REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szykują się poważne zmiany dla deweloperów i współużytkowników wieczystych

Szykują się poważne zmiany dla deweloperów i współużytkowników wieczystych. / fot. Fotolia
Szykują się poważne zmiany dla deweloperów i współużytkowników wieczystych. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Brak zakazu ustanawiania odrębnej własności lokalu w budynkach wybudowanych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste

Po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opracowało nowy projekt „ustawy o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w udziały we własności gruntów”.

REKLAMA

Nowy projekt rezygnuje z przewidzianego w poprzedniej wersji projektu zakazu ustanawiania po 1 stycznia 2017 roku odrębnej własności lokalu w budynku wybudowanym na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, przeznaczonym lub wykorzystywanym na cele mieszkaniowe. Oznacza to, że możliwe będzie zarówno dokończenie już rozpoczętych inwestycji na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, jak i realizowanie na nich nowych inwestycji. Projekt ma niewątpliwe znaczenie dla deweloperów oraz obecnych i przyszłych współużytkowników wieczystych takich gruntów.

Co przewiduje projekt?

Projekt przewiduje przekształcenie z mocy prawa istniejących w dniu 1.01.2017r. udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w udziały we własności tych gruntów. Jako „grunt zabudowany na cele mieszkaniowe” definiuje się grunt zabudowany budynkiem lub budynkami, w których w dniu 1.01.2017r. co najmniej połowę liczby lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych stanowią lokale mieszkalne, przy czym co najmniej jeden z tych lokali jest przedmiotem odrębnej własności. Takie ujęcie zakresu przedmiotowego ustawy pozwoli na objęcie jej przepisami również gruntów zabudowanych budynkami wielolokalowymi o funkcji mieszanej. Przekształcenie praw wiązać się będzie z obowiązkiem wnoszenia przez bieżącego współwłaściciela nieruchomości rocznych opłat zwanych opłatami przekształceniowymi, co do zasady w terminie do 31 marca każdego roku (opłatę należną za rok 2017 – w terminie do 15.12.2017r.). W razie zbycia własności lokalu obowiązek wnoszenia opłat przechodzi na nabywcę od dnia 1 stycznia następującego po roku, w którym nastąpiło zbycie własności lokalu.

Jak potwierdzić przekształcenie praw?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fakt przekształcenia praw zostanie potwierdzony zaświadczeniem – wydawanym przez organy reprezentujące dotychczasowego właściciela nieruchomości. Zaświadczenie zostanie przekazane przez organ do właściwego dla nieruchomości sądu wieczystoksięgowego. Sąd z urzędu dokona w księgach wieczystych wpisu (i) współwłasności gruntu powstałej w wyniku przekształcenia, (ii) wpisów dotyczących roszczenia w dziale III księgi wieczystej o opłaty roczne przekształceniowe oraz (iii) ujawnionych w księdze wieczystej obciążeń użytkowania wieczystego, które w dniu przekształcenia staną się obciążeniami udziałów we współwłasności.

Co z opłatą?

REKLAMA

Opłata będzie równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego obowiązującej w dniu 1.01.2017r., zatem jej wysokość uwzględni aktualizacje, które zaczną obowiązywać w tej dacie. Jeśli w dniu 1.01.2017r. obowiązywałaby opłata ustalona za pierwszy lub drugi rok od aktualizacji, opłata będzie równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego w trzecim roku od aktualizacji. W razie przekształcenia udziału w użytkowaniu wieczystym związanego z lokalem mieszkalnym, miejscem postojowym lub garażem, opłatę wnosi się przez okres 20 lat od dnia wejścia w życie ustawy, zaś w przypadkach udziału związanego z odrębną własnością innych lokali – przez okres 33 lat od dnia wejścia w życie ustawy.
Współwłaściciel nieruchomości będzie mógł jednak w każdej chwili złożyć wniosek o jednorazowe uiszczenie opłat – opłata łączna. Projekt przewiduje system udzielania bonifikat wynikających z wniesienia opłaty łącznej, przy czym bonifikata taka obligatoryjnie zostanie udzielona jedynie w odniesieniu do udziału związanego z lokalem mieszkalnym położonym na gruntach stanowiących przed 1.01.2017r. własność Skarbu Państwa.
Organ może dokonać z urzędu albo na wniosek współwłaściciela waloryzacji opłaty przekształceniowych przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości, jednak nie częściej niż raz na 3 lata.

Do niezakończonych do dnia wejścia w życie ustawy postępowań w sprawie aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego lub w sprawie ustalenia stawek procentowych tych opłat (w odniesieniu do udziałów w użytkowaniu wieczystym związanych z odrębną własnością lokali) stosuje się przepisy dotychczasowe. Projekt reguluje zasady i tryb zwrotu nadpłaconej opłaty bądź ustalenia dopłaty do uiszczonej od dnia 1.01.2017r. opłaty rocznej – w przypadku ustalenia jej nowej wysokości w wyniku takich postępowań. Natomiast jeśli w dniu wejście w życie ustawy stawka procentowa nie była ustalona albo obowiązywała stawka niezgodna z faktycznym sposobem użytkowania gruntu, po dniu wejścia w życie może ona zostać ustalona przy odpowiednim zastosowaniu art. 221 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wątpliwości interpretacyjne w świetle projektu ustawy pozostawia jednak wpływ takiego ustalenia stawki procentowej po zrealizowaniu inwestycji na wysokość należnej opłaty przekształceniowej.

Zobacz serwis: Podatki i opłaty

Czym jest „opóźnione przekształcenie”?

REKLAMA

Przewidziano szczególną regulację ustanawiania odrębnej własności lokali na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste na cele zabudowy wielorodzinnej, na których w dniu 1.01.2017r. nie wyodrębniono ani jednego lokalu. Projekt w art. 9 ust 1 zakłada w takich sytuacjach przekształcenie normatywne udziałów w użytkowaniu wieczystym w udziały we współwłasności – automatycznie po wydzieleniu pierwszego lokalu. Jednocześnie powyższy tryb dotyczy ustanowienia odrębnej własności lokali na gruncie w użytkowaniu wieczystym zabudowanym zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, budynkiem lub budynkami, w których co najmniej połowę lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych stanowią lokale mieszkalne.
Powyższe oznacza, że tzw. opóźnione normatywne przekształcenie miałoby nastąpić niezależnie od tego czy nieruchomość w chwili ustanowienia odrębnej własności lokalu będzie przedmiotem użytkowania wieczystego z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową (określonym w umowie czy decyzji o ustanowieniu użytkowania wieczystego). Co więcej, projekt przewiduje w art. 17 umorzenie prowadzonych postępowań sądowych o rozwiązanie (na podstawie art. 240 KC) umowy o użytkowanie wieczyste przed upływem określonego w niej terminu, jeżeli wieczysty użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie. W przypadku opisanego powyżej przekształcenia współwłaściciele wnosić będą proporcjonalnie do ich udziału opłatę odpowiadającą opłacie za użytkowanie wieczyste obowiązujące w dniu zawarcia umowy o ustanowienie odrębnej własności pierwszego lokalu, przy odpowiednim zastosowaniu zasad ustalenia opłat przewidzianych w projektowanej ustawie. W przypadku sprzedaży kolejnych lokali obowiązek ponoszenia ww. opłaty przez nabywcę powstanie z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zawarto umowę.

Z treścią projektu można zapoznać się pod następującym adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12288711/12373386/12373387/dokumen....
Obecnie trwają uzgodnienia międzyresortowe projektu. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1.01.2017 roku, z wyjątkiem art. 13.

Izabela Żmijewska // Prawnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

Mieszkanie dla studenta [rok akademicki 2024/2025]. Porównanie kosztów wynajmu i zakupu. Kredyt może być tańszy niż czynsz najmu

Rozpoczęcie studiów daleko od domu rodzinnego, to konieczność znalezienia miejsca do mieszkania w mieście akademickim (z reguły dużym mieście). Ile kosztuje na progu roku akademickiego 2024/2025 wynajem lokum dla studenta a ile zakup niewielkiego mieszkania?

Co się zmieni 1 września 2024 r.? Czy w szkołach szykuje się rewolucja

Co się zmieni 1 września 2024 r.? Czy w szkołach szykuje się rewolucja? Co jeszcze oprócz odchudzonej podstawy programowej czeka uczniów, rodziców i całą kadrę nauczycielską w nadchodzącym roku szkolnym 2024/2025? Podwyżki dla nauczycieli? Wcześniejsze emerytury nauczycielskie? Jak będą wyglądały lekcje religii w szkołach?

Stosowanie Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach sygnalistów

Kiedy w sprawach sygnalistów dopuszcza się stosowanie Kodeksu postępowania administracyjnego? Czy k.p.a. jest normatywnym źródłem oparcia dla działań sygnalistów? Co w przypadku, gdy informacja o naruszeniu będzie wniesiona jednocześnie jako zgłoszenie zewnętrzne oraz skarga w rozumieniu art. 227  k.p.a.?

REKLAMA

27 zł za paczkę papierosów, do tego 40 zł nowej opłaty za e-papierosa. Podwyżka prawie o 69 procent jest już pewna. Od kiedy?

27 zł za paczkę papierosów, do tego 40 zł nowej opłaty za waporyzator. Podwyżka prawie o 69 procent. Od kiedy? Ministerstwo mówi jasno – trzeba walczyć z dostępnością wyrobów tytoniowych dla dzieci i młodzieży. Specjaliście jednak twierdzą, że to nie wystarczy.

Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 i 2025

Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 i 2025. Jakie są dodatki do zasiłku rodzinnego? Czy ulegną zmianie po tegorocznej weryfikacji? Ile będą wynosić w nowym okresie zasiłkowym od 1 listopada 2024 do 31 października 2025?

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Obowiązek dostawców usług komunikacji elektronicznej

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących świadczenia udogodnień i usług dla osób z niepełnosprawnościami przez dostawców publicznie dostępnych usług komunikacji elektronicznej. Projektodawcą jest ministerstwo cyfryzacji.

Overbooking: masz bilet, ale nie polecisz, bo za dużo pasażerów. RPO interweniuje!

Trwa sezon urlopowy. Ruch lotniczy szczególnie teraz jest wzmożony. Ile to już razy słyszeliśmy czy to od znajomych, z mediów czy nawet z własnego doświadczenia wiadomo, że jest problem z tzw. overbookingiem, czyli z nadrezerwacjami. Linie lotnicze chcą zarobić jak najwięcej, sprzedają bilety na potęgę, a później my, pasażerowie, musimy zapomnieć o wakacjach, bo jesteśmy odsyłani z kwitkiem, tuż przed wejściem na pokład. Co za paranoja. 

REKLAMA

Dla kogo wdowia renta? Są trzy warunki dające prawo do świadczenia

Renta wdowia, która jest wprowadzana nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zakłada nowe reguł zbiegu prawa do renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem z uprawnieniami do innych świadczeń emerytalno-rentowych. Ustawodawca przewidział trzy podstawowe warunki, których spełnienie daje prawo do nowego świadczenia.

Profesor prawa z UW: nowe rozporządzenie dot. nauki religii w szkołach jest nielegalne, proceduralnie wadliwe; brakuje porozumienia MEN z Kościołami i związkami wyznaniowymi

Z początkiem roku szkolnego 2024/2025, czyli 1 września br. ma wejść w życie rozporządzenie ministra edukacji zmieniające zasady organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zdaniem prof. Pawła Boreckiego z Zakładu Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW, to rozporządzenie "ze względów proceduralnych jest wadliwe, jest nielegalne, a w związku z tym jest niekonstytucyjne". Zdaniem eksperta w toku procesu legislacyjnego zabrakło koniecznego porozumienia ministra edukacji z Kościołem katolickim, Kościołem prawosławnym oraz innymi oficjalnie działającymi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

REKLAMA