Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę
REKLAMA
REKLAMA
Kto załatwia sprawę
Wszystkie sprawy związane z zabudowę i rozbiórką załatwia starostwo powiatowe. W wypadku miast na prawach powiatu sprawy tego rodzaju są we kompetencji gminy. Wtedy należy zwrócić się do wydziału urbanistyki.
REKLAMA
Oczywiście właściwym starostwem powiatowym (urzędem gminy) jest ten na terenie, którego położona jest nieruchomość.
Dokumenty
Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na rozbiórkę można pobrać w odpowiednim urzędzie. Wzory tego rodzaj dostępne są również na stronach internetowych starostw powiatowych lub urzędów gminy.
Do wniosku należy dołączyć:
- zgodę właściciela obiektu,
- szkic usytuowania obiektu budowlanego,
- opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych,
- opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia,
- pozwolenia, uzgodnienia lub opinie innych organów, a także inne dokumenty, wymagane przepisami szczególnymi ( np. informacje dotyczące urządzeń budowlanych),
- w zależności od potrzeb projekt rozbiórki obiektu.
- upoważnienie udzielone osobie pełnomocnika działającego w imieniu inwestora — oryginał lub urzędowo poświadczony odpis.
Opłaty
Za wydanie decyzji o rozbiórce należy wnieść opłatę. Wynosi ona 36 zł. Wnosi się ją na rachunek bankowy urzędu.
Forma
W sprawie pozwolenia na rozbiórkę wydawana jest decyzja administracyjna.
Termin załatwiania sprawy
Wniosek o zezwolenie na rozbiórkę najczęściej rozpatrywany jest w ciągu miesiąca. W sprawach bardziej skomplikowanych są to 2 miesiące. W tym wypadku mają zastosowanie przepisy ogólne kodeksu postępowania administracyjnego.
Odwołanie
Jak od każdej decyzji tak i od decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę (odmowie rozbiórki) można się odwołać. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję a kieruje się ją do właściwego miejscowo wojewody.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat