REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nabyć własność gruntu przez zasiedzenie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Użytkując przez lata część działki sąsiada przylegającej do naszego gruntu możemy nabyć jej własność przez zasiedzenie. Aby jednak zostać właścicielem gruntu, musimy wnieść wniosek do sądu o stwierdzenie jego zasiedzenia.

Zdarza się, że obok naszej nieruchomości znajduje się od lat nieużytkowana działka, której sąsiad nie uprawia, nie zabudowuje jej ani nie przeznacza na inne cele. Użytkując przez lata przylegającą do naszej nieruchomości część takiej działki, zaczynamy powoli czuć się jej właścicielami. Aby jednak zostać pełnoprawnym właścicielem takiego gruntu, musimy uregulować sprawę własności do niego, wnosząc wniosek do sądu o stwierdzenie jego zasiedzenia.

 

REKLAMA

 

Własność przez zasiedzenie może nabyć posiadacz nieruchomości albo jej części wówczas, gdy posiada ją nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny. Natomiast po upływie trzydziestu lat nieprzerwanego posiadania może nabyć jej własność, nawet wówczas gdy uzyskał posiadanie w złej wierze. Gdyby podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, to wówczas do okresu władania przez siebie nieruchomością aktualny posiadacz może doliczyć czas posiadania swojego poprzednika. Tylko wówczas, gdy termin zasiedzenia biegnie przeciwko małoletniemu właścicielowi nieruchomości, nie może się on zakończyć wcześniej niż przed upływem dwóch lat od uzyskania pełnoletniości przez małoletniego właściciela.

 

Z dokumentami do sądu

 

Do zgłoszenia w sądzie wniosku o stwierdzenie zasiedzenia własności uprawniony jest każdy zainteresowany, a więc osoba mająca w tym interes prawny (np. spadkobierca posiadacza samoistnego). Właściwym do rozpoznania sprawy jest tzw. sąd rejonowy położenia rzeczy, tzn. ten, w którego okręgu znajduje się działka sąsiada.

 

Wniosek można złożyć nawet wówczas, gdy posiadanie zasiedzianej rzeczy przeszło już na inną osobę. Dokładnie opisuje się w nim i oznacza przedmiot zasiedzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

Zawsze dołącza się do niego odpis z księgi wieczystej albo zaświadczenie o stanie prawnym wynikającym ze zbioru dokumentów, prowadzonych dla nieruchomości, która ma być przedmiotem zasiedzenia. Odpis dołączony do wniosku powinien obejmować wpisy we wszystkich działach księgi wieczystej.

 

Oprócz tego wnioskodawca powinien dołączyć również mapy nieruchomości sporządzonej według zasad obowiązujących przy oznaczaniu nieruchomości w księgach wieczystych (jeżeli zasiedzenie nie obejmuje całej nieruchomości, która ma urządzoną księgę wieczystą). Dołącza informację organu podatkowego o tym, kto jest posiadaczem nieruchomości oraz kim jest osoba opłacająca podatek od nieruchomości i podatek rolny za okres objęty wnioskiem. Składa również wyciąg z ewidencji gruntów.

 

PRZYKŁAD:

 

DOKŁADNY OPIS PRZEDMIOTU ZASIEDZENIA

 

Opisując we wniosku nieruchomość, która ma być przedmiotem zasiedzenia, należy wskazać miejsce jej położenia (adres), powierzchnię, oznaczenie geodezyjne oraz numer księgi wieczystej albo zbioru dokumentów. Należy również podać imię i nazwisko posiadacza rzeczy.

 

We wniosku o zasiedzenie zamiast pozwanego należy wymienić wszystkich zainteresowanych w sprawie, którzy będą w niej występowali w charakterze uczestników postępowania. Mogą to być osoby wpisane jako właściciele w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości będącej przedmiotem zasiedzenia, ich spadkobiercy, osoby, którym przysługują ograniczone prawa rzeczowe na tej nieruchomości, posiadacze gruntów sąsiednich, którzy również roszczą sobie prawa do tej nieruchomości albo do przygranicznych pasów gruntów. Jeżeli nieruchomość wchodzi w skład wspólnoty gruntowej, to wówczas uczestnikiem postępowania jest również spółka powołana do sprawowania zarządu nad wspólnotą.

 

PRZYKŁAD:

 

ZASIEDZENIE DLA OSOBY NIEŻYJĄCEJ

 

Osoba, która władała cudzą działką, zmarła. Jej spadkobierca wystąpił o zasiedzenie. Sąd ustalił, że przesłanki zasiedzenia spełniały się w stosunku do osoby, która już nie żyła w momencie orzekania o zasiedzeniu. Sąd w postanowieniu wymienia tę osobę, niezależnie od aktualnego stanu posiadania nieruchomości.

 

Ogłoszenie w prasie

 

Zdarza się, że wnioskodawca we wniosku nie wskaże żadnych zainteresowanych, którzy jego zdaniem mogliby zostać uczestnikami postępowania.

 

Jeżeli wnioskodawca nie wskaże uczestników postępowania, to sąd z urzędu powinien podjąć czynności mające na celu ich ustalenie (np. w oparciu o informacje organu podatkowego lub wyciągi z ewidencji gruntów), a następnie wezwać ich do udziału w sprawie.

 

Nawet jeżeli w ten sposób sądowi nie uda się ustalić innych zainteresowanych, to wówczas zarządza ogłoszenie wezwania ich przez ogłoszenie. W ogłoszeniu dokładnie określa się rzecz, wskazuje jej posiadacza i ostatniego właściciela. Sąd wzywa też w nim osoby zainteresowane, aby w ciągu trzech miesięcy od dnia podanego w ogłoszeniu zgłosili się i wykazali swoje prawa do nieruchomości, gdyż w przeciwnym razie sąd stwierdzi zasiedzenie, jeżeli zostaną udowodnione fakty pozwalające na to stwierdzenie. Ogłoszenie może zostać zamieszczone w piśmie poczytnym na terenie całego państwa.

 

PRZYKŁAD:

 

OGŁOSZENIE NIE ZASTĄPI KURATORA

 

W prasie ukazało się ogłoszenie o prowadzonym postępowaniu o zasiedzenie. Natomiast osoba ujawniona w księdze wieczystej jako właściciel nie jest znana z miejsca pobytu. Sąd musi dla niej z urzędu ustanowić kuratora. Wezwanie zainteresowanych przez ogłoszenie nie może zastąpić w takim przypadku ustanowienia z urzędu kuratora.

 

Ważne!

 

Jeżeli przez okres objęty wnioskiem o zasiedzenie nikt nie odprowadzał należnych podatków od nieruchomości, wnioskodawca powinien jeszcze przed wszczęciem sprawy w sądzie uiścić zaległe płatności

 

WNIOSEK Z NIEPEŁNĄ DOKUMENTACJĄ

 

Gdyby wnioskodawca nie dołączył do wniosku wymaganych dokumentów, sąd może:

 

- wyznaczyć mu dodatkowy termin, w którym powinien to zrobić,

 

- zlecić sporządzenie mapy na koszt wnioskodawcy,

 

- zwrócić się do właściwych organów o przedstawienie pozostałych potrzebnych dokumentów.

 

Pismo poczytne

 

Pismem poczytnym na obszarze całego państwa może być dziennik albo czasopismo rozpowszechniane na terenie całego kraju. Powinno mieć duży nakład, umożliwiający dotarcie ogłoszenia do jak najszerszej publiczności. Poczytność wyraża się w procentach zasięgu czytelnictwa.

 

Ogłoszenie nie może być podane w formie przekazu dźwiękowego lub elektronicznego, wizyjnego, czyli zostać wyemitowane w radiu, telewizji lub sieciach komputerowych.

 

Zaliczkę na koszty ogłoszenia wpłaca do sądu wnioskodawca. Może też przekazać wymaganą kwotę bezpośrednio do redakcji, a do sądu przekazać dowód wpłaty. Nie płaci natomiast osoba zwolniona od ponoszenia kosztów. Do momentu rozstrzygnięcia przez sąd o kosztach w sprawie, koszty w jej imieniu pokrywa Skarb Państwa.

 

Po upływie trzech miesięcy od daty ogłoszenia sąd wyznacza rozprawę. Wzywa na nią również osoby, które odpowiedziały na ogłoszenie i podały swoje adresy. Sąd ocenia ich zgłoszenia, czy były uzasadnione. Jeżeli uzna, że nie, to nie dopuszcza ich do udziału w sprawie.

 

Jeżeli sąd uzna, że wnioskodawca przedstawił fakty uzasadniające stwierdzenie zasiedzenia, sąd wydaje postanowienie i wskazuje osobę, która nabyła własność nieruchomości. Może to być nawet inna osoba niż ta, która wystąpiła z wnioskiem. Jeżeli nabywcami przez zasiedzenie jest kilka osób, to sąd określa ich udziały. Gdyby zaś byli to małżonkowie, to sąd wskazuje zasadę wspólności, na jakiej doszło do nabycia.

 

W postanowieniu sąd wskazuje też dokładną datę stwierdzenia zasiedzenia.


Stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości

 


 

Do wniosku o stwierdzenie zasiedzenia należy dołączyć zaświadczenie od wójta i szczegółowy opis położenia działki

 

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

 

malgorzata.piasecka@infor.pl

 

 

Podstawa prawna

 

- Art. 606-610 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

 

- Art. 172-178 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Luka w przepisach: Przy świadczeniu pielęgnacyjnym opiekunowie stracili. Będzie nowelizacja? [MOPS, ZUS]

W artykule omawiamy taką sytuację. Jest skomplikowana bo dotyczy zwrotu świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekuna i jego problemów z utratą ubezpieczenia w NFZ z mocą wsteczną (tak twierdzą MOPS, zobaczymy co na to powiedzą sądy).

Wyrok TK: Emeryci mocno stracili w ZUS z przeliczeniem emerytur. Przepadł też 15% bonus do kapitału początkowego. Był waloryzowany

Emeryci, którzy rozpoczęli korzystanie z emerytur wcześniejszych od 2013 r. (albo później) nie mogą skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Te osoby czekają na ewentualną specustawę. Jedyne co im pozostaje to napisać krytyczny list albo komentarz w Internecie.

Podwyżki od 583 zł do nawet 2920 zł. ZUS przegrał z emerytami. 23 razy. Na razie nieprawomocnie [Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego.

MRPiPS: 5070 zł dla każdego od 1 stycznia 2026 r., ale jest „haczyk” – bo nie dla tych co otrzymują premie i nagrody oraz inne dodatki do wynagrodzenia

Czeka nas rewolucja w zakresie płacy minimalnej – w rządzie trwają obecnie prace nad całkowitą zmianą ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ostateczna wersja projektu zakłada, że pensja minimalna ma opiewać na 55% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, co – zgodnie z aktualnymi prognozami – dałoby pensję minimalną na poziomie 5070 zł brutto. Jak się okazuje – nie wszyscy będą mogli jednak liczyć na podwyżkę od 1 stycznia 2026 r., bo MRPiPS wycofało się z pomysłu zrównania płacy minimalnej z wynagrodzeniem zasadniczym.

REKLAMA

WZON: Tylko 43 punkty po 25 latach na wózku. Tylko 61 punktów dla niewidomej. W ZUS bez świadczeń także stopień znaczny niepełnosprawności

Otrzymaliśmy kilka listów od osób niepełnosprawnych (orzeczenia stałe, stopień znaczny niepełnosprawności), które zostały przez WZON wykluczone ze świadczenia wspierającego. W artykule ich opinie:

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.

W rządzie, od 26 sierpnia 2024 r., trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej płacy minimalnej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA

Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę miłości z polityką nienawiści

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

REKLAMA