Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe, gdy spełnione są warunki określone w przepisie art. 61 ust. 1 pkt 1-5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jednym z warunków, który często może budzić kontrowersje, jest tak zwany wymóg dobrego sąsiedztwa.
Zobacz również: Kto sporządza projekt decyzji o warunkach zabudowy?
Warunki zabudowy a dobre sąsiedztwo
Zgodnie z przepisem art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wydanie decyzji o warunkach zabudowy może nastąpić, jeśli co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. Regulacja ta ma chronić ład przestrzenny i zapobiegać powstawaniu nowej zabudowy w sposób niespójny z zabudową już istniejącą.
Urządzenia infrastruktury technicznej
Od wymogu dobrego sąsiedztwa przewidziane są jednak wyjątki. Jednym z nich jest budowa urządzeń infrastruktury technicznej. Przepisy ustawy nie definiują tego pojęcia, stąd pomocniczo sięga się m.in. do regulacji ustawy o gospodarce nieruchomościami i Prawa energetycznego. W orzecznictwie i literaturze przyjęto, że urządzeniami takimi są m.in. elektrownie wiatrowe. Sporna jest natomiast kwalifikacja jako urządzeń infrastruktury technicznej elektrociepłowni na biogaz rolniczy.
W przypadku inwestycji dotyczących urządzeń infrastruktury technicznej, nie jest konieczne spełnienie wymogu dobrego sąsiedztwa, ale również wymogu dostępu do drogi publicznej (art. 61 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Kwalifikacja danego przedsięwzięcia jako dotyczącego urządzeń infrastruktury technicznej następuje na podstawie oceny wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i – w miarę konieczności – dalszych wyjaśnień wnioskodawcy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Urządzenia infrastruktury technicznej a cel publiczny
Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że inwestycja może dotyczyć realizacji celu publicznego. Przykładowo, cel publiczny realizuje budowa i utrzymywanie ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej, a także innych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń.
W takim przypadku, właściwym jest wydanie decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego, a nie decyzji o warunkach zabudowy. Zakres przedsięwzięć w decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego i w decyzji o warunkach zabudowy jest bowiem rozłączny. Wydanie błędnego rodzaju decyzji dla danej inwestycji jest istotnym uchybieniem, którego można uniknąć poprzez prawidłową ocenę wniosku wszczynającego postępowanie i kwalifikację przedsięwzięcia.
Polecamy serwis: Nieruchomości
Autor: Iwo Fisz, aplikant radcowski w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga o planowaniu przestrzennym, zagadnieniach związanych z miejscowymi planami zagospodarowania oraz warunkami zabudowy warunki-zabudowy.com.pl.