Projekt budowy domu jednorodzinnego 2015
REKLAMA
REKLAMA
W 2015 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem zmian jest uproszczenie a tym samym przyspieszenie procesu budowlanego. Zgodnie z powyższym zostanie ograniczona lista obowiązkowych elementów projektu budowy domu jednorodzinnego. Nowelizacja zakłada zniesienie obowiązku dołączania do projektu budowlanego oświadczeń o:
REKLAMA
- zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu;
- odbiorze ścieków;
- warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych;
- możliwości połączenia działki, na której będzie obiekt, z drogą publiczną (od zarządcy drogi).
Zobacz również: Umowa o budowę i przeniesienie własności lokalu mieszkalnego WZÓR
Projekt domu a oświadczenia
Zauważyć należy, iż sam brak obowiązku przedłożenia wersji papierowej oświadczenia prowadzi do sytuacji, w której urzędnik nie będzie wiedział, czy zaprojektowany obiekt będzie miał kiedykolwiek zapewniony dostęp do poszczególnych mediów. Fakt ten nie powinien urzędnika interesować, gdyż jest to problem inwestora, który musi przedstawić w/w informacje projektantowi. Bez pewnych danych projekt budowlany w ogóle nie powinien powstać.
Oświadczenia zastąpione warunkami dostawy mediów?
Nowe prawo budowlane nie może natomiast całkowicie znieść obowiązku zawarcia w projekcie informacji o parametrach poszczególnych mediów oraz źródłach w/w informacji np. sygnaturach dokumentu warunków dostawy poszczególnych mediów. W związku z powyższym załączanie do projektu budowlanego umowy przedwstępnej czy oświadczenia o zapewnieniu dostawy mediów powinno być zniesione na rzecz czytelnej i krótkiej formy warunków dostawy mediów. Dane związane z takimi warunkami można zawrzeć niejednokrotnie na jednej kartce, co w przypadku ujednolicenia formularza pozwoliłoby na stosowanie krótkich poświadczeń o głównych parametrach przyłączy potwierdzonych przez ich planowanego dostawcę.
Znowelizowane przepisy, ograniczające ilość formalności dotyczących projektu, wejdą w życie po 3 miesiącach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Pozwolenie na budowę zastąpione zgłoszeniem
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Autor: Dawid Bielak, technik budowlany, prawobudowlane.bloog.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat