Jak uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu
REKLAMA
REKLAMA
Do kogo kierować
Wniosek w sprawie stwierdzenia samodzielności lokalu należy kierować do starosty. To on bowiem zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym może wydawać zaświadczenie o samodzielności lokalu. W miastach na prawach powiatu (np. w Warszawie) zaświadczenie takie wydaje jednak wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Oczywiście będzie to starosta (wójt) właściwy ze względu na położenie lokalu.
REKLAMA
Dokumenty
Przede wszystkim należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu. Wnioski takie najczęściej mają postać gotowych wzorów. Dostępne są one w(starostwie powiatowym (urzędzie gminy). Do wniosku należy załączyć rysunki z posiadanej dokumentacji lub szkice, przedstawiające rzuty i przekroje pomieszczeń.
Opłaty
Za każde zaświadczenie należy zapłacić 17 zł. Pieniądze należy przekazać na konto starostwa (urzędu gminy). Można tego dokonać przelewem bankowym lub wpłacając pieniądze w kasie urzędu. Dowód wniesienia opłaty należy załączyć do wniosku jako załącznik.
Forma
Starosta (wójt) wydaje zaświadczenie w przedmiocie stwierdzenia samodzielności lokalu.
Termin
W sprawach o stwierdzenie samodzielności lokalu obowiązują terminy ustawowe. Zaświadczenia wydaje się bez zbędnej zwłoki, przy czym termin ten nie powinien przekroczyć 7 dni.
Odwołanie
Starosta (wójt) może odmówić wydania zaświadczenia. Czyni to w formie postanowienia, które jest zaskarżalne. Zażalenie na postanowienie odmawiające wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu kieruje się do właściwego wojewody w terminie 7 dni.
Więcej o mieszkaniach i nieruchomościach czytaj na www.mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/nieruchomosci
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat