Opłata miejscowa
REKLAMA
REKLAMA
Kto płaci?
REKLAMA
Opłata miejscowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych:
- w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach;
- w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach.
Minimalne warunki jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową .
Do warunków tych należą warunki:
- klimatyczne,
- krajobrazowe,
- umożliwiające pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych.
Wojewoda, na wniosek rady gminy, po uzgodnieniu z Ministrem Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa ustala miejscowości, w których pobiera się opłatę miejscową.
Zobacz również portal: Prawnik.pl
Kiedy nie jest pobierana
Opłaty miejscowej nie pobiera się:
- pod warunkiem wzajemności – od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- od osób przebywających w szpitalach;
- od osób niewidomych i ich przewodników;
- od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową;
- od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej.
Rada gminy może wprowadzać inne niż wyżej wymienione zwolnienia od opłat lokalnych.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
Wysokość opłaty
Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłaty określa rada gminy. Gmina ustalając corocznie wysokość opłat lokalnych musi brać pod uwagę ich maksymalną wysokość podawaną przez Ministra Finansów.
Maksymalna dzienna stawka opłaty miejscowej w miejscowościach o korzystnych właściwościach klimatycznych i walorach krajobrazowych to 1,93 zł, natomiast maksymalna dzienna stawka opłaty miejscowej w miejscowościach o statusie obszaru ochrony uzdrowiskowej wynosi 2, 76 zł.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat