Ustalenie numeru ewidencyjnego nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Właściwy organ
Miejscem gdzie możemy uzyskać informację o numerze porządkowym nieruchomości jest urząd gminy. Zajmować się tym będzie wydział geodezji.
REKLAMA
Wniosek
W urzędzie gminy można najczęściej otrzymać gotowy formularz wniosku o ustalenie numeru porządkowego nieruchomości. Nie ma jednego „odgórnego” wzoru wniosku. Jednak większość urzędów opracowało w tym zakresie własne dokumenty.
We wniosku trzeba określić organ do którego się zwracamy, dane wnioskodawcy, trzeba również zawrzeć wniosek o ustalenie numeru porządkowego nieruchomości a także krótkie uzasadnienie. W uzasadnieniu należy wytłumaczyć jaki ma się tytuł prawny do nieruchomości a więc czy jest się właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem wieczystym.
Załączniki
Do wniosku należy załączyć:
- Decyzję o pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego wydaną przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego lub zawiadomienie o zakończeniu budowy obiektu budowlanego;
- mapę inwentaryzacji powykonawczej.
Załatwienie sprawy
Sprawy o ustalenie numeru ewidencyjnego załatwiane są z reguły w ciągu miesiąca. Termin ten jest terminem instrukcyjnym. Wynika on z kodeksu postępowania administracyjnego.
Opłaty
Za ustalenie numeru ewidencyjnego nieruchomości nie pobiera się opłat.
Odwołanie
Od nadania numeru ewidencyjnego nie przysługuje odwołanie do organu wyższego rzędu.
Więcej o nieruchomościach można przeczytać na www.mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/nieruchomosci
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat