REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nienależyty stan chodnika zimą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Pajewska
Pieszy poszkodowany w wypadku może dochodzić odszkodowania, zadośćuczynienia bądź renty. /Fot. Fotolia
Pieszy poszkodowany w wypadku może dochodzić odszkodowania, zadośćuczynienia bądź renty. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nienależyty stan chodnika zimą, tzn. nieodśnieżony bądź śliski chodnik, może być przyczyną groźnego wypadku. Pieszemu, poszkodowanemu w wypadku, przysługuje prawo dochodzenia roszczeń: odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty. Podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie chodnika w należytym stanie (odśnieżanie) jest m.in.: właściciel nieruchomości.

Podmiot zobowiązany

REKLAMA

To, jaki podmiot zobowiązany jest do utrzymania chodnika w należytym stanie zależy od tego, gdzie ten chodnik jest położony. Jeśli bowiem do wypadku dojdzie w miejscu należącym do gminy, tj. na chodniku (tzw. „luźny” chodnik), na placu lub innym terenie otwartym, wówczas to ona ponosi odpowiedzialność a roszczenia kierować należy do wydziału odpowiedzialnego za gospodarkę komunalną Urzędu Gminy/ Miasta. Usuwanie śniegu z przystanków komunikacji miejskiej jest obowiązkiem przedsiębiorstw je użytkujących, np. PKP. Natomiast zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach utrzymanie czystości i porządku nieruchomości należy do obowiązków jej właściciela. Jeśli więc do zdarzenia dojdzie na chodniku przed budynkiem wielolokalowym (blokiem), na osiedlu, to wówczas odpowiedzialność poniesie właściciel nieruchomości. Pod pojęciem właściciela nieruchomości rozumie się również współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomość w zarządzie lub użytkowaniu, a także podmioty władające nieruchomością, w tym dzierżawców. Część zadań przekazywana jest wspólnotom mieszkaniowym, zarządcom nieruchomości, profesjonalnym firmom. Potwierdza to stanowisko Sądu Najwyższego, wyrażone w uchwale z dnia 28 lutego 2006 r., III CZP 5/06. Sąd Najwyższy wskazał bowiem, że wspólnota ma za zadanie realizować wspólny interes właścicieli, a także innych osób, wyrażający się w utrzymywaniu należytego stanu wspólnej nieruchomości. Odszkodowania za wypadek mający miejsce na chodniku obok nieruchomości możemy więc dochodzić od Spółdzielni Mieszkaniowej.

REKLAMA

Właściciel nieruchomości powierzając (w drodze odpowiedniej umowy) odśnieżanie specjalistycznej firmie przenosi na nią odpowiedzialność z tego tytułu. Jeśli jednak czynności te wykonuje dozorca (w ramach stosunku pracy) to odpowiedzialność nadal obciąża właściciela. Jest to rozwiązanie praktykowane najczęściej.

Zobacz: Odszkodowanie za złamanie na oblodzonym chodniku

Zakres obowiązków

REKLAMA

Do obowiązków wskazanego wyżej podmiotu należy zapewnienie odpowiedniego stanu dróg wewnętrznych i chodników, niezależnie od pory roku i panujących warunków pogodowych. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 przywołanej ustawy Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Zależne od czynników pogodowych będą natomiast wykonywane zadania. Najbardziej dokuczliwe są one zimą. To właśnie wtedy właściciele lub zarządcy muszą ponieść największe nakłady czasowe, organizacyjne i finansowe, by zapewnić mieszkańcom odpowiednie warunki dotarcia do posesji. Odśnieżanie chodników, sprzątanie zalegającego śniegu, usuwanie lodowych sopli z dachu i rynien to tylko przykłady „zimowych obowiązków”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypadek

Jakie prawa przysługują nam w sytuacji, gdy podmiot zobowiązany nie wywiązuje się z nałożonego ustawowo obowiązku dbania o stan chodnika?

Właściciel/zarządca może ponieść karę finansową do 500 zł, nakładaną w drodze mandatu ze strony np. Straży Miejskiej. Znacznie poważniej jego sytuacji wygląda, jeśli doszło do wypadku. Postawę odpowiedzialności stanowi art. 415 ustawy - Kodeks cywilny: „kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Osobie, która doznała przykrego wypadku na nieodśnieżonym, oblodzonym lub śliskim chodniku, przysługuje prawo dochodzenia roszczeń w postaci odszkodowania/ zadośćuczynienia/ renty. Odszkodowanie obejmuje koszty leczenia (w tym koszty zakupu niezbędnego sprzętu np. stabilizatora, kul rehabilitacyjnych), rehabilitacji oraz utracony zysk – utracone, na skutek czasowej niemożności świadczenia pracy, zarobki. Zadośćuczynienie jest natomiast rekompensatą za doznane krzywdy. Renta może zostać przyznana w sytuacji, gdy poszkodowany w wyniku wypadku utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy.

Polecamy serwis: Odszkodowania

Dochodzenie roszczeń

By dochodzenie roszczeń było skuteczne i doprowadziło do uzyskania satysfakcjonujących świadczeń należy odpowiednio się przygotować. Najważniejszym zadaniem leżącym po stronie poszkodowanego jest zebranie odpowiednich dowodów. To on ma wykazać istnienie związku przyczynowego pomiędzy nienależytym stanem chodnika, zaistniałym zdarzeniem i szkodą poniesioną w jego wyniku. Dużą rolę odgrywają bezpośredni świadkowie zdarzenia (bliscy towarzyszący nam w trakcie spaceru, osoby postronne, przypadkowi przechodnie). O ich przychylność należy zadbać już w chwili następującej bezpośrednio po zaistnieniu zdarzenia. Ich zadaniem jest potwierdzenie przedstawionej wersji zdarzeń oraz informacja o nagannym stanie chodnika. Pomocne mogą okazać się także zdjęcia, dokumentujące przebieg samego zajścia a także wygląd miejsca wypadku. Dla celów dowodowych wystarczające są fotografie wykonane przy pomocy telefonu komórkowego. Warto poinformować odpowiednie służby (Straż miejską lub Policję), które zobligowane są do sporządzenia oficjalnej notatki z miejsca zdarzenia. Dokument taki zawiera m.in.: wykaz poniesionych strat, zarówno tych zdrowotnych jak i materialnych. Kolejnym dowodem jest opinia lekarska wydana w wyniku dokonanej obdukcji. Warto posłużyć się rachunkami, potwierdzającymi koszty leczenia oraz dokumentacją medyczną (wyniki badań, prześwietlenia złamania, wypis szpitalny).

Skrupulatne przygotowanie materiału dowodowego umożliwia podjęcie próby polubownego załatwienia sprawy. Gdy ta okaże się bezskuteczna możemy wystąpić na drogę sądową. Pismem rozpoczynającym postępowanie jest pozew. Powinniśmy wskazać w nim, czego konkretnie się domagamy (tzn. o jakie świadczenie zabiegamy i w jakiej wysokości).

Na wysokość odszkodowania negatywny wpływ mają niektóre choroby (cukrzyca, łamliwość kości, epilepsja) oraz pozostawanie w czasie wypadku pod wpływem alkoholu.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,
  • uchwała SN z dnia 28 lutego 2006 r., III CZP 5/06.
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.

W rządzie, od sierpnia zeszłego roku, trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej najniższej krajowej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę miłości z polityką nienawiści

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

REKLAMA

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

Prof. Sieroszewski (ginekolog): Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji - jest poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia dot. aborcji nie wiążą sądów i nie wyjaśniają wszystkich wątpliwości

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Piotr Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

Wielkanocne wydatki Polaków a realne potrzeby, czyli słynne: nie jedz bo to na Święta - zjedz bo się zmarnuje. A co piciem? Policja ostrzega, że trwa akcja: Bezpieczna Wielkanoc 2025

Ile to już razy słyszeliśmy z ust naszych Mam, Babć czy Ciotek: nie jedz bo to na Święta, a za dwa/trzy dni: zjedz bo się zmarnuje albo zrobiłam więcej: weźmiesz sobie. Jak w rzeczywistości kształtują się w tym roku wielkanocne wydatki Polaków w opozycji do realnych potrzeb? Czy znowu dopadł nas konsumpcjonizm? Tak, bo dla niektórych ważny jest też alkohol na wielkanocnym stole, ale uwaga policji ostrzega, że trwa akcja: BEZPIECZNA WIELKANOC 2025.

REKLAMA

Wielkanocne zwyczaje: Polska, Ukraina, Kolumbia i Filipiny

Wielkanoc w Polsce, Ukrainie, Kolumbii i na Filipinach charakteryzuje się różnorodnymi tradycjami, z których zatrudniający cudzoziemców pracodawca powinien zdawać sobie sprawę. To właśnie z tych krajów jest w Polsce sporo pracowników. A co jeśli pracownik nie chce świętować polskiej Wielkanocy?

Linia orzecznicza: Sądy o przeliczaniu emerytur niekorzystnie dla ZUS. Emeryci walczą o wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.

Orzecznictwo w sprawach wniosków o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. W artykule zostaną przedstawione zarówno wyroki korzystne, jak i niekorzystne.

REKLAMA