Długoletni najemcy mieszkań komunalnych mogą uzyskać dużą bonifikatę przy wykupie mieszkań na własność. Jednak żeby ukrócić spekulacyjny handel, ustawodawca ustalił 5-o letni termin, w którym mieszkania komunalnego nie można sprzedać, bez obowiązku zapłaty gminie wartości udzielonej bonifikaty.
W przypadku nieruchomości innych niż lokale mieszkalne, okres wynosi 10 lat.
Przewidziano jednak określone wyjątki
Przekazanie na rzecz najbliższych
Wykupione mieszkanie komunalne może przekazać lub sprzedać osobie najbliższej. Za osoby najbliższe, ustawa o gospodarce nieruchomościami uważa :
- Zstępnych (dzieci, wnuki),
- Wstępnych (rodzice, dziadkowie)
- rodzeństwo,
- dzieci rodzeństwa,
- małżonka,
- osoby przysposabiające i przysposobione
- osobę, która pozostaje ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu (konkubent)
Jeśli osoba, której przekazano mieszkanie sprzeda je w ciągu 5 lat od „pierwotnego nabycia”, nie stosując się przedstawianych tu wskazówek – będzie musiała zwrócić bonifikatę udzieloną pierwszemu nabywcy.
Zamiana
Wykupiony lokal można zamienić na:
- inny lokal mieszkalny
- nieruchomość wykorzystywaną na cele mieszkaniowe
- nieruchomość przeznaczoną na cele mieszkaniowe
Sprzedaż w celu nabycia innej nieruchomości.
Jeśli planujemy zakup innego (np. większego) mieszkania, lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele mieszkaniowe, możemy na ten cel spożytkować pieniądze uzyskane ze sprzedaży byłego mieszkania komunalnego.
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży musimy spożytkować w ciągu 12 miesięcy.
Ustawa stanowi, że pieniądze możemy wykorzystać na zakup – nie mówi natomiast nic o kosztach remontu innej nieruchomości, czy też adaptacji jej na cele mieszkaniowe. Co więcej nie wspomina również o budowie własnego domu. Praktyka urzędów jest jednak niejednorodna i w konkretnej sprawie warto się skontaktować (choćby telefonicznie) i sprawdzić stanowisko urzędu.
Nie zawsze musisz zwrócić bonifikatę:
- Zwrot nie następuje automatycznie, zaś roszczenie gminy o zwrot bonifikaty przedawnia się po 10 latach od daty sprzedaży (jeśli była dokonana niezgodnie z warunkami).
- Gmina może odstąpić od żądania zwrotu, wymaga to jednak zgody wyższego organu (odpowiednio – wojewody, rady, lub sejmiku).