Kiedy nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy nieruchomość jest zbywana bez przetargu?
Nieruchomość jest zbywana w drodze bez przetargowej, jeżeli:
REKLAMA
1) jest zbywana na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu,
2) zbycie następuje między Skarbem Państwa a jednostką samorządu terytorialnego oraz między tymi jednostkami;
3) zbycie następuje w drodze zamiany lub darowizny;
4) sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz jej użytkownika wieczystego;
5) przedmiotem zbycia jest nieruchomość lub jej części, jeśli mogą poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej części nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości;
6) ma stanowić wkład niepieniężny (aport) do spółki albo wyposażenie nowo tworzonej państwowej lub samorządowej osoby prawnej, lub majątek tworzonej fundacji;
7) jest zbywana na rzecz zarządzającego specjalną strefą ekonomiczną, na której terenie jest położona;
8) przedmiotem zbycia jest udział w nieruchomości, a zbycie następuje na rzecz innych współwłaścicieli nieruchomości;
9) jest zbywana na rzecz kościołów i związków wyznaniowych, mających uregulowane stosunki z państwem, na cele działalności sakralnej;
10) jest sprzedawana partnerowi prywatnemu lub spółce;
11) jest zbywana na rzecz spółki celowej utworzonej na podstawie przepisów ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 lub właściwych podmiotów, realizujących przedsięwzięcia Euro 2012.
Zobacz również: Sprzedaż nieruchomości
Zawarcie umowy sprzedaży
REKLAMA
Przepis art. 37 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami jako zasadę przyjmuje, że zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości odbywa się w trybie przetargowym. Bez przetargowe zbywanie nieruchomości ma charakter wyjątkowy, a przepisy dopuszczające taką możliwość podlegają ścisłej wykładni.
Przedmiotem zbycia może być zarówno nieruchomość, jak i część nieruchomości. Właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości przyległej nie ma oczywiście roszczenia o nabycie, może jedynie złożyć stosowny wniosek. Jego uwzględnienie spowoduje, że zbycie nastąpi bez przetargu.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Warto wiedzieć, że żądanie od organu administracji sprzedaży (oddania w wieczyste użytkowanie (działki) w trybie bezprzetargowym) nie jest sprawą administracyjną, podlegającą załatwieniu przez wydanie decyzji (art. 104 kpa).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat