Dbanie o należyty stan budynku jako obowiązek właściciela
REKLAMA
REKLAMA
Art. 5 ustawy Prawo Budowlane wprowadza ogólną zasadę, według której obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym. Ponadto nie można dopuścić do nadmiernego pogorszenia sprawności technicznej oraz właściwości użytkowej budynku.
REKLAMA
Obowiązek przeprowadzania kontroli
Jednym z najważniejszych obowiązków właściciela jest systematyczne dokonywanie kontroli, przewidzianych przepisami prawa.
Corocznie powinna być dokonywana kontrola polegająca na sprawdzeniu stanu technicznego:
a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.
REKLAMA
W przypadku obiektów, których powierzchnia przekracza 2.000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1.000 m2 właściciel zobowiązany jest do przeprowadzenia takich kontroli dwa razy do roku w terminach od 31 maja do 30 listopada
Rzadsza kontrola, przeprowadzana raz na 5 lat dotyczy stanu technicznego, przydatności do użytkowania budynku, estetyki oraz jego otoczenia. Weryfikuje się również sprawność instalacji elektrycznej i piorunochronnej.
Jeżeli przeprowadzona kontrola wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, obowiązkiem właściciela lub zarządcy jest ich niezwłoczne usunięcie oraz odnotowanie ich w tak zwanej książce obiektu.
Obowiązkiem przeprowadzania okresowych kontroli nie są objęci właściciele i zarządcy domów jednorodzinnych, obiektów budownictwa zagrodowego, letniskowego oraz budynków, co do których nie jest potrzebne uzyskanie pozwolenia na budowę.
Zobacz także: Okresowa kontrola stanu technicznego budynku- o czym i kiedy należy pamiętać?
Książka obiektu
REKLAMA
Do zakresu obowiązków właściciela lub zarządcy nieruchomości należy także prowadzenie książki obiektu. Jest to dokument, w którym należy umieszczać zapisy dotyczące przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego.
Za nieprzeprowadzenie wymaganej kontroli, jak również za nieusunięcie nieprawidłowości, które wykazała kontrola, właścicielowi lub zarządcy grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo kara grzywny do 5 tysięcy zł.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat