REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

14 maja nie jest ostatecznym terminem na składanie wniosku o zwrot wywłaszczonych nieruchomości

Michał Górski
Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim
Termin na składanie wniosku o zwrot nieruchomości wywłaszczonych ponad 20 lat temu na cel publiczny, który nigdy nie został zrealizowany, został przesunięty na podstawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej 2.0./Fot. Shutterstock
Termin na składanie wniosku o zwrot nieruchomości wywłaszczonych ponad 20 lat temu na cel publiczny, który nigdy nie został zrealizowany, został przesunięty na podstawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej 2.0./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na wielu portalach informacyjnych, a także stronach wydziałów geodezji przy starostwach powiatowych, a nawet blogach profesjonalnych prawników wciąż widnieje informacja, że ostateczny termin na składanie wniosku o zwrot nieruchomości wywłaszczonych ponad 20 lat temu na cel publiczny, który nigdy nie został zrealizowany, mija 14 maja 2020 roku. Trzeba koniecznie podkreślić, że termin ten został przesunięty na podstawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej 2.0.

14 maja – pierwotny termin na zwrot wywłaszczonych nieruchomości ponad 20 lat temu

REKLAMA

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami (ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 roku o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 2019, poz. 801) wprowadziła ograniczenie czasowe w zakresie terminu dochodzenia zwrotów nieruchomości, które okazały się być zbędne na cele wywłaszczenia. Wprowadzony tą nowelizacją ustęp 7 w artykule 137 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej:ugn) stanowi, że uprawniennie do zwrotu gruntów, zbędnych na cel wywłaszczenia wygasa, jeżeli od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, upłynęło 20 lat, a w tym terminie uprawniony nie złożył wniosku, o którym mowa w ust. 3. [tj. wniosku o zwrot – M.G.]. Dotyczy to także sytuacji, gdy nieruchomość została wywłaszczona na podstawie umowy (art. 142a ugn)

REKLAMA

Ponadto, art. 2 nowelizacji stanowił, że jeśli do wywłaszczenia doszło ponad 20 lat temu, dawny właściciel lub spadkobierca ma prawo żądać zwrotu nieruchomości przez 12 miesięcy od momentu wejścia w życie tej nowelizacji. Ponieważ nowelizacja ta weszła w życie 14 maja 2019 roku, ostateczny termin na składanie wniosków o zwrot w takich przypadkach miał minąć 14 maja 2020 roku.

Polecamy: Pracodawca w kryzysie

Bieg terminu na składanie wniosków o zwrot zawieszony na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Jednakże należy podkreślić, że bieg ww. 12-miesięcznego terminu został zawieszony na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej 2.0 (ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. 2020 poz. 568). Konkretnie chodzi o nowowprowadzony art. 15zzr, który stanowi, że:

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 bieg przewidzianych przepisami prawa administracyjnego terminów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) od zachowania których jest uzależnione udzielenie ochrony prawnej przed sądem lub organem,

2) do dokonania przez stronę czynności kształtujących jej prawa i obowiązki,

3) przedawnienia,

4) których niezachowanie powoduje wygaśnięcie lub zmianę praw rzeczowych oraz roszczeń i wierzytelności, a także popadnięcie w opóźnienie,

5) zawitych, z niezachowaniem których ustawa wiąże ujemne skutki dla strony,

6) do dokonania przez podmioty lub jednostki organizacyjne podlegające wpisowi do właściwego rejestru czynności, które powodują obowiązek zgłoszenia do tego rejestru, a także terminów na wykonanie przez te podmioty obowiązków wynikających z przepisów o ich ustroju

- nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.

REKLAMA

Ponieważ tzw. tarcza antykryzysowa weszła w życie z dniem 31 marca, od tego czasu 12-miesięczny termin, przewidziany w nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami nie biegnie. Ponieważ od 31 marca do 14 maja mija 45 dni, od momentu „odwieszenia” terminów administracyjnych pozostanie 45 dni na złożenie wniosku o zwrot nieruchomości wywłaszczonych ponad 20 lat temu.

Jeśli odwieszenie terminów administracyjnych nastąpiłoby przykładowo od 26 maja b.r. to tym samym, ostateczny termin na złożenie wniosku o zwrot wywłaszczonych ponad 20 lat temu nieruchomości minąłby 9 lipca b.r.

Należy wskazać, że obecnie toczą się prace parlamentarne nad tzw. tarczą antykryzysową 3.0., która przewiduje uchylenie ww. art. 15zzr, tj. „odwieszenie” biegu terminów administracyjnych.

Kiedy można starać się o zwrot wywłaszczonych nieruchomości?

Oczywiście tylko w niektórych przypadkach zwrot wywłaszczonych gruntów jest możliwy. Najważniejsze 3 przesłanki są następujące:

  1. Nieruchomość nigdy nie została wykorzystana zgodnie z celem wywłaszczenia
  2. Nieruchomość pozostaje własnością gminy lub Skarbu Państwa
  3. Wnioskodawca jest były właścicielem lub spadkobiercą byłego właściciela nieruchomości
  4. Organ odpowiedzialny (obecnie starosta) nie zawiadomił byłego właściciela lub jego spadkobierców o zamiarze użycia wywłaszczonej nieruchomości lub jej części na inny cel niż określony w decyzji o wywłaszczeniu

Podkreślić należy, że zgodnie z art. 136 ust. 3 ugn, można żądać zwrotu:

  1. Części nieruchomości, jeżeli tylko fragment gruntu został wykorzystany na cel wywłaszczenia
  2. Udziału w nieruchomości, jeżeli o zwrot ubiega się tylko jeden ze współwłaścicieli lub spadkobierców dawnego właściciela

Michał Górski

Autor jest adwokatem, doktorem nauk prawnych, współautorem blogów: https://zasiedzenie.net/ i https://odszkodowanieodpanstwa.net/

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA