Jak zasiedzieć nieruchomość?
REKLAMA
REKLAMA
- Zasiedzenie nieruchomości - jakie warunki trzeba spełnić?
- Kto to jest posiadacz w dobrej i w złej wierze?
- Zasiedzenie - jakie nieruchomości?
- Co trzeba zrobić, aby nabyć nieruchomość przez zasiedzenie?
Zasiedzenie nieruchomości - jakie warunki trzeba spełnić?
Z zasiedzeniem mamy do czynienia w sytuacji, gdy dana osoba wykonuje uprawnienia właściciela wobec nieruchomości, której nie jest właścicielem, jednak po pewnym czasie takiego nieprzerwanego stanu rzeczy staje się nim o ile spełni warunki, które określa ustawa.
REKLAMA
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zasiedzieć nieruchomość? Należy:
- być posiadaczem samoistnym nieruchomości, tzn. trzeba traktować nieruchomość tak, jakby się już było jej właścicielem np. ogrodzić nieruchomość gruntową, uprawiać ziemię rolną, mieszkać w budynku lub mieszkaniu nie płacąc nikomu z tego tytułu czynszu, opłacać podatki od nieruchomości. Nie jest posiadaczem samoistnym dzierżawca czy też najemca;
- posiadać nieruchomość przez okres 30-letni: posiadanie w złej wierze lub 20-letni posiadanie w dobrej wierze
Kto to jest posiadacz w dobrej i w złej wierze?
Posiadaczem w dobrej wierze będzie ktoś, kto nie jest co prawda właścicielem nieruchomości, jednak pozostaje w błędnym, lecz uzasadnionym przeświadczeniu, że takim właścicielem jest. Znacznie częściej mamy do czynienia z posiadaczem nieruchomości w złej wierze. Taka sytuacja zachodzi wówczas, gdy ktoś ma świadomość, że nie jest formalnym właścicielem nieruchomości (np. rolnik zaczyna uprawiać pole znajdujące się obok jego pola mając świadomość, że nie należy ono do niego, ale wykorzystuje fakt, że jest ono nieużywane przez właściciela)
Zasiedzenie - jakie nieruchomości?
Jakie nieruchomości możemy zasiedzieć? Są to:
- grunty np. rolne. Nie można zasiedzieć gruntów przeznaczonych pod drogi publiczne;
- budynki z tym zastrzeżeniem, że budynek nie jest odrębnym przedmiotem własności tzn. budynek należy do właściciela gruntu.
- lokal mieszkalny (tzw. odrębne prawo do lokalu wraz z częściami wspólnymi budynku).
Uwaga: spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu (które łatwo pomylić z prawem własności odrębnego lokalu) nie podlega zasiedzeniu. Podobnie nie można zasiedzieć tylko jednego pokoju w lokalu lub piwnicy.
Co trzeba zrobić, aby nabyć nieruchomość przez zasiedzenie?
Do stwierdzenia nabycia własności przez zasiedzenie niezbędne jest orzeczenie sądu. We wniosku należy wykazać, że wszystkie prawne przesłanki zasiedzenia zostały spełnione. Dopiero orzeczenie sądu, który zbada czy spełnione zostały wszystkie warunki zasiedzenia, będzie podstawą do wpisania właściciela do księgi wieczystej. Dopiero ten ostatni etap umożliwia np. sprzedaż nieruchomości. Należy pamiętać, że nabycie nieruchomości przez zasiedzenie podlega opodatkowaniu – nowy właściciel w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia sądu musi we właściwym urzędzie skarbowym złożyć zeznanie podatkowe. Podatek wynosi 7% wartości nieruchomości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat