Odpowiedzialność dewelopera za wykonanie instalacji firm zewnętrznych

Monika Pązik
rozwiń więcej
Odpowiedzialność dewelopera za wykonanie instalacji firm zewnętrznych.
Deweloper jest stroną umowy deweloperskiej i ponosi odpowiedzialność za jej wykonanie. Mimo korzystania przez niego z usług firm zewnętrznych odpowiada za jakość instalacji pomimo, iż powierzył wykonanie usług innej firmie. Na jakiej podstawie odpowiada deweloper?

Umowa deweloperska zawierana jest między przedsiębiorcą a nabywcą mieszkania. Na jej podstawie deweloper po dopełnieniu wszystkich koniecznych działań ustanawia odrębną własność i przenosi ją na nabywcę mieszkania. Deweloperzy często korzystają z usług firm zewnętrznych w zakresie wykończeń, budowy oraz montażu instalacji, a następnie uchylają się od skutków działania lub zaniechania uważając, że to profesjonalne firmy odpowiedzialne są za nienależyte wykonanie instalacji. Jednakże właśnie deweloperzy ponoszą odpowiedzialność za jakość instalacji i odpowiadają na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

Odpowiedzialność dewelopera

Korzystanie przez deweloperów z usług firm zewnętrznych nie jest korzystne dla nabywców. W takiej sytuacji klienci nie mogą skutecznie kontrolować wykonania robót budowlanych. Nadto podwykonawcy, którym deweloper zleca wykonanie instalacji nie są stronami umowy deweloperskiej zawieranej z nabywcami, wobec tego nabywcy nie mogą kierować swoich roszczeń bezpośrednio do wykonawców robót.

Deweloper ponosi odpowiedzialność na podstawie art. 474 k.c. W myśl tego artykułu deweloper jest odpowiedzialny jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonywa, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza. Wobec tego powierzenie wykonania pracy podwykonawcom nie zwalnia dewelopera z odpowiedzialności. Wskazany przepis wymienia grupy osób, za których działania odpowiada dłużnik (w tym wypadku deweloper). M.in. będą to wykonawcy z zastrzeżeniem, że muszą oni działać z woli dewelopera. Należy pamiętać, iż wykonanie powierzonych przez dewelopera zadań musi być poprzedzone zawarciem stosownej umowy, na podstawie której będą działali wykonawcy bądź poprzez czynności faktyczne. W przypadku porozumienia między deweloperem a zewnętrznymi wykonawcami przyjęte jest zawieranie odpowiedniej umowy. Za działania lub zaniechania tych podmiotów deweloper odpowiada jak za własne działania w taki sposób, jak gdyby działał on osobiście.

Zobacz również: Umowa deweloperska - co zmienia nowa ustawa?

Oznacza to, iż firmy wykonujące zlecenia deweloperów powinny dołożyć należytej staranności przy wykonywania zobowiązań, bowiem deweloperzy odpowiadają za czyny swoich wykonawców.

Uwolnienie się od odpowiedzialności

Co do zasady deweloper ponosi całkowitą odpowiedzialność za działania podwykonawców, bowiem nie są oni stronami umów z nabywcami. Jednakże w myśl regulacji kodeksu cywilnego możliwe jest uwolnienie się dewelopera od odpowiedzialności za działania firm, jeżeli wykaże, że wykonawcy nie ponoszą winy, co skutkuje niemożliwością przypisania winy deweloperowi. Powinien natomiast przeprowadzić stosowny dowód, który wykaże, że wykonawcy dopełnili należytej staranności przy wykonywaniu zobowiązań.

Zobacz: Mieszkanie dla młodych - warto czekać do 2014 r.?

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...