Zezwolenie na wycięcie drzewa wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku.
Gdy nieruchomość, na której znajduje się drzewo, wpisana jest do rejestru zabytków, zezwolenie wydaje wojewódzki konserwator zabytków.
Procedura odwołania
Od decyzji odmawiającej wycinki stronie służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni. Odwołanie składamy za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
Zobacz także: Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego odwołanie nie wymaga szczególnego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanego orzeczenia.
Jednak, w naszym interesie jest, aby odwołanie zostało pozytywnie rozpatrzone, dlatego jeżeli istnieją uchybienia organu odmawiającego wydania zezwolenia na wycinkę drzew, to wskażmy je w naszym piśmie.
Organ, który wydał decyzję, przesyła nasze odwołanie razem z aktami sprawy organowi odwoławczemu w terminie siedmiu dni, od dnia, w którym otrzymał odwołanie.
Jaką decyzję może wydać SKO? Otóż może ono:
- utrzymać zaskarżoną decyzję w mocy;
- uchylić zaskarżoną decyzję w całości albo w części i w tym zakresie orzec co do istoty sprawy albo uchylając decyzję umorzyć postępowanie pierwszej instancji w całości albo w części;
- umorzyć postępowanie odwoławcze.
Jeżeli chodzi o uchylenie zaskarżonej decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, to ma to miejsce w przypadku, gdy decyzja została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie.
Organ odwoławczy przy przekazaniu sprawy, powinien wskazać jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.
Po wyczerpaniu drogi postępowania administracyjnego, strona może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zobacz więcej: Skarga do WSA
Kiedy organ odmówi wycinki drzew?
Jak wskazuje Krzysztof Gruszecki ("Zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów") organ gminy wydający wydający decyzję powinien po pierwsze sprawdzić, czy przedmiotowe drzewo rzeczywiście uniemożliwia zrealizowanie planowanego przedsięwzięcia. Po drugie powinien on zbadać, jakie zmiany w przyrodzie może wywołać ewentualna wycinka, a po trzecie - czy dla usuniętego drzewa wystarczającą rekompensatą będzie zastąpienie go nowym. "W przypadku stwierdzenia, że obiekt przyrodniczy wcale nie uniemożliwia zrealizowania danego przedsięwzięcia, a jego usunięcie wywoła zmiany w środowisku przyrodniczym, których nawet nasadzenie zastępcze nie będzie w stanie zrekompensować – organ administracyjny będzie mógł podjąć decyzję odmowną".1
1. Gruszecki K., Zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów. 2010.
Polecamy serwis: Nieruchomości
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego;
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.