Gdzie złożyć PiT?
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli podatnik nie ma stałego miejsca zamieszkania w Polsce, wówczas zeznanie powinien złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla jego miejsca pobytu w kraju. Adresem zamieszkania jest adres, pod którym przebywamy z zamiarem stałego pobytu.
REKLAMA
Zobacz: Odliczenia od podatku- internet i bilety
Małżonkowie z różnym miejscem zamieszkania
Jeśli każde z małżonków mieszka osobno, właściwym urzędem skarbowym będzie ten, na który sami się zdecydują. Może być to miejsce zamieszkania męża lub żony. Wyboru dokonają poprzez złożenie w danym urzędzie wspólnego zeznania podatkowego. Do drugiego natomiast mogą przesłać pismo informujące o rozliczeniu się z podatku dochodowego od osób fizycznym razem z małżonkiem w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na jego adres zamieszkania.
Skorzystać ze wspólnego rozliczenia mogą małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa oraz którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.
W przypadku śmierci małżonka
Istnieje także możliwość złożenia wspólnego rozliczenia w przypadku śmierci jednego z małżonków. Z możliwości takiej może skorzystać podatnik, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego. Oraz, gdy podatnik pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł już po upływie roku podatkowego, ale przed złożeniem zeznania podatkowego. Ponadto między małżonkami w roku podatkowym musiała istnieć wspólność majątkowa.
Zobacz: Możliwość korekty podatku VAT
Małżonkowie mieszkający za granicą
Wniosek o wspólne opodatkowanie mogą złożyć małżonkowie mieszkający za granicą. Warunkiem wspólnego rozliczenia tych małżeństw jest osiągnięcie w danym roku podatkowym, podlegającego opodatkowaniu w Polsce przychodu w wysokości stanowiącej łącznie, co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym.
W przypadku przeprowadzki
REKLAMA
Dla podatników, którzy zmienili miejsce zamieszkania lub pobytu, w skutek czego znaleźli się w rejonie innego urzędu skarbowego, właściwym urzędem będzie ten wynikający z miejsca zamieszkania lub pobytu w ostatnim dniu roku podatkowego, czyli z dnia 31 grudnia danego roku.
Oznacza to, że jeżeli podatnik w trakcie roku przeprowadzał się kilka razy, a jednocześnie zmieniał mu się urząd skarbowy, zeznanie podatkowe złoży w tym, który był dla niego właściwy na ostatni dzień roku podatkowego, za który dokonuje rozliczenia, nawet wówczas, gdy z dniem 1 stycznia następnego roku podatkowego się przeprowadził.
O każdej zmianie miejsca zamieszkania podatnik powinien poinformować urząd skarbowy na druku NIP-3 (składają go już do nowego urzędu). Na zawiadomienie urzędu ma 30 dni od zmiany miejsca zamieszkania.
W przypadku spółki bez osobowości prawnej
Rozliczenie spółki niemającej osobowości prawnej odbędzie się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na adres siedziby spółki, jeżeli przynajmniej dla jednego wspólnika jest on właściwy, albo jeżeli siedziba spółki znajduje się poza obszarem właściwości urzędu skarbowego choć jednego ze wspólników, to urząd skarbowy właściwy dla jednego ze wspólników, wedle ich wyboru. Jeżeli wspólnicy nie dokonali wyboru, odpowiednim urzędem skarbowym będzie urząd właściwy dla wspólnika wskazanego w pierwszej kolejności w umowie spółki.
Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej właściwym urzędem dla złożenia zeznania rocznego jest Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.
Gdzie złożyć PIT?
Zeznanie podatkowe można złożyć w tradycyjnej formie, składając je w biurze podawczym urzędu, lub wysyłając listem za pośrednictwem poczty. Poczta Polska jest jedynym uprawnionym operatorem, za pomocą którego można wysłać rozliczenia.
Zobacz: Rozliczenie podatkowe małżonków na preferencyjnych warunkach
PIT przez internet
REKLAMA
Wysłanie deklaracji podatkowej przez Internet jest najprostszym i najszybszym sposobem złożenia zeznania rocznego. Można to zrobić z dowolnego miejsca, bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę: www.e-deklaracje.gov.pl i pobrać właściwy formularz. Następnie wypełnić wedle wskazówek oraz wysłać. Należy podkreślić, że zeznania można wysłać drogą elektroniczną bez podpisu kwalifikowanego indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Składając zeznanie drogą elektroniczną trzeba przygotować następujące dane: NIP, imię i nazwisko, PESEL, datę urodzenia oraz kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za dany rok podatkowy.
Zobacz: PIT 2011 - zmiany w zwolnieniach dla emerytów, rencistów, członków rodzin zmarłych pracowników
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat