Budowa domu jednorodzinnego na podstawie samego zgłoszenia
REKLAMA
REKLAMA
W Sejmie trwają prace legislacyjne nad rządowym projektem zmian w ustawie Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Projekt przewiduje zniesienie wymogu uzyskiwania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Po wejściu w życie projektowanych zmian, do rozpoczęcia budowy domu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki, na której ma być prowadzona inwestycja, konieczne będzie jedynie dokonanie zgłoszenia.
REKLAMA
Pozwolenie na budowę zastąpione zgłoszeniem
Zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego
Zgłoszenia trzeba będzie dokonać przed terminem rozpoczęcia budowy, natomiast właściwy organ będzie mógł wnieść sprzeciw w terminie 30 dni. Jeżeli jednak sprzeciw nie zostanie wniesiony w tym terminie inwestor będzie mógł przystąpić do prac budowlanych. Wraz ze zgłoszeniem konieczne będzie złożenie w urzędzie projektu budowlanego, który powinien zawierać określenie obszaru oddziaływania domu jednorodzinnego budowlanego. Po dokonaniu zgłoszenia, organ w terminie 3 dni będzie zobowiązany do zamieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej obsługującego go urzędu, informacji o dokonaniu zgłoszenia wraz z imieniem i nazwiskiem albo nazwą inwestora oraz adresem i opisem projektowanego obiektu. Później również powinna zostać zamieszczona informacja o wniesieniu sprzeciwu bądź jego braku.
Rozpoczęcie robót budowlanych
Projekt nowelizacji przewiduje również likwidację obowiązku zgłoszenia rozpoczęcia robót budowlanych. W chwili obecnej inwestor na co najmniej 7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia robót budowlanych musi powiadomić o tym organ nadzoru nadzór budowlanego.
Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego
Zgłoszenie rozpoczęcia użytkowania
Pewnym zmianom ulegną także zasady wydania zgody na użytkowanie budynków w trybie zgłoszenia. Obecnie termin na sprzeciw organu wynosi 21 dni, zaś po nowelizacji Prawa budowlanego zostanie on skrócony do 14 dni.
Zmieni się również katalog obiektów, których rozpoczęcie użytkowania następować będzie na podstawie zgłoszenia. Procedura ta po wejściu w życie nowych przepisów dotyczyć będzie również warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych, garaży na pięć stanowisk, obiektów magazynowych (składów, chłodni, hangarów, wiat), budynków kolejowych (nastawni, podstacji trakcyjnych, lokomotywowni, wagonowni, strażnic przejazdowych, myjni taboru kolejowego), a także placów składowych, postojowych i parkingów oraz stawów rybnych.
Projekt w dniu 25 września 2014 roku został skierowany do prac w komisji infrastruktury. Jego wejście w życie jest przewidziane w ciągu 3 miesięcy od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Polecamy serwis: Sprawy urzędowe
Autor: Artur Stosio, adwokat, Kancelaria Radców Prawnych Marek Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat