jak zegarki, biżuteria czy galanteria. Choć towarami, których zatrzymano najwięcej, niezmiennie są papierosy.
Powyższe dane dowodzą, że złożenie wniosku o podjęcie działań przez służby celne, czyli tzw. założenie ochrony celnej, jest efektywnym narzędziem w walce z piractwem.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Ewa Górnisiewicz, Zespół Własności Intelektualnej kancelarii Wardyński i Wspólnicy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat