Uchwały wspólnoty mieszkaniowej
REKLAMA
REKLAMA
Gdzie podejmowane są uchwały?
Zgodnie z ustawą o własności lokali, uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd. Możliwa jest również trzecia opcja, która jest połączeniem dwóch już przedstawionych. Wtedy uchwała staje się wynikiem głosowania na zebraniu jak i w drodze indywidualnego zebrania głosów.
REKLAMA
Zapadanie uchwał
Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali. Głosy właścicieli liczy się zasadniczo według wielkości ich udziałów, możliwe jest jednak rozwiązanie, kiedy każdemu właścicielowi będzie przypadał tylko jeden głos. Każdorazowo należy jednak zadecydować o tym uchwałą lub umową.
O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
Brak wymaganej większości
W przypadku, gdy nie ma wymaganej większości, uchwała nie może zapaść. W przypadku braku zgody na wymaganej większości właścicieli lokali zarząd lub zarządca może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. Sprawa taka jest rozpatrywana przez sąd w postępowaniu nieprocesowym.
Zobacz: Jak napisać wypowiedzenie członkostwa w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej?
Zaskarżenie uchwały
REKLAMA
Uchwała może zostać zaskarżona przez właściciela lokalu do sądu. Powodem zaskarżenia może być jej niezgodność z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali, jak również gdy narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza interesy właściciela lokalu.
Powództwo takie wytacza się przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej przez indywidualne zbieranie głosów.
Jeżeli wykonanie zaskarżonej uchwały nie zostanie wstrzymana przez sąd, uchwała taka podlega wykonaniu.
Popularne uchwały
Do najpopularniejszych uchwał wspólnot mieszkaniowych należą uchwały o:
- odwołanie członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej,
- przebudowa i zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej,
- przyjęcie rocznego planu gospodarczego wspólnoty mieszkaniowej,
- regulamin Pracy Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej,
- ustanowienie funduszu remontowego,
- zmiana sposobu zarządu (spółdzielnia mieszkaniowa)
- oraz wiele innych.
Zobacz serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat