Kiedy rodzina odpowiada za długi podatnika?
REKLAMA
REKLAMA
Wyjątkowość odpowiedzialności osób trzecich
REKLAMA
Odpowiedzialność osób trzecich zachodzi tylko w szczególnych sytuacjach wymienionych w ustawie. Sytuacje te są różne dla poszczególnych osób, na przykład odpowiedzialność członka rodziny powstanie tylko za zaległości podatkowe wynikające z działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika i powstałe w okresie, w którym członek rodziny współdziałał z podatnikiem w jej wykonywaniu i osiągał korzyści z prowadzonej przez niego działalności. Warto wiedzieć, że w świetle ordynacji podatkowej członkiem rodziny jest również osoba pozostająca z podatnikiem w faktycznym pożyciu, tzw. konkubent. Odpowiedzialność osoby trzeciej nie powstaje z mocy prawa. Aby osoba trzecia odpowiadała za nie swoje długi organ podatkowy musi wydać stosowną decyzję, od której przysługuje oczywiście odwołanie. Osoba trzecia odpowiada tylko za zaległości podatkowe zobowiązanego. Są to tylko te należności, których termin płatności upłynął.
Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza
Kiedy za długi podatkowe odpowie były małżonek?
REKLAMA
Zgodnie z 110 § 1 rozwiedziony małżonek odpowiada za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej. Wspólność majątkowa małżonków powstaje z momentem zwarcia małżeństwa, a ustaje z wyrokiem rozwodowym lub separacją. Małżonkowie mogą przed lub w czasie trwania małżeństwa zawrzeć umowę ograniczającą, wyłączającą lub mającą na celu ustanie wspólności ( tzw. intercyzę). Postanowienia tej umowy kształtują odpowiedzialność małżonka za zobowiązania podatkowe. Warto wiedzieć, że były małżonek odpowiada tylko do wysokości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.
Unieważnienie małżeństwa dłużnika podatkowego również nie chroni współmałżonka przed długami. Ordynacja Podatkowa wskazuje, że przepisy dotyczące rozwiedzionych małżonków należy stosować w przypadku unieważnienia małżeństwa i separacji.
Odpowiedzialność firmującego
Ordynacja Podatkowa odnosi się również do zjawiska firmanctwa, czyli sytuacji, w której osoba faktycznie prowadząca działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu (firmowany), część lub całość tej działalności prowadzi pod nazwiskiem, nazwą lub firmą innej osoby (firmującego), aby zataić rzeczywiste rozmiary prowadzonej działalności, bądź nawet sam fakt jej prowadzenia. Z taką sytuacją mamy do czynienia w sytuacji, gdy mąż faktycznie prowadzi działalność gospodarczą, a w rejestrach i na fakturach widnieje nazwisko żony. Warunkami odpowiedzialności są zgoda firmującego, w naszym przypadku żony, oraz zamiar podatnika w postaci zatajenia faktu podjęcia działalności gospodarczej lub jej realnych rozmiarów. Osoby te ponoszą solidarną odpowiedzialność za zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Zobacz również serwis: Podatki i opłaty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat