Kto ponosi odpowiedzialność za nieodśnieżony chodnik?
REKLAMA
REKLAMA
Oblodzenie i śnieżna, zimowa aura powodują, że wyjście z domu wiąże się z wyższym, niż inną porą, ryzykiem szkód osobowych i majątkowych. Zimą w poczekalniach szpitali zwiększa się liczba osób ze złamaniami, skręceniami i innymi obrażeniami ciała.
REKLAMA
Odpowiedzialność za szkodę
Jeżeli w wyniku upadku na nieodśnieżonym chodniku osoba poniosła szkodę, może się domagać odszkodowania z tytułu odpowiedzialności cywilnej od zarządcy danej nieruchomości. Właściciel lub zarządca chodnika jest zobowiązany do utrzymywania jego nawierzchni w dobrym stanie, w tym m.in. do odśnieżania i usuwania zlodowaceń.
REKLAMA
Właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek dbania o odśnieżenie dachu i usuwanie oblodzeń – w przeciwnym wypadku grozi mu mandat w wysokości do 500 złotych. Jeżeli niedopełnił swoich obowiązków i w wyniku tego doszło do wypadku, może spodziewać się roszczeń odszkodowawczych.
Zarządca jest odpowiedzialny nie tylko za uszkodzenie ciała poszkodowanego, ale także za wynikłe szkody majątkowe. Zatem, gdyby w wyniku upadku został uszkodzony także laptop poszkodowanego, może się on domagać zrekompensowania mu tej straty. Co więcej, jeśli udowodni, że przez wypadek utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy, zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki na przyszłość, może żądać od odpowiedzialnego renty.
Krzywda
Poza odszkodowaniem od zarządcy, który nie dopełnił swojego obowiązku, poszkodowany może się też domagać zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. W tym celu musi udowodnić, że w wyniku wypadku, ucierpiał w poważny sposób (np. zaczął mu dolegać strach przed otwartą przestrzenią, depresja lub nadmierna nerwowość), wskazując na związek przyczynowy między wypadkiem a krzywdą.
Ustalenie odpowiedzialnego
W praktyce często trudno określić kto jest odpowiedzialny za utrzymanie określonego chodnika w należytym stanie. Może się zdarzyć, że właścicielem terenu, na którym jest zlokalizowane przejście, nie jest właściciel budynku, ale np.gmina. Sprawdzić kto jest odpowiedzialny można w księdze wieczystej, pod warunkiem, że znamy numer nieruchomości.
Zobacz: Oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej
Można też zasięgnąć informacji w urzędzie gminy. W wypadku przejść położonych przy lokalach użytkowych, takich jak restauracje czy sklepy, można domniemywać, że to ich najemcy są odpowiedzialni za szkody.
Dokumentacja szkody
Poszkodowany, chcąc uzyskać odszkodowanie, musi udowodnić, że szkoda wynikła w wyniku zaniedbania obowiązku przez zarządcę.
REKLAMA
Poszkodowany powinien zebrać jak największą ilość dowodów. Przydatne będą np. notatka policyjna z miejsca zdarzenia, oświadczenia świadków, zdjęcia z miejsca zdarzenia i zdjęcia szkody. Należy też zebrać wszystkie rachunki związane z leczeniem i innymi kosztami wypadku.
Poszkodowany powinien następnie wystąpić do odpowiedzialnego za utrzymanie chodnika o wypłatę odszkodowania. Jeżeli ten odmówi naprawienia szkody, nie pozostaje nic innego, jak wniesienie pozwu do sądu.
Zobacz serwis: Przed rozprawą
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat