Użytkowanie wieczyste 2019 – najważniejsze zmiany dla właścicieli mieszkań
REKLAMA
REKLAMA
Ważna zmiana
Zasadnicza zmiana polega na przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Nastąpi to z mocy prawa.
REKLAMA
Polecamy: Wideoakademia księgowych i biur rachunkowych
Nowe przepisy będą dotyczyły gruntów zabudowanych wyłącznie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokalne mieszkalne. Przekształceniu ulegną także grunty pod infrastrukturą towarzyszącą, niezbędną do racjonalnego korzystania z budynków mieszkalnych, pod warunkiem że znajduje się na gruntach zabudowanych budynkami mieszkalnymi. Przykładem infrastruktury towarzyszącej może być garaż czy budynek gospodarczy.
Ustawa ma zastosowanie także do budynków, w których znajdują się lokalne usługowe, jednak przeważającą powinna być funkcja mieszkalna.
Wskutek przekształcenia właściciel lokalu uzyska udział we własności gruntu w takiej wysokości, w jakiej przysługiwał mu w użytkowaniu wieczystym. Obiekty i urządzenia budowlane staną się zgodnie częściami składowymi gruntu. Wyjątkiem są tu określone w art. 49 Kodeksu cywilnego urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej.
Obciążenia np. służebności przejdą na nieruchomość stającą się przedmiotem własności.
Zmiany nie będą miały zastosowania do wszystkich nieruchomości, na których zostało ustanowione użytkowanie wieczyste.
Poza nieruchomościami komercyjnymi wyłączenie dotyczy gruntów położonych na terenie portów i przystani morskich.
Zaświadczenia
REKLAMA
Zaświadczenia potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu będą wydawane z urzędu przez organy, które dotychczas wydawały decyzje w sprawach opłat z tytułu użytkowania. Osoba, która nie otrzymała takiego zaświadczenia, a uważa, iż powinno ono zostać wydane, będzie mogła złożyć zażalenie na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
Termin na wydanie takiego dokumentu przez organ to 12 miesięcy od dnia przekształcenia lub 4 miesiące od otrzymania przez organ wniosku od nowego właściciela. W przypadku cudzoziemców termin ten wynosi 4 miesiące od przedstawienia zezwolenia na przekształcenie (w przypadku cudzoziemców przewidziane są dodatkowe warunki).
Wydanie zaświadczenia na wniosek wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 50 zł.
Zaświadczenie będzie zawierało:
- oznaczenie nieruchomości gruntowej i lokalowej (według ewidencji gruntów i budynków oraz ksiąg wieczystych);
- informację o obowiązku wnoszenia opłat rocznych przekształceniowych;
- wysokość przedmiotowych opłat;
- okres, w jakim powinny być wnoszone opłaty.
W terminie 14 dni od dnia wydania zaświadczenie zostanie przekazane do sądu, który dokona odpowiednich wpisów w księdze wieczystej. Wpis nie będzie podlegał opłacie.
Opłata przekształceniowa
Nowi właściciele mieszkań będą mieli obowiązek ponoszenia opłaty przekształceniowej. Co do zasady jej wysokość ma być równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia.
Opłata przekształceniowa będzie wnoszona przez okres 20 lat licząc od dnia przekształcenia.
W każdym czasie podczas trwania obowiązku uiszczania opłat właściciele będą mogli wnieść opłatę łączną, stanowiącą sumę pozostałych do uiszczenia opłat.
Organy samorządu terytorialnego na podstawie uchwał będą mogły stosować bonifikaty w przypadku jednorazowego wniesienia wszystkich opłat. W przypadku gruntów Skarbu Państwa bonifikaty będą obowiązkowe i mają wynosić:
- 60% w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu;
- 50% w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntu;
- 40% w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntu;
- 30% w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego;
- 20% w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego;
- 10% w przypadku, gdy opłata łączna zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu prawa użytkowania wieczystego.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 lipca o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (podpisana przez Prezydenta)
Polecamy serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat