REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepiej kupić czy wynajmować mieszkanie?

Lepiej kupić czy wynajmować mieszkanie?. /Fotolia
Lepiej kupić czy wynajmować mieszkanie?. /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele młodych osób chcących się usamodzielnić staje przed dylematem – wynająć mieszkanie czy kupić na kredyt? Obie opcje mają zarówno swoje wady, jak i zalety.

REKLAMA

Podstawową zaletą własnego mieszkania jest możliwość swobodnego rozporządzania nim. Dotyczy to także kwestii jego wykończenia. W wynajmowanym mieszkaniu wszystkie zmiany, które chcemy przeprowadzić muszą zostać wcześniej skonsultowane z właścicielem i przez niego zaakceptowane. Dodatkowo jeśli są to zmiany wymagające dużych nakładów pracy i pieniędzy, najemcy nie opłaca się ich ponosić, a właściciele nie zawsze chcą inwestować w swoje mieszkania, zwłaszcza jeżeli już ktoś w nich mieszka. Gdy zdecydujemy się na zakup własnego lokum możemy je urządzić po swojemu, zaczynając od kolorów ścian, poprzez dobór mebli, a kończąc na najmniejszych drobiazgach.

REKLAMA

Z drugiej strony wynajem zapewnia nam większą swobodę, jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania. Umowa z właścicielem może zostać rozwiązana w każdej chwili, albo w najgorszym wypadku trzeba czekać do jej zakończenia. Wtedy przeprowadzka nawet na drugi koniec kraju nie stanowi problemu. Posiadając własne mieszkanie przestajemy być już tak mobilni. Oczywiście mieszkanie można sprzedać, jednak wymaga to dużego wysiłku i zajmuje sporo czasu. Można je również wynająć, a samemu przenieść się gdzieś indziej i tam mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu. To jednak również wymaga dużych nakładów pracy, lub ustanowienia pełnomocnika, który zajmie się wszystkim w naszym imieniu.

Mobilność jest dużą zaletą gdy musimy zmienić miejsce pracy, ale też w przypadku uciążliwych sąsiadów lub okolicy, która nam nie odpowiada. Zmieniająca się sytuacja życiowa często powoduje, że mieszkanie które było idealne kilka lat wcześniej teraz staje się za małe, nieustawne, za słabo nasłonecznione, itp.

REKLAMA

Inną zaletą mieszkania w wynajętym lokum jest brak konieczności zajmowania się większymi naprawami i remontami. Drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy generalnie obciążają najemcę, jednak dla uniknięcia późniejszych sporów najlepiej jeśli odpowiednie ustalenia są od razu jasno zapisane w umowie najmu.

Biorąc pod uwagę kwestie finansowe kupno mieszkania na kredyt oraz jego wynajem generują nierzadko podobne koszty. Rata spłacanego kredytu często jest porównywalna z czynszem, jaki trzeba płacić za wynajem podobnego mieszkania. Dlatego wiele osób woli zaciągnąć kredyt hipoteczny na 30 lat i mieć mieszkanie na własność, niż płacić obcej osobie i kolokwialnie mówiąc „nic z tego nie mieć”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wziąć pod uwagę, że w przypadku kłopotów finansowych nie jest łatwo obniżyć ratę kredytu, a tym trudniej całkowicie zawiesić jego spłatę. Dlatego należy rozważnie wyliczyć kwotę jaką jesteśmy w stanie co miesiąc przeznaczyć na spłatę kredytu, zostawiając sobie rezerwę na nieprzewidziane wydarzenia. Przy wynajmie mieszkania jest dużo prościej. Wystarczy zamienić je na mniejsze lub przenieść się do innego o niższym standardzie i w ten sposób zmniejszyć opłaty.

Przykładowe ceny ofertowe wynajmu oraz zakupu mieszkań, serwis Otodom.pl, maj 2015 r.

Miasto

Dzielnica

Kupno /wynajem

Metraż

Cena

Czynsz

Opis

Kraków

Bronowice Małe

Wynajem

46 m2

1 600 zł

320 zł

2 pokoje, wysoki standard, wyposażone

Grzegórzki

Kupno

– r. wtórny

49 m2

359 000 zł

420 zł

2 pokoje, dobry standard, częściowo wyposażone

Czyżyny

Kupno

– r. pierwotny

45 m2

246 647 zł

bd

2 pokoje, standard deweloperski

Warszawa

Ursynów

Wynajem

34 m2

1 900 zł

400 zł

kawalerka, b. dobry standard, wyposażone

Praga Południe

Kupno

– r. wtórny

37 m2

330 000 zł

320 zł

kawalerka, b. dobry standard

Wola

Kupno

– r. pierwotny

37 m2

288 880 zł

bd

2 pokoje, standard deweloperski

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Decyzję o tym czy kupić mieszkanie, czy je wynajmować każdy musi podjąć sam. Kluczowe wydaje się być stwierdzenie, czy będziemy w stanie przenieść się do innego miasta, gdyby zaszła taka potrzeba. Jeżeli odpowiedź brzmi „nie” to kupno mieszkania wydaje się być dobrą opcją. Jeżeli natomiast nie czujemy przywiązania do jakiegoś miejsca, warto zastanowić się nad wynajmem.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA