REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie od wad tytułu prawnego

Ubezpieczenie od wad tytułu prawnego. /fot. Fotolia
Ubezpieczenie od wad tytułu prawnego. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie od wad tytułu prawnego zaczyna być coraz częściej stosowane w naszym kraju. Ten sposób zabezpieczenia pozwala uniknąć finansowych strat, które wynikają z ryzyka poniesionego nabywaniem nieruchomości lub finansowaniem kredytów hipotecznych.

Ubezpieczenie od wad tytułu prawnego swoje początki ma w Stanach Zjednoczonych i działa od ponad 100 lat. Powstało po to, aby amerykańskie banki mogły oferować kredyty hipoteczne na jednolitych warunkach w całym kraju, bez podziału na stany i niezależnie od ich prawodawstwa.

REKLAMA

Ubezpieczenie od wad tytułu prawnego ma na celu zabezpieczenie się przed wieloma aspektami natury prawnej takimi jak wadliwe tytuły własności, czy niekorzystne dla inwestora decyzje o warunkach zabudowy. Jest to swojego rodzaju parasol ochronny, który asekuruje kupującego lub kredytodawcę przed nieprzewidzianymi następstwami niekorzystnych decyzji i sporów prawnych. Całe ryzyko w tej kwestii ponosi ubezpieczyciel.

Zobacz serwis: Nieruchomości

REKLAMA

Jest to idealne rozwiązanie zarówno dla kupujących nieruchomość, jak i tych, którzy finansują kredyt związany z jej zakupem. Właścicieli nieruchomości chroni przed następstwami wynikającymi z utraty tytułu prawnego nieruchomości oraz wszelkimi niejasnościami związanymi z tytułem własności, wadami i obciążeniami. Kredytodawcom zaś gwarantuje ważność i egzekwowalność roszczeń hipotecznych, zabezpieczenie przed brakiem wpisu do hipoteki oraz tytuł własności do nieruchomości.

Ubezpieczenie obejmuje także straty wynikające m.in. z błędów w rejestrach, brakującej dokumentacji, fałszerstw, podważenia prawa dostępu czy nieważności ubezpieczonych kredytów hipotecznych. Jest to niezwykle ważne dla inwestorów, którzy są skłonni wejść w na rynek nieruchomości objęty szczególnym ryzykiem. Nie można się jednak zabezpieczyć przed zdarzeniami, które wynikają już po dokonaniu transakcji takimi są przykładowo decyzje administracyjne dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego. Ubezpieczenie nie obejmuje również istniejących sporów prawnych oraz ryzyka i politycznego i kredytowego np. zwłoki w zapłacie przez dłużnika hipotecznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Lepiej kupić czy wynajmować mieszkanie?

Podsumowując ubezpieczenie od wad tytułu prawnego może być bardzo pomocne zarówno dla inwestora, jak i sprzedającego nieruchomość. Ograniczenie ryzyka w obecnych czasach jest kluczowym elementem przy zawieraniu transakcji na rynku nieruchomości. Na rynku można zaobserwować wzmożone zapotrzebowanie, ze strony inwestorów oraz audytorów, na większe gwarancje i bezpieczeństwo, które taka asekuracja może z powodzeniem zapewnić.

Autor: Norbert Pyffel, FinanseTak.blog.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

REKLAMA

Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

REKLAMA