Kiedy wójt nie wyda decyzji o warunkach zabudowy?
REKLAMA
REKLAMA
Gdy nie ma planu…
REKLAMA
Z całą pewnością pierwszym etapem koniecznym dla rozpoczęcia inwestycji jest znalezienie atrakcyjnego, interesującego nas gruntu. Jeżeli nie uchwalono dla niego planu zagospodarowania przestrzennego, inwestor może wnioskować o wydanie (w zależności od rodzaju inwestycji):
1. decyzji o warunkach zabudowy;
2. decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego (gdy inwestycja ma znaczenie lokalne, ponadlokalne lub krajowe i ma służyć zaspokajaniu potrzeb publicznych).
Zobacz również: Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?
Ustalenia takich decyzji stanowią bowiem podstawę do uzyskania pozwolenia na budowę. Czyli, krótko mówiąc, chcąc zbudować dom na terenie, dla którego nie uchwalono planu zagospodarowania przestrzennego, musimy złożyć w gminie wniosek o decyzję o warunkach zabudowy, a dopiero gdy taką otrzymamy, możemy wnioskować o pozwolenie na budowę i rozpocząć naszą inwestycję.
Decyzja o warunkach zabudowy
Decyzja wydawana jest wyłącznie na wniosek inwestora przez organ wykonawczy gminy, czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wniosek powinien zawierać przede wszystkim określenie granic terenu, na którym ma powstać inwestycja i mapę, na której musimy wskazać nie tylko obszar inwestycji, ale także ten, na który będzie ona oddziaływać. Co więcej, we wniosku należy zawrzeć charakterystykę inwestycji (zapotrzebowanie na wodę, energię, sposób odprowadzania ścieków), a także jej przeznaczenie.
Kiedy wójt nie wyda decyzji o warunkach zabudowy?
Zanim złożymy wniosek o wydanie decyzji, warto upewnić się, czy spełniamy wszelkie kryteria, czy nie ma żadnych przeszkód do wydania przez wójta decyzji o warunkach zabudowy.
Organ wykonawczy gminy odmówi bowiem wydania DWZ, jeżeli działka nie spełnia wymagań ustawowych. Zgodnie z nimi co najmniej jedna działka znajdująca się w sąsiedztwie powinna mieć dostęp do drogi publicznej. Ponadto, powinna być zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagać dotyczących nowej zabudowy. Ma to gwarantować zachowanie ładu przestrzennego.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Drugim, bardzo istotnym, warunkiem uzyskania decyzji o warunkach zabudowy jest odpowiednie uzbrojenie terenu. Oznacza to, że musimy wyposażyć naszą działkę w przewody (urządzenia) wodociągowe, elektryczne, telekomunikacyjne, kanalizacyjne, etc. Oczywiście, tych wszystkich urządzeń nie musimy mieć w momencie składania wniosku, wystarczy złożyć w urzędzie gminy zapewnienie, że doprowadzimy do naszej działki taką infrastrukturę w określonym czasie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat