Jak eksmitować uciążliwego lokatora?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawa eksmisji – art.13
REKLAMA
Na początku warto wskazać, że eksmisji uciążliwego sąsiada może żądać zarówno sąsiad, który jest właścicielem innego lokalu, jak i inny lokator, a nawet współlokator. Mogą oni wytoczyć powództwo, w którym zażądają rozwiązania stosunku prawnego, uprawniającego do korzystania z lokalu i jego opróżnienie.
Podstawę do takiego żądania znajdziemy w art. 13 ustawy o ochronie praw lokatorów, który wskazuje, powództwo można wytoczyć, jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku.
Zobacz również: Nieruchomości
REKLAMA
W tym miejscu należy wyjaśnić, że rażące wykraczanie przeciwko porządkowi domowemu oznacza działanie o dużym nasileniu złej woli, przekraczające pewne dopuszczalne granice. Natomiast uporczywość to działanie powtarzające się mimo upomnień i próśb, działanie podejmowane stale, z pewną systematycznością.
Prawo do przysługuje także współlokatorowi, zamieszkującemu wspólnie ten sam lokal. Zgodnie z treścią art. 13: „współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie”.
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z najemcą czy osobami zajmującymi lokal na podstawie spółdzielczego własnościowego/ lokatorskiego prawa do lokalu, wszyscy są obowiązani do przestrzegania pewnych zasadach, określanych porządkiem domowym.
Zobacz również: Sprawy urzędowe
Wytoczenie powództwa
W pozwie o eksmisję należy zawrzeć trzy istotne elementy:
1. wskazać, że zachowanie lokatora, tj. zakłócanie porządku domowego, było rażące lub uporczywe;
2. wskazać, w jaki sposób zachowanie to utrudniało zamieszkiwanie.
Zobacz również: Co wchodzi w skład opłat z tytułu umowy najmu?
Sąd, rozpatrując pozew, oceni, czy spełnione zostały wszystkie przesłanki do wniesienia pozwu i czy lokator powinien opuścić zamieszkiwany lokal. Jeżeli tak orzeknie, może przyznać mu lokal socjalny (bądź go takiego uprawnienia pozbawić). Zapewnienie lokalu ciąży na gminie (na obszarze której znajduje się opróżniony przez lokatora lokal).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA