REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Decyzja o warunkach zabudowy

Magdalena Maciągowska
Dom i prawo Fot. Fotolia
Dom i prawo Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja o warunkach zabudowy to swego rodzaju instrument kontroli państwa, dotyczący planowanych inwestycji budowlanych. Głównym celem tej procedury jest utrzymanie ładu przestrzennego, tam gdzie nie uchwalono miejscowych planów zagospodarowania. Wymóg uzyskania takiej decyzji będzie istniał zawsze wtedy, gdy przekształceniu ma ulec dotychczasowe zagospodarowanie terenu.

Kiedy decyzja jest potrzebna?

Decyzje dotyczące warunków zabudowy wydawane są tylko tam, gdzie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Uzyskanie takiej decyzji jest obligatoryjne w przypadku, gdy zmianie ulega  zagospodarowanie terenu. Będzie to miało miejsce w następujących przypadkach:

REKLAMA

- budowa obiektu budowlanego,
-wykonywanie innych robót budowlanych,
- zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.

Jakie warunki należy spełnić?

Aby uzyskać wspomnianą wyżej decyzję, konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

1) Co najmniej jedna działka sąsiednia dostępna  z tej samej drogi publicznej, zabudowana jest w sposób, który umożliwi określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy, takich jak forma architektoniczna obiektów budowlanych, linia zabudowy, czy intensywność zabudowy terenu.
2) Teren ma dostęp do drogi publicznej
3) Uzbrojenie terenu ( istniejące lub planowane) jest wystarczające dla zamierzonego przedsięwzięcia budowlanego.
4) Działka nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych i rolnych na cele nierolnicze i nieleśne albo zgoda taka została wydana, przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc.
5) Decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi (m. in ochrony środowiska, zabytków).

Kto może ubiegać się o uzyskanie decyzji?

Co ważne, wnioskujący o wydanie decyzji, nie musi być właścicielem gruntu. A więc o ustalenie warunków zabudowy dla danego terenu, może wystąpić każdy, bez względu na to czy legitymuje się tytułem prawnym do nieruchomości. Nie narusza to w żaden sposób prawa własności, a decyzja sama w sobie nie rodzi prawa do terenu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Nieruchomości


Jak wygląda procedura?

Po ustaleniu, że spełniliśmy postawione przez ustawodawcę warunki, możemy przejść do kolejnych etapów.

A więc teraz sporządzamy wniosek. Musimy pamiętać aby zawierał on wszystkie wymagane elementy.

1) W pierwszej kolejności należy oznaczyć wnioskodawcę. Jeśli o uzyskanie decyzji ubiega się osoba fizyczna konieczne jest  podanie imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania, a także numeru seryjnego dowodu osobistego. W przypadku jednostek takich jak np. spółka handlowa wskazujemy nazwę przedsiębiorcy, czyli firmę, siedzibę, jak również numer pod jakim widnieje w rejestrze przedsiębiorców. Istotne jest także podanie informacji, przez kogo prowadzony jest dany rejestr.
2) Drugim krokiem będzie wskazanie organu do którego kierujemy nasz wniosek. O właściwości miejscowej zadecyduje miejsce położenia terenu budowy. Ustalamy więc na terenie jakiej gminy znajduje się nasz obiekt, a następnie wnioskujemy o uzyskanie decyzji odpowiednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
3) Kolejnym elementem wniosku jest wskazanie jego przedmiotu. W tym miejscu określamy, iż wnioskujemy o ustalenie warunków zabudowy dla konkretnej nieruchomości. Ważne jest aby podać dane dotyczące działki, tj. numer działki ewidencyjnej, obręb ewidencyjny, gminę, nazwę ulicy( jeśli istnieje), nazwę miejscowości.
4) Nasz wniosek powinien zawierać także oznaczenie granic terenu.
5) Następnie wskazujemy sposób w jaki chcielibyśmy zagospodarować teren, tj. czy planujemy budowę domu jednorodzinnego, obiektu handlowego, czy też innej inwestycji. Określamy gabaryty planowanego przedsięwzięcia, m.in. wysokość, szerokość, powierzchnię zabudowy, powierzchnię użytkową, kąt nachylenia dachu, liczbę kondygnacji.
6)  Kolejny krok to określenie rozwiązania komunikacyjnego, a więc określenie tego czy teren ma dostęp do drogi publicznej i w jaki sposób ( bezpośrednio, czy dojazd możliwy tylko drogą wewnętrzną).
7) Ostatnim merytorycznym elementem wymaganym we wniosku o ustalenie warunków zabudowy jest wskazanie na rozwiązania techniczne. Oznacza to, iż powinniśmy określić skalę zapotrzebowania na wodę, energię, sposób odprowadzania, oczyszczania ścieków. Piszemy także jak planowana inwestycja wpłynie na środowisko
8) Na końcu pamiętajmy o własnoręcznym podpisie.

Zobacz również: Jaki czas ma organ na wydanie decyzji?

Co oprócz wniosku?

REKLAMA

Do wniosku dołączamy także następujące dokumenty:
- mapę zasadniczą z wykreśloną granicą terenu objętego wnioskiem,
-szkice i rysunki, które pozwolą na ustalenie funkcji i sposobu zagospodarowania terenu,
- określenie danych charakterystycznych dla danej zabudowy,
- opis charakterystycznych parametrów technicznych budowli,
- należy także określić dane działek sąsiednich, jeżeli planowana inwestycja, może naruszyć ich interesy, być uciążliwa lub wpłynąć negatywnie na środowisko.

Ważne: Kiedy mamy już właściwie sporządzony wniosek oraz komplet wymaganych dokumentów udajemy się do Urzędu Miasta/ Gminy, właściwego ze względu na położenie działki. Tam też składamy całą dokumentację.  

Zobacz również: Kiedy wójt nie wyda decyzji o warunkach zabudowy?


Jaki jest czas oczekiwania i kto wydaje decyzję?

Decyzję o warunkach zabudowy wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Teoretycznie organy te mają na to 2 miesiące. Jednak w praktyce trwa to dłużej. Dzieje się tak, ponieważ wspomniane organy wydają decyzję po uzgodnieniu jej warunków z:

  •   wojewódzkim konserwatorem zabytków – w odniesieniu do obszarów i obiektów objętych ochroną konserwatorską,
  •  dyrektorem parku narodowego – jeśli chodzi o obszary położone w granicach parku i jego otuliny,
  •  organem właściwym w sprawach ochrony gruntów rolnych i leśnych – jeżeli chodzi o grunty wykorzystywane na cele rolne i leśne,
  • właściwym zarządcą drogi – w odniesieniu do obszarów przyległych do pasa drogowego,
  •  wojewodą, marszałkiem województwa oraz starostą – w zakresie zadań publicznych na obszarach, na których stare plany miejscowe, które utraciły moc, przewidywały inwestycje publiczne.

Każdy ze wskazanych organów konsultacyjnych ma po dwa tygodnie na wyrażenie swojej opinii, co zasadniczo wydłuża procedurę.
Ponadto ustawodawca przyznaje możliwość zawieszenia postępowania na okres nieprzekraczający 12 miesięcy. Dzieje się tak w szczególności wówczas, gdy gmina ma w najbliższym czasie sporządzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Zobacz także: plan zagospodarowania przestrzennego

Co zawiera decyzja?

Decyzja o warunkach zabudowy składać się będzie z następujących elementów:

1) rodzaj inwestycji
2) warunki w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacyjnej ( jakie urządzenia musimy zainstalować)
3) linie rozgraniczające inwestycji
4) okres ważności inwestycji
5) szczególne warunki dotyczące inwestycji

Ważne: decyzja o ustaleniu warunków zabudowy jest co do zasady bezterminowa. Może się jednak  zdarzyć tak, że organ który podjął decyzję o jej wydaniu stwierdzi jej wygaśnięcie. Stanie się tak, gdy inny wnioskodawca uzyska pozwolenie na budowę na tej samej działce, a także gdy dla danego terenu zostanie uchwalony plan miejscowy, którego wytyczne będą inne niż postanowienia decyzji, chyba, że inwestor uzyska ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę.  


Co jeśli wydana decyzja nie jest dla nas satysfakcjonująca?

W takim przypadku możemy odwołać się od niezadowalającego nas rozstrzygnięcia. Organem, który rozpatruje tego rodzaju odwołania będzie Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Ważne: Nasze odwołanie wnosimy za pośrednictwem organu, który skarżoną decyzję wydał, a więc pismo odwoławcze kierujemy odpowiednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Pamiętajmy też o obowiązującym nas terminie. Na wniesienie odwołania przewidziany jest bowiem okres 14- dniowy, liczony od dnia doręczenia nam decyzji, którą chcemy zaskarżyć.

Ile za to zapłacimy?

Jeśli wniosek dotyczy budownictwa mieszkaniowego, jego złożenie nie będzie nas nic kosztować. W pozostałych przypadkach opłata skarbowa wynosi 107 zł.

Zobacz także: Opłata skarbowa - wysokość

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA