REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki i opłaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

22 tysiące złotych za usunięcie pojazdu? Mieszkaniec wniósł skuteczną skargę do WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, iż „nie może zostać zaakceptowana praktyka, gdy organ nie robi nic przez długi okres czasu i dopiero po wielu latach występuje do sądu cywilnego, a następnie obciąża kosztami właściciela za cały okres przechowywania pojazdu”.

Podatek od nieruchomości pomoże przy zasiedzeniu?

Opłacanie podatku od nieruchomości zdaniem wielu ekspertów może być argumentem w sprawie o zasiedzenie. W tej kwestii pojawiają się jednak wątpliwości. 

Z jakimi opłatami zalegają mieszkańcy gmin?

Gminy w Polsce są na etapie składania i zatwierdzania budżetów na kolejny rok. Wszystko wskazuje, że znajdują się one w trudnym położeniu ze względu na ograniczenie dochodów własnych, rosnące wydatki, a także problemy z odzyskiwaniem należności i obsługą zobowiązań.

Podatek od psa w 2023 r.

Ile wynosi maksymalna stawka opłaty od posiadania psów, czyli tzw. podatku od psa na 2023 rok?

REKLAMA

Związek funkcjonalny nie przesądza o podatku od nieruchomości

Wyznacznikiem dla obowiązku podatkowego od nieruchomości jest to czy poszczególne elementy ciągu produkcyjnego stanowią jedną rzecz. Należy zauważyć, że przepisy regulujące podatek od nieruchomości powodują problemy interpretacyjne.

Kto może skutecznie uregulować zobowiązanie podatkowe podatnika?

Ordynacja podatkowa wskazuje osoby, które mogą uregulować zobowiązanie za podatnika. Na jakich zasadach się to odbywa?

Podatek od psa w 2022 r.

Podatek od psa w 2022 r. czeka podwyżka maksymalnej stawki. Co to oznacza dla właścicieli czworonogów?

Postępowanie egzekucyjne w administracji 2021 - zmiany od lipca

Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która wejdzie w życie 1 lipca 2021 r. choć obejmuje zaledwie kilka artykułów, to bez wątpienia ma znamiona rewolucyjne.

REKLAMA

Podatek od posiadania psa w 2021 r.

W 2021 r. czeka nas podwyżka stawki maksymalnej podatku od posiadania psa. Kto jest zobowiązany do ponoszenia tej opłaty? Czy są od niej zwolnienia?

Nowy podatek od deszczu już wkrótce?

Podatek nazywany deszczowym lub też podatkiem od deszczu to opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenu przez zabudowanie go. W praktyce jest on naliczany od powierzchni obiektów, które uniemożliwiają ziemi wchłanianie wody deszczowej. Niedawno powstał projekt ustawy zakładający rozszerzenie opłaty od deszczówki.

Podatek od nieruchomości 2021 r. - sprawdź o ile więcej zapłacisz!

Właściciele mieszkań, budynków i gruntów powinni przygotować się na kolejne podwyżki. Ministerstwo Finansów ogłosiło właśnie maksymalne stawki podatku od nieruchomości 2021 r. Ich wzrost sięgnął blisko 4 proc. i jest dwukrotnie wyższy niż w zeszłym roku.

Obowiązki płatnicze właściciela nieruchomości wobec gminy (podatki, opłaty)

Temat obowiązków płatniczych wobec gminy może wydawać się skomplikowany dla właścicieli nieruchomości. Podpowiadamy zatem jakie podatki i opłaty należy uiścić na rzecz gminy oraz w jakim terminie to zrobić, aby uniknąć zaległości.

Nowa matryca stawek VAT - jakie zmiany od 1 lipca 2020 r.?

Nowa matryca stawek VAT będzie stosowana już od 1 lipca 2020 r. To rewolucyjna zmiana, która wpłynie na uproszczenie w zakresie stawek VAT. Na co warto zwrócić uwagę? Prezentujemy przewodnik po najważniejszych zmianach.

Wycinka drzew bez zezwolenia w 2020 r.

Jakie drzewa można wycinać na własnej posesji bez zezwolenia? Czy w 2020 r. zmienią się przepisy dotyczące wycinki drzew?

Wycinka drzew 2019 – opłaty

Decydując się na wycinkę drzewa lub krzewu, często zastanawiamy się, jakie opłaty będziemy musieli ponieść. Obowiązujące w 2019 r. stawki opłat za usunięcie drzewa lub krzewu określa rozporządzenie Ministra Środowiska.

Roczne rozliczenie podatkowe 2019 - nowe zasady

Roczne rozliczenie podatkowe w 2019 r. przygotuje urząd skarbowy. Dotyczy to wyłącznie osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i rozliczają się na formularzach PIT-37 oraz PIT-38. Jakie są nowe zasady składania rocznych zeznań?

Opłata skarbowa 2019

Jakie czynności podlegają opłacie skarbowej w 2019 r.? Ile wynosi opłata skarbowa i jak można ją uiścić?

Opłata paliwowa w 2019 r.

Wyższe niż obecnie stawki opłaty paliwowej na 2019 r. przewiduje nowe obwieszczenie Ministra Infrastruktury. Opłacie paliwowej podlega wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu, wykorzystywanych do napędu silników spalinowych.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – 2019 r.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) to danina, którą należy opłacić od dokonania czynności prawnych, które nie zostały obciążone podatkiem VAT. Wysokość PCC jest zróżnicowana i uzależniona od podstawy opodatkowania. W 2019 r. stawki PCC nie zmienią się.

Podatki i opłaty lokalne – 2019 r.

Nadchodzący rok przyniesie podwyżkę podatków i opłat lokalnych. W 2019 r. przyjdzie nam zapłacić o 1,6 % więcej ze względu na inflację. Jak będą kształtowały się stawki podatków i opłat lokalnych w 2019 r.?

Skutki podatkowe wniesienia aportem do spółki kapitałowej wierzytelności własnej z tytułu pożyczki

Pożyczka udzielona spółce może być jednym ze sposobów jej dofinansowania. W sytuacji gdy wierzyciel posiada wierzytelność względem spółki istnieje możliwość dokonania konwersji tej wierzytelności na kapitał zakładowy. Oznacza to wniesienie wierzytelności z tytułu pożyczki udzielonej spółce, w formie wkładu niepieniężnego (aportu), na poczet podwyższenia kapitału zakładowego. Jakie są skutki podatkowe takiego działania?

Elektroniczne sprawozdania finansowe – nowe obowiązki podatników

Na skutek uchwalenia nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw pojawiły się nowe obowiązki dla podatników. Jednym z nowych obowiązków spoczywających na podatnikach jest obowiązek przesyłania sprawozdań do KRS drogą elektroniczną.

Opłata miejscowa uzależniona od czystości powietrza

Gminy, które pobierają opłatę miejscową, a nie spełniają wymogów czystości powietrza, określonych w obowiązujących przepisach, robią to niezgodnie z prawem. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 marca 2018 r.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – 2018 r.

Podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) są obciążone niektóre czynności prawne, których przedmiot nie został obciążony podatkiem VAT. Stawki podatku zależne są od rodzaju dokonanej czynności prawnej jednak w 2018 r. nie zmienią się.

Split payment - od kiedy?

Split payment czyli mechanizm podzielonej płatności zacznie obowiązywać od 1 lipca 2018 r - taką decyzję podjął Sejm. Przepisy dotyczące split payment miały zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r. jednak Senat zaproponował wydłużenie tego terminu do lipca, oraz wprowadzenie możliwości stosowania podzielonej płatności nie tylko przez banki i SKOK-i ale także przez wszystkie instytucje działające na podstawie ustawy o usługach płatniczych.

Akcyza na e-papierosy jednak od 2019 r.

Akcyza na e-papierosy zacznie funkcjonować od 2019 r. - taką decyzję podjął Sejm w dniu 12 grudnia 2017 r. Stawka akcyzy, która zacznie obowiązywać od 2019 r. wyniesie 50 gr za każdy mililitr płynu do papierosów elektronicznych.

Zmiany w Sądzie Najwyższym przyjęte przez Sejm

W dniu 8 grudnia 2017 r. Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja pozwala na złożenie do SN skargi nadzwyczajnej na wyroki polskich sądów z ostatnich 20 lat. Zmiany przewidują także powstanie autonomicznej Izby Dyscyplinarnej, w której też będą orzekać ławnicy.

Dane podatkowe największych firm będą jawne

Senat przyjął ustawę nowelizującą CIT. Głównym założeniem ustawy jest wprowadzenie jawności danych podatkowych największych największych firm w Polsce. Teraz nowelizacja trafi do prezydenta.

Osoby porządkujące lasy po nawałnicach zwolnione z podatku

Ministerstwo Finansów chce zwolnienia z podatku dochodowego osób zajmujących się porządkowaniem lasów po nawałnicach z sierpnia 2017 r. Projekt w tej sprawie opublikowano na stronie RCL.

Opłata paliwowa - 2018 r.

Minister Infrastruktury i Budownictwa określił wysokość opłaty paliwowej w 2018 r. Stawka opłaty paliwowej wzrośnie nieznacznie w stosunku do stawek obowiązujących w 2017 r., ze względu na inflacje.

Podatek leśny – 2018 r.

Znane są już średnie ceny sprzedaży drewna uzyskane przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy. W 2018 r. stawka podatku leśnego nieznacznie wzrośnie w stosunku do stawki obowiązującej w 2017 r. Sprawdź ile zapłacisz w 2018 r.

Nowa Ordynacja podatkowa od 1 stycznia 2019 r.

Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego opublikowała projekt nowej Ordynacji podatkowej i przepisów ją wprowadzających. Nowa Ordynacja będzie zawierać aż 687 artykułów. Prace nad projektem trwają od 2015 r.

Podatek rolny – 2018 r.

Podatkiem rolnym obciążone są użytki rolne, z pewnymi wyjątkami. Z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że stawka podatku rolnego w 2018 r. nieznacznie wzrośnie.

Rząd chce by samorządy raportowały o podatkach lokalnych w 2018 r.

Rada Ministrów przyjęła projekt Ministra Finansów nowelizujący ustawę o podatkach i opłatach lokalnych. Rząd chce nałożyć na organy podatkowe gmin obowiązek składania Ministrowi Finansów corocznego sprawozdania na temat podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego. Pierwsze sprawozdanie dotyczyć ma roku 2018 r.

Opłata reklamowa – 2018 r.

Opłata reklamowa to stosunkowo nowy wynalazek. Decyzję o wprowadzeniu opłaty reklamowej podejmuje rada gminy w drodze uchwały. W 2018 r. opłata reklamowa wyniesie maksymalnie 2,50 zł za część stałą i 0,21 zł za m2 powierzchni.

Opłata od posiadania psa – 2018 r.

Rada gminy może w drodze uchwały wprowadzić w gminie opłatę od posiadania psa. W 2018 r. maksymalna wysokość tej opłaty wzrośnie o 1,9%. Sprawdź ile zapłacisz 2018 r. za swojego pupila.

Opłata miejscowa (klimatyczna) - 2018 r.

Opłata miejscowa jest potocznie nazywana opłatą klimatyczną. Rada gminy może wprowadzić opłatę miejscową w gminie, w drodze uchwały. W 2018 r. opłata miejscowa wynosić będzie maksymalnie 2,22 zł lub 3,14 zł dziennie, co jest uzależnione od obszaru na jakim została wprowadzona.

Opłata uzdrowiskowa – 2018 r.

Opłata uzdrowiskowa może zostać wprowadzona przez radę gminy w drodze uchwały. Pobiera się ją od osób fizycznych, które przebywają dłużej niż dobę na obszarach posiadających status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej. W 2018 r. maksymalna opłata uzdrowiskowa wyniesie 4,33 zł dziennie.

Zwrot podatku od środków transportowych w 2018 r.

Podatnicy wykorzystujący środki transportu podlegające opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych (oprócz autobusów) dla wykonywania przewozu w transporcie kombinowanym na terenie RP, mogą ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku. Podatnik może uzyskać nawet 100 % zwrot podatku. W 2018 r. stawka podatku od środków transportowych wzrośnie.

Podatek od środków transportowych – 2018 r.

Obowiązek zapłaty podatku od środków transportowych spoczywa na osobach fizycznych, prawnych a także na jednostkach organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, na które dany środek transportu jest zarejestrowany. Ze względu na inflację, stawka podatku od środków transportu w 2018 r. wzrośnie. Sprawdź ile zapłacisz w nadchodzącym roku!

Nowe opłaty za sporządzenie kopii lub odpisu dokumentu

Ministerstwo Rozwoju i Finansów wydało nowe rozporządzenie, które zmieni rozporządzenie w sprawie wysokości opłaty za sporządzenie kopii oraz odpisu dokumentów. Zmiana polega na wprowadzeniu nowych opłat za sporządzenie kopii oraz odpisu dokumentów, które wynoszą od teraz 40 gr za jedną stronę zeskanowanego dokumentu papierowego.

Opłata targowa – 2018 r.

Opłatę targową pobiera się od podmiotów, które dokonują sprzedaży na targowiskach. Jej wysokość ustala rada gminy, pamiętając by nie przekroczyć wyznaczonego przez Ministra Rozwoju i Finansów. W 2018 r. opłata targowa nie będzie mogła być wyższa niż 765,94 zł.

Podatek od nieruchomości – 2018 r.

Podatkiem od nieruchomości obciążone są grunty, budynki lub ich części, a także budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jego wysokość określa rada gminy, w drodze uchwały.

Podatki i opłaty lokalne w górę w 2018 r.

Minister Rozwoju i Finansów wydał obwieszczenie określające górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r. Stawki wzrosną o 1,9 proc. ze względu na inflację.

Wysokość opłat za krew i jej składniki – 2018 r.

Minister Zdrowia opublikował nowe rozporządzenie ustalające wysokość opłat za krew i jej składniki w 2018 r. Opłaty te nie ulegną zmianie w stosunku do opłat w 2017 r.

Opłata recyklingowa - 2018 r.

1 stycznia 2018 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające nową opłatę recyklingową. Nowelizacja poskutkuje m.in. obowiązkowymi opłatami za torebki foliowe. Oznacza to, że za zwykła foliówkę możemy zapłacić nawet 1 zł.

Zmiany w PIT i CIT - 2018 r.

Ministerstwo Finansów przedstawiło swoją propozycję nowelizacji ustaw podatkowych, w tym m.in. ustawy o PIT, CIT. Nowe przepisy, mające wejść w życie 1 stycznia 2018 r. mają w założeniu zwiększyć wpływy do budżetu państwa poprzez upowszechnienie opodatkowania związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obecnie projekt znajduje się na etapie uzgodnień i konsultacji.

Nowe kasy fiskalne – 2018 r.

Od stycznia 2018 r. stopniowo będą wycofywane kasy fiskalne z papierowymi paragonami. W ich miejsce pojawią się nowe kasy fiskalne online, które będą musiały zostać zastosowane przez przedsiębiorców reprezentujących branże szczególnie narażone na ryzyko nadużyć podatkowych. Jednocześnie nadejście nowego roku nie oznacza dla reszty przedsiębiorców obowiązku szybkiej wymiany kasy.

Opłata za użytkowanie wieczyste w 2017 r.

Z prawem użytkowania wieczystego gruntu nieodłącznie związany jest obowiązek uiszczania opłaty rocznej. Projekt nowej ustawy zakłada zmiany w tym zakresie. Będą one korzystne dla użytkowników wieczystych.

Rodzic samotnie wychowujący dziecko skorzysta na nowej kwocie wolnej od podatku

Na nowej kwocie wolnej od podatku skorzystają nieliczni. Ze zmian tych skorzystać mogą dorabiający na tzw. umowach śmieciowych, czyli osoby pracujące dorywczo. Rodzic samotnie wychowujące dziecko także ma szansę skorzystać na nowej kwocie wolnej od podatku.

REKLAMA