Wysokość bonifikaty od opłaty przekształceniowej
REKLAMA
REKLAMA
Podstawą ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków jest zaświadczenie wydawane przez:
REKLAMA
- starostę wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej - w przypadku gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa;
- dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa lub dyrektora oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego - w przypadku gruntów, w stosunku do których prawo własności Skarbu Państwa wykonują te podmioty;
- odpowiednio wójta (burmistrza, prezydenta miasta), zarząd powiatu albo zarząd województwa - w przypadku gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego;
- dyrektora Zarządu Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - w przypadku gruntów, w stosunku do których prawo własności Skarbu Państwa wykonuje ten podmiot.
Nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia właściwy organ z urzędu wyda stosowne zaświadczenie. Jeśli właściciel złoży wniosek o wydanie zaświadczenia to organ wyda je w terminie 4 miesięcy od dnia otrzymania wniosku albo w terminie 30 dni gdy zaświadczenie jest potrzebne do dokonania czynności prawnej mającej za przedmiot lokal albo ustanowienia odrębnej własności lokalu.
Polecamy: Rozliczamy sprzedaż mieszkania
Opłata przekształceniowa
Przekształcenie wiąże się z określonymi uprawnieniami, ale również pociąga za sobą obowiązki. Podstawowym i najistotniejszym obowiązkiem jest uiszczanie rocznej opłaty przekształceniowej.
REKLAMA
Zaświadczenie potwierdza przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności oraz informuje o obowiązku wnoszenia rocznej opłaty przekształceniowej, wysokości i okresie wnoszenia tej opłaty, a także możliwości wniesienia opłaty jednorazowej i zasadach jej wnoszenia.
Wysokość opłaty co do zasady jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia. Opłatę należy wnosić w terminie do dnia 31 marca każdego roku. Obowiązek uiszczania opłaty trwa przez okres 20 lat, licząc od dnia przekształcenia.
Opłata jednorazowa i bonifikata
Ustawodawca przewidział możliwość przyznania bonifikat dla właścicieli, którzy zdecydują się uiścić opłatę jednorazową z tytułu przekształcenia. Właściciel gruntu, w okresie trwania obowiązku uiszczania opłaty, może zgłosić właściwemu organowi na piśmie zamiar jednorazowego jej wniesienia w kwocie pozostającej do spłaty. Właściwy organ poinformuje właściciela gruntu na piśmie o wysokości opłaty jednorazowej w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia.
Opłata jednorazowa jest obliczana jako iloczyn wysokości opłaty obowiązującej w roku, w którym zgłoszono zamiar wniesienia opłaty jednorazowej oraz liczby lat pozostałych do upływu obowiązku uiszczania opłaty.
W przypadku wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa, osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym przysługuje bonifikata od tej opłaty w wysokości:
- 60% - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie;
- 50% - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu;
- 40% - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu;
- 30% - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu;
- 20% - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu;
- 10% - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu.
REKLAMA
Zgodnie z nowelizacją ustawy obowiązującą od 13 lutego 2019 r., jeżeli na obszarze danej gminy obowiązuje uchwała rady gminy, określająca stawki procentowe bonifikaty od opłaty jednorazowej wyższe niż wskazane powyżej, wojewoda niezwłocznie, w drodze zarządzenia, podwyższa stawki procentowe bonifikaty, uwzględniając wysokość stawek procentowych wynikających z tej uchwały.
Wysokość bonifikat od opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu stanowiącego własność jednostki samorządu terytorialnego, ustalana jest na podstawie uchwały właściwej rady albo sejmiku.
Biorąc pod uwagę zasady uiszczania opłaty przekształceniowej oraz możliwość uzyskania bonifikaty, korzystne dla właściciela wydaje się uiszczenia opłaty jednorazowej. W wielu gminach stawki procentowe bonifikat są ustalone w wysokości ponad 90%. Zatem kwota, którą należy uiścić jednorazowo stanowi niewielki procent sumy opłat rocznych uiszczanych przez 20 lat.
Polecamy serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat