Jak głosować we wspólnocie mieszkaniowej?
REKLAMA
REKLAMA
Oświadczenie woli członków wspólnoty mieszkaniowej może mieć miejsce na zebraniu właścicieli, w trybie indywidualnego zebrania głosów przez zarząd oraz w trybie mieszanym – częściowo na zebraniu, a częściowo w trybie indywidualnego zbierania głosów przez zarząd.
REKLAMA
Zarząd wspólnoty ma obowiązek zwołania zebrania ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku. Przedmiotem takiego zebrania powinno być ocenienie pracy zarządu, jego sprawozdanie oraz udzielenie mu absolutorium
Kiedy uchwała została podjęta?
Przy badaniu tego, czy uchwała została podjęta ważne jest spełnienie kilku kryteriów. Podstawowym jest zachowanie odpowiedniego trybu. Istotne jest również czy opowiedziała się za nią większość właścicieli lokali. Przy czym chodzi tu o większość właścicieli lokali danej nieruchomości, a nie większość właścicieli, którzy stawili się na zebraniu. Brak głosów większości powoduje nie podjęcie uchwały. W takim przypadku zarząd może przeprowadzić uzupełnienie poprzez zbieranie głosów w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Zobacz: Czym są wspólnoty mieszkaniowe?
Jeden właściciel kilka głosów
REKLAMA
We wspólnocie mieszkaniowej może być taka sytuacja, że jeden z właścicieli będzie miał kilka głosów. Zgodnie z ustawą o własności lokali uchwały podejmowane są albo większością głosów liczoną według wielkości udziału w danej nieruchomości albo każdemu właścicielowi przypada jeden głos. To drugie rozwiązanie jest możliwe od nowelizacji z marca 2000 roku.
Głosowanie na zasadzie 1 właściciel – 1 głos jest możliwe na skutek żądania, które przedstawią właściciele posiadający łącznie 20% udziałów, w przypadku, gdy suma udziałów nie równa się 100% lub większość udziałów należy do jednego właściciela.
Możliwość taka ma na celu ochronę decydowania przez wspólnotę w sprawach dotyczących nieruchomości, w przeciwnym razie większościowy właściciel mógłby przeforsować swoją wolę w każdych warunkach, a wspólnotowe zarządzanie nieruchomością byłoby tylko iluzoryczne.
Głosowanie na podstawie zasady 1 właściciel 1 głos jest możliwy ale jedynie w określonej sprawie, a ten sposób głosowania musi zostać ustanowiony w drodze uchwały bądź umowy.
Każdy właściciel lokalu może zaskarżyć podjętą uchwałę do sądu, z powodu jej niezgodności z przepisami lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania lub w inny sposób narusza jego interesy.
Zobacz serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat