REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie złożyć PiT?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakub Zawadzki

REKLAMA

REKLAMA

Zeznanie roczne PIT należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania osoby fizycznej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeśli podatnik nie ma stałego miejsca zamieszkania w Polsce, wówczas zeznanie powinien złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla jego miejsca pobytu w kraju. Adresem zamieszkania jest adres, pod którym przebywamy z zamiarem stałego pobytu.

REKLAMA

Zobacz: Odliczenia od podatku- internet i bilety

Małżonkowie z różnym miejscem zamieszkania

Jeśli każde z małżonków mieszka osobno, właściwym urzędem skarbowym będzie ten, na który sami się zdecydują. Może być to miejsce zamieszkania męża lub żony. Wyboru dokonają poprzez złożenie w danym urzędzie wspólnego zeznania podatkowego. Do drugiego natomiast mogą przesłać pismo informujące o rozliczeniu się z podatku dochodowego od osób fizycznym razem z małżonkiem w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na jego adres zamieszkania.

Skorzystać ze wspólnego rozliczenia mogą małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa oraz którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku śmierci małżonka

Istnieje także możliwość złożenia wspólnego rozliczenia w przypadku śmierci jednego z małżonków. Z możliwości takiej może skorzystać podatnik, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego. Oraz, gdy podatnik pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł już po upływie roku podatkowego, ale przed złożeniem zeznania podatkowego. Ponadto między małżonkami w roku podatkowym musiała istnieć wspólność majątkowa.

Zobacz: Możliwość korekty podatku VAT

Małżonkowie mieszkający za granicą

Wniosek o wspólne opodatkowanie mogą złożyć małżonkowie mieszkający za granicą. Warunkiem wspólnego rozliczenia tych małżeństw jest osiągnięcie w danym roku podatkowym, podlegającego opodatkowaniu w Polsce przychodu w wysokości stanowiącej łącznie, co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym.

W przypadku przeprowadzki

REKLAMA

Dla podatników, którzy zmienili miejsce zamieszkania lub pobytu, w skutek czego znaleźli się w rejonie innego urzędu skarbowego, właściwym urzędem będzie ten wynikający z miejsca zamieszkania lub pobytu w ostatnim dniu roku podatkowego, czyli z dnia 31 grudnia danego roku.

Oznacza to, że jeżeli podatnik w trakcie roku przeprowadzał się kilka razy, a jednocześnie zmieniał mu się urząd skarbowy, zeznanie podatkowe złoży w tym, który był dla niego właściwy na ostatni dzień roku podatkowego, za który dokonuje rozliczenia, nawet wówczas, gdy z dniem 1 stycznia następnego roku podatkowego się przeprowadził.

O każdej zmianie miejsca zamieszkania podatnik powinien poinformować urząd skarbowy na druku NIP-3 (składają go już do nowego urzędu). Na zawiadomienie urzędu ma 30 dni od zmiany miejsca zamieszkania.

W przypadku spółki bez osobowości prawnej

Rozliczenie spółki niemającej osobowości prawnej odbędzie się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na adres siedziby spółki, jeżeli przynajmniej dla jednego wspólnika jest on właściwy, albo jeżeli siedziba spółki znajduje się poza obszarem właściwości urzędu skarbowego choć jednego ze wspólników, to urząd skarbowy właściwy dla jednego ze wspólników, wedle ich wyboru. Jeżeli wspólnicy nie dokonali wyboru, odpowiednim urzędem skarbowym będzie urząd właściwy dla wspólnika wskazanego w pierwszej kolejności w umowie spółki.

Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej właściwym urzędem dla złożenia zeznania rocznego jest Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.

Gdzie złożyć PIT?

Zeznanie podatkowe można złożyć w tradycyjnej formie, składając je w biurze podawczym urzędu, lub wysyłając listem za pośrednictwem poczty.  Poczta Polska jest jedynym uprawnionym operatorem, za pomocą którego można wysłać rozliczenia.

Zobacz: Rozliczenie podatkowe małżonków na preferencyjnych warunkach

PIT przez internet

REKLAMA

Wysłanie deklaracji podatkowej przez Internet jest najprostszym i najszybszym sposobem złożenia zeznania rocznego. Można to zrobić z dowolnego miejsca, bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę: www.e-deklaracje.gov.pl i pobrać właściwy formularz. Następnie wypełnić wedle wskazówek oraz wysłać. Należy podkreślić, że zeznania można wysłać drogą elektroniczną bez podpisu kwalifikowanego indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Składając zeznanie drogą elektroniczną trzeba przygotować następujące dane: NIP, imię i nazwisko, PESEL, datę urodzenia oraz kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za dany rok podatkowy.

Zobacz: PIT 2011 - zmiany w zwolnieniach dla emerytów, rencistów, członków rodzin zmarłych pracowników

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

Szymon Hołownia – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Szymon Hołownia – do jakiej partii należy kandydat na Prezydenta RP w 2025 r.? Jaki program wyborczy ma Szymon Hołownia? Przedstawiamy wiek, zawód, wykształcenie kandydata na Prezydenta RP oraz listę wszystkich kandydatów i najnowszy sondaż.

Sławomir Mentzen – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Sławomir Mentzen – do której partii należy kandydat na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Sławomira Mentzena, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r. Kto prowadzi w najnowszym sondażu prezydenckim?

Czy można butelkować wodę wodociągową? Sąd administracyjny stawia sprawę jasno

Zdaniem sądu woda wodociągowa nie spełnia wymagań, by trafić do butelek. Tylko naturalne wody mineralne i źródlane gwarantują czystość i bezpieczeństwo, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia konsumentów. Co zatem wybierać? Woda butelkowana to synonim najwyższej jakości – sprawdź, dlaczego!

REKLAMA

Środki zaskarżenia w sprawach o dostęp do informacji publicznej

Organy odwoławcze i sądy, do których trafiają sporne sprawy, chętniej wykorzystują pojęcie „nadużywania” prawa do informacji, chociaż nie wynika ono z żadnego przepisu prawa, a stanowi zagrożenie dla prawa do informacji.

Jest projekt w sprawie ustanowienia całorocznego czasu letniego

Czy to koniec zmiany czasu w Polsce? Posłowie PSL-TD złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na terenie Polski. Czasem obowiązującym cały rok miałby być czas letni.

660 tys. rolników w tarapatach: Muszą udowodnić, że są aktywnymi gospodarzami

Nowe regulacje dotyczące wprowadzenia kryterium „aktywnego rolnika” budzą obawy wśród polskich rolników. Zmiana ma na celu skierowanie wsparcia do osób rzeczywiście zajmujących się produkcją rolną, jednak może dotknąć aż 660 tysięcy gospodarzy, którzy będą musieli udowodnić swoją aktywność zawodową. Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że procedura weryfikacji będzie uproszczona, ale rolnicy obawiają się dodatkowych trudności i wykluczenia z systemu dopłat. Jakie będą skutki tej reformy?

Rafał Trzaskowski – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Rafał Trzaskowski – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

REKLAMA

Karol Nawrocki – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Karol Nawrocki - jaka partia popiera kandydata na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Karola Nawrockiego, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów w wyborach 2025 r. Jakie są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego?

Tylko 61 punktów. Dla WZON osoba niewidoma całkiem samodzielna. Świadczenie wspierające od 78 punktów. A świadczenie pielęgnacyjne? Stopień znaczny niepełnosprawności

Redakcja otrzymała list od czytelniczki, która jako niewidoma osoba niepełnosprawna otrzymała 61 punkty w WZON. Punkty oceniają jej niesamodzielność. Dla 100 punktów poziomu potrzeby wsparcia mamy całkowitą niesamodzielność. 61 punktów to osoba całkiem nieźle sobie radząca sama. A więc niezasługująca na świadczenie wspierające (w 2025 r. maksymalnie wynosi powyżej 4100 zł). Żeby dostać niewielką wartość tego świadczenia (713 zł) nasza czytelniczka musiałaby mieć 78 punktów (w 2025 r.). Oznacza to, że osoba niewidoma jest dramatycznie poza system świadczenia wspierającego. No bo może chodzić, ma sprawne ręce.

REKLAMA