REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Postępowanie w sprawie o wykreślenie oraz wykluczenie członka spółdzielni

Robert Pakla
doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.
 Postępowanie wewnątrzspółdzielcze.  /fot. Fotolia
Postępowanie wewnątrzspółdzielcze. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wykreślenie oraz wykluczenie członka spółdzielni odbywa się zgodnie z przepisami ustawy prawo spółdzielcze. Po ustaniu członkostwa następuje wykreślenie z rejestru.

Stosunek członkostwa w spółdzielni może ustać zgodnie z przepisami ustawy prawo spółdzielcze. Sytuacje mogące doprowadzić do wykreślenia tworzą zamkniętą listę przyczyn mogących wywołać taki skutek prawny. Zarząd spółdzielni na mocy art. 30 ustawy prowadzi rejestr jej członków. Po ustaniu członkostwa następuje wykreślenie z rejestru.

REKLAMA

Wystąpienie za wypowiedzeniem

Członek spółdzielni może wystąpić z niej dokonując wypowiedzenia. Wypowiedzenie musi przyjąć  formę pisemną. Termin i okres wypowiedzenia określa statut spółdzielni. Za datę wystąpienia uważa się następny dzień po upływie okresu wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Wykluczenie lub wykreślenie członka ze spółdzielni

Wykluczenie członka ze spółdzielni jest formą rozwiązania stosunku członkostwa. Następuje ono gdy z winy członka umyślnej, bądź rażącego niedbalstwa nie da się pogodzić dalszego pozostawania w spółdzielni z postawieniami statutu bądź dobrymi obyczajami. Przez rażące niedbalstwo należy rozumieć sytuacje w której członek dopuszcza się czynu, którego stopień naganności drastycznie odbiega od modelu zachowania się w danych warunkach. Wykreśleniu podlega także członek nie wykonujący obowiązków nałożonych na niego przez statut, nawet jeśli nie wykonuje tych obowiązków z przyczyn nie związanych z jego winą np. choroba, choroba psychiczna, nieobecność w kraju z powodu wyjazdu w delegację. Decyzję o wykreśleniu lub wykluczeniu podejmuje właściwy organ zgodnie z statutem spółdzielni. Przed wydaniem decyzji właściwy organ spółdzielni ma obowiązek wysłuchania zainteresowanej strony. Organem właściwym może być rada nadzorcza lub walne zgromadzenie członków spółdzielni w zależności od postanowień statutu. Decyzja organu ma formę uchwały, do której  powinno być dołączone uzasadnienie zawierające motywy, którymi kierował się organ przy podejmowaniu decyzji. Organ ma obowiązek powiadomienia zainteresowanej strony o podjęciu takiej decyzji w terminie dwóch tygodni poprzez przesłanie jej uchwały wraz z uzasadnieniem. Zawiadomienie zwrócone z powodu niezgłoszenia przez członka zmiany podanego przez niego adresu traktuje się na równi z doręczeniem.

Środki odwoławcze w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym i sądowym

  1. Jeżeli właściwym organem jest rada nadzorcza, osoba zainteresowana ma prawo:
  1. odwołać się od uchwały o wykluczeniu albo wykreśleniu do walnego zgromadzenia, w terminie określonym w statucie,
  2. zaskarżyć uchwałę rady nadzorczej do sądu w terminie sześciu tygodni od dnia doręczenia członkowi uchwały z uzasadnieniem.

W wypadku bezskutecznego upływu terminu do wniesienia odwołania od decyzji rady nadzorczej termin zaskarżenia do sądu biegnie od dnia, w którym odwołanie do walnego zgromadzenia powinno być najpóźniej rozpoznane. Jeżeli skutecznie wniesiono odwołanie do walnego zgromadzenia spółdzielni, członek zainteresowany ma prawo być obecny przy rozpatrywaniu odwołania i popierać je. Do wniesienia odwołania i możliwości popierania go stosuje się przepisy statut o postępowaniu wewnątrzspółdzielczym. Jeżeli statut nie przewiduje postępowania wewnątrzspółdzielczego, termin do wniesienia odwołania wynosi miesiąc od dnia doręczenia zawiadomienia o wykluczeniu albo wykreśleniu wraz z uzasadnieniem. Odwołanie powinno być rozpatrzone na najbliższym walnym zgromadzeniu, nie później jednak niż w ciągu dwunastu miesięcy od dnia wniesienia odwołania. Odwołujący się członek spółdzielni powinien być zawiadomiony o terminie walnego zgromadzenia co najmniej trzy tygodnie przed tym terminem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Jeżeli właściwym organem jest walne zgromadzenie osoba zainteresowana ma prawo zaskarżyć uchwałę do sądu na podstawie jej sprzeczności ze statutem, dobrymi obyczajami lub godzeniu w interesy członka spółdzielni albo też gdy uchwała ma na celu pokrzywdzenie członka spółdzielni. Powództwo może być wytoczone jedynie przez wykluczonego lub wykreślonego. Powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia powinno być wniesione w ciągu sześciu tygodni od dnia zawiadomienia zainteresowanego członka o tej uchwale. Sąd może jednak nie uwzględnić upływu terminu jeżeli utrzymanie uchwały walnego zgromadzenia w mocy wywołałoby dla członka szczególnie dotkliwe skutki, a opóźnienie w zaskarżeniu tej uchwały jest usprawiedliwione wyjątkowymi okolicznościami i nie jest nadmierne. Orzeczenie sądu ma moc prawną, która wiąże organy spółdzielni i może ustalić nieważność lub nieistnienie uchwały.

Należy pamiętać, że właściwym sądem do wydania orzeczenia będzie sąd cywilny okręgowy na podstawie art. 17 ust. 41 Kodeksu Postępowania Cywilnego.

Zobacz: Postępowanie wewnątrzspółdzielcze

Skuteczność wykreślenia lub wykluczenia

Decyzja staje się skuteczna i wiążąca z chwilą:

  1. bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady nadzorczej, chyba że członek przed upływem tego terminu wniósł odwołanie od uchwały rady do walnego zgromadzenia;
  2. bezskutecznego upływu terminu do wniesienia do walnego zgromadzenia odwołania od uchwały rady nadzorczej, jeżeli termin ten jest dłuższy od terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady;
  3. bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały walnego zgromadzenia;
  4. prawomocnego oddalenia przez sąd powództwa o uchylenie uchwały rady nadzorczej albo walnego zgromadzenia.

Postępowanie w sprawie członka zmarłego oraz osoby prawnej, której byt prawny ustał

Członka zmarłego wykreśla się z rejestru członków, ze skutkiem od dnia w którym nastąpiła śmierć. Osoba prawna zostaje wykreślona z dniem jej ustania. Jeżeli zmarły członek pozostawił więcej niż jednego spadkobiercę, wówczas powinni oni ustanowić wspólnego pełnomocnika lub wskazać zarządcę ustanowionego przez sąd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

REKLAMA

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

Ekspert: Do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie

Ekspert BCC Witold Michałek odniósł się do zapowiadanych przez MRPiPS zmian dotyczących definicji mobbingu. W jego ocenie, do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie, a proponowana zmiana definicji może nie ułatwić sprawiedliwych rozstrzygnięć.

REKLAMA