Rządowy projekt nowelizacji prawa budowlanego
REKLAMA
REKLAMA
Pierwszą, a zarazem podstawową zmianą wprowadzoną przez projekt jest zniesienie wymogu uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczające byłoby bowiem dokonanie zgłoszenia budowy do odpowiedniego organu wraz z projektem budowlanym. Chodzi głównie o budynki, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, te, które nie wymagają oceny oddziaływania na środowisko naturalne ani na obszar Natura 2000. oraz te, przy których realizacja inwestycji nie wymaga odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych.
REKLAMA
Po dokonaniu zgłoszenia, starosta będzie miał 30-dniowy termin na ewentualne wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia. Obecnie czas trwania formalności związanych z rozpoczęciem robót zajmuje 57 dni, a w dużych miastach nawet 86 dni. Mając na uwadze dobro i ochronę praw właścicieli nieruchomości sąsiednich, inwestor, przed rozpoczęciem budowy, będzie zobowiązany do poinformowania o niej właścicieli sąsiadujących posesji.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
Projekt przewiduje również, że mniejsza ilość obiektów będzie potrzebowała uzyskania pozwolenia na użytkowanie, wydawanego dotychczas w trybie decyzji po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego. Z obowiązku tego zostaną zwolnione np. warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże do pięciu stanowisk łącznie, obiekty magazynowe np. chłodnie.
Ważnym założeniem projektu jest brak obowiązku załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych, a także oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną.
Zadaj pytanie na Forum
Warto wspomnieć, że projekt zakłada zniesienie obowiązku zgłoszenia zamierzonego terminu rozpoczęcia robót budowlanych dla inwestycji wymagających pozwolenia na budowę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat