Czy wspólnota mieszkaniowa może domagać się od właściciela lokalu jego sprzedaży?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawę prawną do takich działań daje wspólnocie mieszkaniowej art. 16 ustawy o własności lokali, który przewiduje, iż wspólnota może wystąpić przeciwko właścicielowi lokalu zalegającemu z czynszem, rażąco lub uporczywie naruszającemu porządek domowy albo utrudniający korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej, z żądaniem sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.
REKLAMA
Oczywiście wskazać należy, iż ze względu na wagę omawianego środka, może on być stosowany jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, kiedy zaległość płatnicza właściciela jest rzeczywiście istotna jak i długotrwałą, lub naruszenia porządku domowego mają charakter rażący i powtarzający się. Wskazać należy, iż do wystąpienia z roszczeniem o sprzedaż lokalu zarząd wspólnoty potrzebuje uprzedniej uchwały wspólnoty wyrażającej zgodę na takie działania.
W toku postępowania sąd zbada czy spełnione zostały przesłanki do przymusowej sprzedaży lokalu.
Należy również pamiętać, iż w przypadku nakazania przez sąd sprzedaży lokalu, właścicielowi nie będzie przysługiwało prawo do lokalu zastępczego.
Analogiczne przepisy dotyczące spółdzielczych własnościowych lokali zawarte zostały w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. W przypadku lokali spółdzielczych z roszczeniem o zezwolenie na sprzedaż lokalu występuję zarząd spółdzielni mieszkaniowej na wniosek rady nadzorczej.
Zobacz serwis: Nieruchomości
Podstawa prawna:
art. 16 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. (t.j. Dz.U.00.80.903 z późn. zm);
art. 17(10) ustawy z dnia 15 grudnia 200r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U.03.119.1116 z późn. zm.);
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat