REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wymagania musi spełnić lokal socjalny w 2019 r.?

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Jakie wymagania musi spełnić lokal socjalny w 2019 r.?/ fot. Fotolia
Jakie wymagania musi spełnić lokal socjalny w 2019 r.?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oprócz obowiązku zapewnienia lokalu socjalnego, gmina musi zadbać, by spełniał on wymogi określone w ustawie o ochronie praw lokatorów. W 2019 r. nie zmienią się wymogi jakie należy spełnić, by otrzymać lokal socjalny oraz wymogi techniczne, jakie ten lokal musi spełniać.

Podstawową regulacją dotycząca lokali socjalnych jest ustawa o ochronie praw lokatorów. Przepisy tej ustawy wskazują, że do zadań własnych gminy należy zapewnienie uprawnionym osobom lokalu socjalnego. Z zasobu mieszkaniowego gmina wydziela część lokali, które przeznacza się na wynajem jako lokale socjalne.

REKLAMA

Kto może wynajmować lokal socjalny?

Co do zasady to gmina, w drodze uchwały, określa warunki jakie muszą zostać spełnione aby móc ubiegać się o lokal socjalny. Najczęściej chodzi tu o trudną sytuację mieszkaniową i materialną danej osoby. Przepisy stanowią, że lokal socjalny, w szczególności należy się:

  • osobie spełniającej wymagania określone w uchwale rady gminy (np. określony dochód);
  • kobiecie w ciąży;
  • małoletniemu, niepełnosprawnemu lub ubezwłasnowolnionemu wraz z osobą, która sprawuje nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkała;
  • osobie obłożnie chorej;
  • emerytowi lub renciście mającemu uprawnienia do pobierania świadczeń z pomocy społecznej;
  • bezrobotnemu.

REKLAMA

Istotne jest jednak to, że wskazane wyżej osoby nie mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany – jeżeli mają taką możliwość to nie mogą otrzymać mieszkania socjalnego. W sytuacji, w której okaże się, że najemca uzyskał tytuł prawny do innego lokalu i może używać tego lokalu gmina może wypowiedzieć umowę najmu lokalu socjalnego bez terminu wypowiedzenia.

Prawa do lokalu socjalnego nie mają osoby, które samowolnie zajmując lokal oraz osoby wobec których sąd nakazał opróżnienie lokalu. Wyjątek stanowi sytuacja, w której przyznanie lokalu socjalnego byłoby w świetle zasad współżycia społecznego szczególnie usprawiedliwione.

Z osobą uprawnioną do lokalu socjalnego gmina zawiera umowę najmu na czas określony. Przedłużenie umowy jest możliwe, jeżeli najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie techniczne standardy musi spełniać lokal socjalny?

Wymagania techniczne jakie musi spełnić lokal socjalny wynikają wprost z jego definicji. Zgodnie z ustawą lokal socjalny to lokal:

  • nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny;
  • którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2.

Lokal socjalny może być lokalem o obniżonym standardzie. Powyższe wynika z preferencyjnej stawki czynszu, który nie może przekroczyć połowy stawki najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1234)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki. Dane biometryczne stanowią głęboką ingerencję w prywatność, a ich przetwarzanie może stanowić poważne zagrożenie dla podstawowych praw osób, których dane dotyczą. Kiedy można je przetwarzać?

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „(Nie)bezpieczne podatki”

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa  „(Nie)bezpieczne podatki” odbędzie się już 7 grudnia 2024 r. Wydarzenie organizuje Koło Naukowe Prawo Podatkowego TBSP UJ.

Legalizacja marihuany w Polsce. Jest już projekt ustawy, teraz wszystko „w rękach” Premiera

Aktualnie, w Polsce, posiadanie jakichkolwiek ilości konopi innych niż włókniste (z wyjątkiem tzw. marihuany medycznej) – jest zabronione i stanowi przestępstwo zagrożone karą do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Stan ten, może jednak ulec zmianie, w związku z petycją obywatelską, przewidującą dekryminalizację posiadania marihuany na własny użytek, która w dniu 7 listopada br., została skierowana przez sejmową Komisję do Spraw Petycji do rozpatrzenia przez Premiera. 

W tym roku można wystąpić o zwolnienie ze składek w grudniu. Ponad 525 tys. wniosków o wakacje składkowe

Wakacje składkowe cieszą się olbrzymią popularnością. Od 1 do 18 listopada zostało złożonych do ZUS 525,4 tys. wniosków o tę formę wsparcia. Przedsiębiorcy, którzy planują skorzystać ze zwolnienia ze składek w tym roku, powinni złożyć wnioski do końca listopada.

REKLAMA

Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

REKLAMA

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Jak dobrze znasz Kraków? Duże szanse na 10/10
Rozwiąż quiz i sprawdź, jak dobrze znasz dawną stolicę Polski.

REKLAMA