Czy z programu „Rodzina na swoim” mogą skorzystać osoby samotne?

Marta Wrzosek
rozwiń więcej
Rodzina na swoim także dla samotnych osób? Fot. Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk.
Nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, którą podpisał już prezydent Bronisław Komorowski wprowadza kilka istotnych zmian w funkcjonowaniu programu. Jedną z nich jest umożliwienie skorzystania z dopłaty do kredytu także osobom samotnym, nie tylko rodzinom.

Kredyt dla singla

Jak dotąd, z kredytu z budżetową dopłatą mogły skorzystać dwie grupy osób – małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko. Z kręgu osób uprawnionych wyłączone były osoby samotne. Po zmianach, prawo skorzystania z programu przysługiwać będzie również singlom, ale na nieco innych zasadach.

Zobacz: Jakie są warunki zasiedzenia?

Na jakich warunkach z programu skorzysta singiel?

Generalną zasadą jest, że osoba uprawniona może skorzystać z kredytu tylko na mieszkanie spełniające ustawowe warunki i wyłącznie wtedy, gdy weźmie kredyt w banku, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Ustawowe warunki, o jakich mowa powyżej to limity powierzchniowe i cenowe takiego mieszkania. Z kredytu z dopłatą można skorzystać tylko wtedy, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego, który chcemy zakupić nie przekracza 75 m2 (w przypadku domu – 140 m2). Cena takiego lokalu nie może przekroczyć 1,4 średniej ceny budowy (w Warszawie średnia cena wynosi 7011,5, czyli koszt m2 mieszkania, które chcemy zakupić nie może być wyższy niż 9816,1 zł).

Zmiany w ustawie przewidują obniżenie wskaźników z 1,4 do 1,0 dla rynku pierwotnego i do 0,8 dla rynku wtórnego.

Co ważne, dopłata nie obejmuje całej powierzchni. Dopłata do odsetek dotyczy 50 m2 dla mieszkania i 70 m2 dla domu.

W przypadku singla, norma metrażowa będzie wynosić 50 m2 (czyli singiel może na kredyt z dopłatą kupić mieszkanie do 50 m2), a dopłatą ma zostać objęte 30 m2.

Norma metrażowa oraz cena nie będą stanowiły jedynych warunków skorzystania z programu. Nowelizacja ustawy wprowadza również kryterium wiekowe – nieukończone 35 lat.

Zmiany w praktyce

Na zmianach, jakie zostaną od wrześnie wprowadzone w programie „Rodzina na swoim” najwięcej skorzystają single. Być może norma metrażowa nie pozwala na zakup bardzo dużego mieszkania, ale 8 lat dopłat do kredytu wydaje się być wystarczającą zachętą.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Co do zmian wskaźnikowych, znacznie ograniczą one pulę mieszkań, z której mogą wybierać poszukujący własnego lokum. Choć sejmowa komisja infrastruktury nie zgodziła się na wyłączenie z programu rynku wtórnego (a takie były pierwotne założenia), to obniżenie wskaźnika do 0,8 może spowodować, że rynek ten w programie „Rodzina na swoim” straci znaczenie.

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...