REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy opłatę legalizacyjną można rozłożyć na raty?

Czy opłatę legalizacyjną można rozłożyć na raty? /fot. Fotolia
Czy opłatę legalizacyjną można rozłożyć na raty? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niełatwo się pogodzić z nakazem rozbiórki dopiero co zbudowanego obiektu. Z takim obowiązkiem inwestor musi się jednak liczyć, jeśli doprowadzi do samowoli budowlanej. W takim przypadku przepisy prawa budowlanego są surowe – każde stwierdzenie przez organ nadzoru budowlanego samowoli budowlanej może skończyć się zobowiązaniem do przywrócenia stanu poprzedniego.

Sposobem na uniknięcie obowiązku rozbiórki jest legalizacja samowoli budowlanej. Jednym z jej warunków jest uiszczenie opłaty legalizacyjnej. Wymierzona przez organ wysokość opłaty okazuje się często niemiłym zaskoczeniem dla inwestora. Zdarza się więc, że inwestorzy, chcąc złagodzić dolegliwość finansową, występują do organu o umorzenie należności czy rozłożenie jej na raty.

REKLAMA

Prawo nie jest jednak w tej kwestii korzystne dla inwestorów. Przy występowaniu o legalizację samowoli budowlanej warto zdać sobie sprawę, że – inaczej niż kary administracyjne – opłata legalizacyjna nie podlega niestety przepisom o umarzaniu czy rozkładaniu na raty należności podatkowych.

Zobacz serwis: Podatki

REKLAMA

Potwierdzeniem tej linii interpretacyjnej jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 kwietnia 2013 r. (II FSK 113/12, wyrok z uzasadnieniem dostępny na http://orzeczenia.nsa.gov.pl/). NSA stwierdził, że, pomimo częściowego odesłania w Prawie budowlanym do przepisów Ordynacji podatkowej, w zakresie opłaty legalizacyjnej odesłanie to nie powoduje możliwości zastosowania art. 67a Ordynacji regulującego ulgi i zwolnienia dotyczące zobowiązań podatkowych.

Zdaniem NSA zainteresowany „musi wobec tego liczyć się z tym, że albo uiści w pełni stosowną opłatę, czego następstwem będzie legalizacja stwierdzonej samowoli budowlanej (przywrócenie stanu godności z prawem), albo też dojdzie do uruchomienia sankcji w postaci nakazu rozbiórki obiektu. Dopuszczenie trzeciej możliwości (późniejszego zmniejszenia wysokości opłaty i/bądź przyznania ulgi w formie rozłożenia opłaty na raty) przeczyłoby zasadom logiki i czyniło wprowadzone unormowanie prawne niejasnym w swych celach i założeniach.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Nieruchomości

Powyższy wyrok przesądza o istnieniu alternatywy: albo rozbiórka, albo legalizacja z opłatą w pełnej wysokości. Składając wniosek o legalizację samowoli budowlanej warto zatem porównać koszty legalizacji i koszty ewentualnej rozbiórki, aby nie wszczynać procedury legalizacyjnej w przypadku, gdy zwyczajnie się to nie opłaca. Przepisy pozwalają przy tym na samodzielne oszacowanie wysokości opłaty legalizacyjnej jeszcze przed wszczęciem procedury. Pomocne są tutaj przepisy art. 49 ust. 2 w związku z art. 59f ust. 1 Prawa budowlanego.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Renta wdowia dla rolnika. KRUS uruchomiła infolinię dotyczącą świadczenia

Renta wdowia dla rolników to temat nowej infolinii uruchomionej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Szczegółowe informacje o nowym świadczeniu można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–14:00.

REKLAMA

Mobbing, dyskryminacja i molestowanie – będą zmiany w kodeksie pracy. MRPiPS przygotowało nowe przepisy

W dniu 20 stycznia 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji kodeksu pracy, który ma na celu wprowadzenie zmian w przepisach dot. mobbingu, dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego w pracy. Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zobaczmy jakie zmiany mają wejść w życie - być może jeszcze w 2025 roku.

Przywileje dla osób niepełnosprawnych rozszerzone na innych kierowców. Teraz rodziny z dziećmi [Petycja]

Do Ministerstwa Infrastruktury trafił obywatelski postulat wprowadzenia miejsc postojowych przed urzędami i w innych miejscach publicznych (dla czasowego postoju na czas załatwienia sprawy np. w sklepie) wzorowanych na tych dla osób niepełnosprawnych, ale przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Takie rozwiązanie widziane było np. na parkingach przed sklepami sieci Lidl.

Ograniczenie programu 800 plus. Jest projekt ustawy

800 plus: Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który ogranicza dostęp do programu dla obywateli Ukrainy. Zgodnie z propozycją, świadczenie mają otrzymywać jedynie ci, którzy pracują i płacą podatki w Polsce – poinformował szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak.

Czas tylko do 31 stycznia. Kto musi zgłosić się do ulgi Mały ZUS plus i jak powinien to zrobić

31 stycznia 2025 r. mija termin zgłoszenia się do ulgi „Mały ZUS plus”. Przedsiębiorcy, którzy w bieżącym roku chcą z niej zacząć korzystać i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, powinni zgłosić się do ulgi. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z tej ulgi w zeszłym roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

REKLAMA

Ta grupa pracowników znowu straci. Choć eksperci uprzedzali, że tak będzie, to jednak po zakończeniu roku pracownicy są rozczarowani

Choć specjaliści uprzedzali o tym już dawno, to jednak początek roku przyniósł tej grupie pracowników rozczarowanie. Dlaczego mają poczucie, że tracą, skoro dostali pieniądze? Bo przyznano im je w takiej, a nie innej formie.

Jak określić wysokość alimentów na dziecko krok po kroku?

Rodzice często zastanawiają się jak ustalić wysokość alimentów na dziecko. Określenie odpowiedniej wysokości alimentów jest kluczowe dla zapewnienia mu właściwych warunków do życia i rozwoju. W artykule przedstawiamy, jak krok po kroku oszacować tę kwotę, uwzględniając zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości finansowe rodziców.

REKLAMA