Czy mieszkaniec może domagać się usunięcia reklamy zasłaniającej okna?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ponieważ wyrażenie zgody na umieszczenie reklamy na zewnątrz obiektu mieszkalnego pozostawała w gestii zarządcy nieruchomości (wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni), a nie bezpośredniej gestii właścicieli poszczególnych lokali, zarządcy nieruchomości często decydowali się na udostępnienie elewacji obiektów na cele reklamowe, uzyskując w ten sposób istotne źródło wpływów. Taka ekspozycja nośników reklamowych powodowało jednakże znaczące ograniczenie dostępu światła do lokali mieszkalnych i w oczywisty sposób godziło w interesy ich mieszkańców.
REKLAMA
Ażeby zaradzić powyższym konfliktom na linii reklamodawcy-mieszkańcy Minister Infrastruktury w dniu 27 listopada 2009 roku wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Wprowadzone przepisy przewidują zakaz umieszczania na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych urządzeń oraz nośników reklamowych, które ograniczałyby oświetlenie dzienne znajdujących się w tym budynku lokali. Powyższe przepisy weszły w życie z dniem 19 grudnia 2009 roku, z wyłączeniem jednakże dotychczas zainstalowanych nośników reklamowych, które mogły być nadal użytkowane w okresie 18 miesięcy od wejścia w życie powyższych przepisów. Przewidziany okres przejściowy upłyną w dniu 19 czerwca 2011 roku, a zatem w obecnym stanie prawnym, nie jest możliwe umieszczanie na zewnętrznej elewacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych reklam, które mogłyby ograniczać dostęp światła słonecznego, za wyjątkiem reklam umieszczanych podczas wykonywania robót budowlanych dotyczących elewacji takiego budynku.
W przypadku umieszczenie reklamy na budynku niezgodnie z powyższymi przepisami, zainteresowana osoba może wezwać zarządcę budynku do ich niezwłocznego usunięcia, jak również poinformować o takim naruszeniu właściwego powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. W przypadku stwierdzenia umieszczenia reklamy niezgodnie z przepisami, organ nadzoru budowlanego może nakazać demontaż takiej reklamy i wyegzekwować wykonanie takiej decyzji.
Zobacz serwis: Powiat
Ponadto w przypadku umieszczenia reklamy wbrew przepisom rozporządzenia, organy ścigania mogą rozważyć możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności karnych osób odpowiedzialnych na podstawie art. 91a Prawa budowlanego. Powyższy przepis przewiduje bowiem karę grzywny, graniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku w przypadku użytkowania obiektu budowlanego niezgodnie z przepisami.
Zobacz serwis: Nieruchomości
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2010 roku, nr 243, poz. 1623 z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 roku w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. 1999 roku, nr 74, poz. 836 z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 listopada 2009 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U.09.205.1584 z późn. zm.);
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat